Wnętrza w stylu oficjalnym, czyli o modernizacji w jeleniogórskim Ratuszu

Wnętrza w stylu oficjalnym, czyli o modernizacji w jeleniogórskim Ratuszu

Czy można połączyć współczesną funkcjonalność z zabytkowym charakterem wnętrza? Okazuje się, że tak – w jeleniogórskim Ratuszu reprezentacyjna stylistyka idzie w parze z praktycznym podejściem do projektowania. 

Niektóre obiekty użyteczności publicznej wymagają potraktowania z należytym im szacunkiem. Jednym z nich będzie niewątpliwie miejski ratusz, czyli budynek pełniący najważniejsze funkcje w mieście. Znajdujące się w jego wnętrzu reprezentacyjne sale zasługują na oficjalny wystrój, pełen powagi i klasycznego sznytu. Połączenie takiej estetyki ze współczesną funkcjonalnością może być trudnym zadaniem, choć niestrasznym dla architektów z pracowni TOYA DESIGN.

Projektanci znani z kameralnej aranżacji wnętrza kina Muza w Poznaniu (zobacz wnętrze kina Muza) pokazali, że równie dobrze czują się w oficjalnych wnętrzach. Pracownia zaprojektowała i wykonała prace związane z modernizacją Sali Rajców i Sali Ślubów w jeleniogórskim Ratuszu. Ze względu na zabytkowy charakter obiektu od architektów wymagano uprawnień konserwatorskich. Remont budynku zakończył się wiosną ubiegłego roku.

 

Historyczne wnętrza obiektu

Ratusz w Jeleniej Górze to obiekt wzniesiony w połowie XVIII wieku w stylu barokowo-klasycystycznym. Budynek mieści się w centralnym punkcie Rynku, a swoją architekturą wzbudza uwagę turystów. Teraz także jego wnętrza zyskały nowe oblicze – architektom udało się przywrócić historyczny charakter sal, które na przestrzeni lat zatraciły swój pierwotny wystrój. Obie sale, których wnętrza poddane zostały modernizacji, stały się nie tylko na powrót reprezentacyjne, ale także funkcjonalne.

 

Sala Rajców w jeleniogórskim Ratuszu

W Sali Rajców architekci z pracowni TOYA DESIGN zaprojektowali elegancką sztukaterię oraz boazerie, które ozdobiły wnętrza. Dzięki nim sala nabrała bardzo dostojny charakter, a biel ścian i sufitów sprawiły, że wnętrza są jasne i przyjemne. Na podłodze pojawiła się ciemna podłoga z dębowego drewna, które również dodaje wnętrzu elegancji. Wejście do Sali dekorują drewniane płaskorzeźby w formie snycerki, które przez lata gromadzone były w Ratuszu. Przedstawienia opisują historię miasta oraz jego okolic.

sala rajców

Sala Ślubów na nowo

Drugą salą, która poddana została remontowi, była Sala Ślubów. Tutaj architekci zrezygnowali z ciężkiej boazerii, a zamiast niej zaprojektowali białą, „płynącą” ścianę. Również tutaj wymieniona została posadzka. Pojawił się nowy, współcześnie opracowany wzór parkietu, który łączy w sobie uroczysty charakter i współczesny look.

sala ślubów

Zobacz galerię zdjęć wnętrza Ratusza w Jeleniej Górze

Wnętrza w stylu oficjalnym, czyli o modernizacji w jeleniogórskim Ratuszu – metryczka projektu

typ projektu: wnętrza ratusza miejskiego
inwestor: miasto Jelenia Góra
pracownia: TOYA DESIGN
realizacja: 2020
lokalizacja: Jelenia Góra
zdjęcia: Tomasz Mielech
opracowanie: Wiola Imiolczyk

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!