Biblioteka na Poziomie, czyli nowoczesne wnętrza w stylu soft loft

Biblioteka na Poziomie, czyli nowoczesne wnętrza w stylu soft loft

Wnętrza biblioteki publicznej nie muszą być nudne – udowadniają to architekci z pracowni GK-Atelier, projektując Bibliotekę na Poziomie w Lublinie. Nowoczesna i wielofunkcyjna przestrzeń ma ułatwiać integrację lokalnej społeczności.

Współczesne biblioteki potrzebują przestrzeni o wielu funkcjach, zdolnych do adaptacji w zależności od obecnych potrzeb. Wnętrza powinny być przyjazne i zachęcać mieszkańców do spędzania w nich czasu, jak ma to miejsce w Bibliotece Publicznej w Niepołomicach. Dziś zapraszamy na spacer po wnętrzach Biblioteki na Poziomie, która mieści się w dzielnicy Szerokie w Lublinie. Mieszkańcy dzielnicy od ponad 60 lat nie posiadali placówki kulturalno-oświatowej. Z tego powodu nowy obiekt pełni funkcję nie tylko biblioteczną, ale i osiedlowego domu kultury. Za projekt nowoczesnych i jasnych wnętrz biblioteki odpowiada pracownia GK-Atelier. 

W ramach prac projektowych wyszczególniono wiele nowoczesnych funkcji, jakie pełnić miał nowy obiekt. W multifunkcyjnych przestrzeniach zaplanowano przestrzeń ze stanowiskami komputerowymi, pomieszczenie z audiobookami, strefę projekcyjną, w której można organizować też zabawy dla dzieci oraz kąciki dziecięce ukryte pomiędzy regałami. Architektom zależało na aranżacji wnętrza, która umożliwiałaby swobodne i nieograniczone użytkowanie przestrzeni.

Biblioteka na Poziomie, czyli nowoczesne wnętrza w stylu soft loft

Mały metraż, duża sprawa

Znacznym utrudnieniem w pracach nad projektem była nieduża powierzchnia biblioteki. Całkowity metraż to 310 mkw, który należy uszczuplić o około 60 mkw zajmowanych przez sanitariaty, pomieszczenia socjalne i administracyjne. Aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń, postanowiono o budowie dwóch antresol. Pierwsza z nich usytuowana jest bezpośrednio nad regałami i pomieszczeniem do odsłuchu audiobooków. Druga mieści się w przestrzeni prefabrykowanej więźby dachowej. Jako że więźba nie była przygotowana, aby udźwignąć standardową konstrukcję, antresola musiała zostać wykonana na samonośnej konstrukcji stalowej. W ten sposób wnętrza naturalnie nabrały industrialnego charakteru w stylu soft loft.

Na antresole prowadzą schody, które zgodnie z ideą multifunkcjonalności, utworzone zostały z regałów na książki. W ten sposób udało się również zyskać dodatkową przestrzeń. W podłodze niższej antresoli wykonano szklane przeźrocza, przez które można zerkać do pomieszczenia z audiobookami. Aby nie stwarzać bariery wizualnej w przestrzeni, również balustrady schodów i antresoli wykonano ze szkła.

Biblioteka na Poziomie, czyli nowoczesne wnętrza w stylu soft loft

Zieleń we wnętrzu biblioteki

Dużą uwagę zwraca spora ilość zieleni, która pojawia się we wnętrzach. Zieleń nie została potraktowana dosłownie – architekci sięgnęli po sztuczne rośliny, jako że w trudne środowisko wewnątrz budynku stanowiłoby przeszkodę dla prawidłowego wzrostu roślin. Sztuczna zieleń umożliwia zastosowanie niestandardowych form i kształtów, a także kolorystyki. Pojawiają się tu zielone kule, fioletowy mech czy liściaste wstawki między książkami.

Zobacz galerię zdjęć Biblioteki na Poziomie 

Biblioteka na Poziomie, czyli nowoczesne wnętrza w stylu soft loft – metryczka projektu

typ projektu: wnętrze biblioteki
inwestor: Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie
pracownia: GK-Atelier
realizacja: 2018
lokalizacja: Lublin
projektowana powierzchnia: 310 mkw
opracowanie: Wiola Imiolczyk

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!