Trójpodział wnętrza, czyli szklane ścianki w mieszkaniu w Katowicach

Trójpodział wnętrza, czyli szklane ścianki w mieszkaniu w Katowicach

Ciasne pomieszczenia mieszkania w katowickim bloku otwarto i połączono we wspólną przestrzeń. Strefy wydzielają ścianki ze szkła ornamentowego.

W Katowicach nie brakuje ciekawych realizacji z zakresu architektury wnętrz. Jedną z ciekawszych aranżacji jest propozycja pracowni Mili Młodzi Ludzie (zobacz niebanalną aranżacje mieszkania), gdzie architekci bawią się kolorem i materiałem. Dzisiaj piszemy o kolejnej realizacji w stolicy Śląska, tym razem autorstwa architektki Magdy Bajor z pracowni Keoeko Studio. Projektowane Śląskie Mieszkanie znajduje się w jednym z katowickich bloków wybudowanych w latach 60. To, co charakterystyczne dla budownictwa tamtego okresu, to ciasne wnętrza o niepraktycznym planie, w dodatku trudne do przebudowy ze względu na istniejące elementy nośne i instalacje. 

Mimo tego architektka świetnie poradziła sobie z trudnym podziałem wnętrza, tworząc otwartą przestrzeń subtelnie podzieloną za pomocą szklanych ścianek. W ten sposób udało się stworzyć jasne i przestronne wnętrze o nowoczesnym charakterze. Strefa wejściowa mieszkania płynnie przechodzi w kuchnię, następnie znajdujemy się w strefie dziennej o funkcjach salonu i jadalni. W najdalszej części mieszkania zlokalizowano część prywatną, czyli sypialnię z łazienką.

Trójpodział wnętrza, czyli szklane ścianki w mieszkaniu w Katowicach

Kobalt we wnętrzu mieszkania

W swoim projekcie architektka postawiła na zabawę kontrastem. We wnętrzu dominują trzy barwy, które w zestawieniu ze sobą dają unikatowy efekt. Biel o różnych teksturach stanowi spójne tło dla całej aranżacji. Jako kontrapunkt dla bieli zastosowano czerń – czarna podłoga, elementy wyposażenia i dodatki nadają wnętrzom pazura. Jednak barwa, która ożywia całość i stanowi dominantę aranżacji to kobalt.

Dlaczego akurat ten kolor? Inspiracja wypłynęła z miejskiego pejzażu za oknem – na dachu sąsiadującego budynku mieści się duży napis w kobaltowym kolorze. Dodatkowo na balkonie wychodzącym z sypialni zamontowane są balustrady o podobnej barwie. Wykorzystanie kobaltu pozwoliło uzyskać poczucie harmonii między tym, co nowe, a tym, co zastane.

Trójpodział wnętrza, czyli szklane ścianki w mieszkaniu w Katowicach

Pomysłowe wnętrze z zastosowaniem ścianek szklanych

W aranżacji nie brakuje zaskakujących rozwiązań – miękkie wezgłowie łóżka w sypialni, modne szkło ornamentowe pełniące funkcję ścianek działowych czy oryginalne płytki w łazience decydują o oryginalności projektu. Szczególnie dobrze prezentują się tutaj zielone rośliny, których liście opierają się o transparentne ścianki. W ten sposób mimo niedużej przestrzeni mieszkania można mieć wrażenie, że jest ono wypełnione zielenią.

Praktycznym rozwiązaniem okazało się doświetlenie przestrzeni łazienki, która także oddzielona została od sypialni przy pomocy szkła. Pomieszczenie, choć niewielkie i pozbawione okien, wypełnia naturalne światło. Minimalistyczne formy armatury i urządzeń łazienkowych świetnie współgrają z kształtami pojawiającymi się także w innych częściach mieszkania.

 

Zobacz galerię wnętrza katowickiego mieszkania

Trójpodział wnętrza, czyli szklane ścianki w mieszkaniu w Katowicach – metryczka projektu

typ projektu: wnętrze mieszkania
inwestor: prywatny
pracownia: Keoeko Studio
autorka projektu: Magdalena Bajor
realizacja: 2020
lokalizacja: Katowice
opracowanie: Wiola Imiolczyk

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!