Bioteka, czyli o zielonej bibliotece w Lublinie

Bioteka, czyli o zielonej bibliotece w Lublinie

Kilka tygodni temu miało miejsce otwarcie drzwi nowej filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie. Przestrzeń Bioteki wypełniają wyspy zieleni – rośliny pięknie współgrają z drewnem i betonem architektonicznym.

Bioteka, czyli nowa filia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie zaprojektowana została przez pracownię GK-Atelier. W budynku tym mieściła się dawniej Karczma Słupska, czyli kultowa restauracja z dancingiem, która została zamknięta wiele lat temu. Chociaż filia przy al. Racławickich otwarta została 11 stycznia br, póki co mieszkańcy miasta mogą korzystać wyłącznie z jej zbiorów bibliotecznych. Kiedy zniesione zostaną obostrzenia, do użytku oddane zostaną również wnętrza zaprojektowane z myślą o wydarzeniach kulturalnych i edukacyjnych.

To, co zwraca uwagę wewnątrz obiektu, to olbrzymia ilość zieleni. O tym, jak ważna jest rola roślin we wnętrza (zobacz motywy roślinne we wnętrzu), mówi się nie od dziś. W Biotece nie brakuje okazji do spotkania z zielenią. Natrafiamy na nią już u wejścia, w przestrzeni niewielkiej galerii sztuki. To tutaj będą miały miejsce wystawy czasowe, tu też szare ściany wykończone betonem architektonicznym ozdobiono mchem. Oprócz mchu znajdziemy tu także regał z doniczkami. W całej przestrzeni biblioteki zaproponowano swobodnie podwieszone oprawy oświetleniowe, którym towarzyszy zieleń pnączy. Dla ujednolicenia wszystkie urządzenia, kable i rury biegnące pod sufitem pomalowano na czarny mat.

bioteka, zielona biblioteka

Soft loft w bibliotece

Industrialne oprawy oświetleniowe świetnie współgrają z betonem architektonicznym na ścianach oraz szarą podłogą z mikrocementu, która potraktowana została niczym płótno ozdobione różnymi grafikami czy reprodukcjami o symbolicznym znaczeniu. W strefie nowości na podłodze pojawia się mapa Lublina z zaznaczonymi filiami MBP, w długim korytarzu wystawowym wykonano motyw florystyczny, a w sali multimedialnej pojawiła się reprodukcja wyobrażenia o Bibliotece Aleksandryjskiej.

Ściany z betonu architektonicznego przyozdobiono dodatkowo opalanym drewnem. Regały na książki utrzymano w tonacji jasnego drewna, podobnie jak żaluzje. Z galerii przechodzimy do strefy chillout, w której mieści się ogromna kanapa. Tutaj też znajduje się regał na rośliny – ma on służyć idei Plant Swap, czyli wymianie roślin. Niepozorny regał wkomponowano w mech zdobiący jedną ze ścian pomieszczenia.

W sali głównej biblioteki pojawiają się nietypowe meble, takie jak połączenie łóżka i regału na książki udekorowane girlandą albo fotel na książki. Obok znajduje się sala dla dzieci z miękką wykładziną oraz pufami w kształcie zwierząt. Pośród zieleni umieszczono projektor, który pozwoli na prowadzenie zajęć multimedialnych dla najmłodszych. Jeszcze jednym zaskoczeniem projektu jest hydrościanka, czyli podświetlana ściana wodna wieńcząca jeden z korytarzy.

Cała biblioteka zaprojektowana została tak, by mogły z niej korzystać osoby z niepełnosprawnościami. Zieleń nie będzie tutaj wyłącznie elementem wystroju – ma pełnić rolę relaksacyjną, koić zmysły, niczym współczesna apteka dla ducha.

Zobacz galerię wnętrz zielonej Bioteki w Lublinie

Bioteka, czyli o zielonej bibliotece w Lublinie– metryczka projektu

typ projektu: wnętrza biblioteki
inwestor: Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie
pracownia: GK-Atelier Grzegorz Kłoda
realizacja: 2020
lokalizacja: Lublin
projektowana powierzchnia: 534 mkw
opracowanie: Wiola Imiolczyk

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!