Nowoczesne wnętrze Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku

Nowoczesne wnętrze Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku

Nowy gmach Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku zachwyca nowoczesną przestrzenią wystawową. Betonowe elewacje skrywają minimalistyczne wnętrza, w których dominuje drewno.

Nowo wybudowany gmach Muzeum w Sulejówku powstał na terenie parkowym, który otacza pochodzący z początku XX wieku dwór „Milusin”. Historyczna zabudowa starszego budynku stanowi wyraźny kontrast dla minimalistycznej bryły, która stanęła tuż obok. Obiekt otwarty został w sierpniu ubiegłego roku w ramach obchodów setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej, zaś za projekt architektoniczny obiektu odpowiada warszawska pracownia PIG Architekci.

Realizacja Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku to jedna z największych inwestycji muzealnych, jakie miały miejsce w ostatnich latach w Polsce. W ramach projektu nie tylko zbudowano nowy gmach, ale także zmodernizowano istniejący „Milusin”. Podczas gdy w odrestaurowanym dworku prezentowane są prywatne pamiątki rodzinne oraz przestrzeń życia Marszałka, nowy budynek pozwala zapoznać się z dokonaniami politycznymi i wojskowymi Piłsudskiego.

Muzeum pod ziemią

Nowy gmach Muzeum skrywa w sobie sale edukacyjne, konferencyjne i wystawowe, a także dwupoziomową, rozległą przestrzeń ekspozycyjną. Projekt wystawy stałej stworzony został przez konsorcjum firm WXCA, Ralph Appelbaum Associates i Platige Image. Inwestycja ma blisko 5000 mkw, z czego około 1300 mkw zajmuje przestrzeń wystawiennicza. Wystawa stała muzeum zlokalizowana jest kilkanaście metrów pod ziemią. Do głównej hali wystawy zagłębionej 18 m poniżej gruntu prowadzi łagodnie opadająca rampa. Muzeum w Sulejówku nie jest pierwszym obiektem tego typu, który „zakopał” część swojej powierzchni pod ziemią – podobne rozwiązanie zastosowano w przypadku gmachu Muzeum Śląskiego w Katowicach (zobacz Muzeum Śląskie).

Nowoczesne wnętrza Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku

Nowoczesne muzeum

Ekspozycja w nowym gmachu Muzeum podzielona jest na 6 galerii ułożonych chronologiczno-tematycznie. W salach wystawowych dominują prostota i minimalizm. Ściany wykończone zostały podobnie jak elewacje budynku – zastosowano beton architektoniczny nadający wnętrzom nowoczesny charakter. Przestrzeń ekspozycyjna wyposażona została w dobrze zaprojektowany system oświetlenia, szczególnie istotny w przypadku obiektów muzealnych.

Podobną estetykę zaproponowano w pozostałych wnętrzach nowoczesnego gmachu. Jeden z muzealnych „kubików” mieści w sobie strefę wejściową i hol, a także restaurację. Duże przeszklenia fasady wpuszczają do wnętrza światło dzienne oraz widoczną za oknami zieleń. W środku dominuje naturalne drewno – wykonano z niego znaczną część wyposażenia, czyli ladę recepcyjną oraz umeblowanie strefy restauracyjnej. Drewno ozdabia też sufity – monolityczna konstrukcja z drewnianych listew rozciąga się pod sufitem kolejnych wnętrz.

Nowoczesne wnętrza Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku

Zobacz galerię zdjęć Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku 

Nowoczesne wnętrza Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku – metryczka projektu

typ projektu: wnętrza muzeum
inwestor: Fundacja Rodziny Józefa Piłsudskiego
projekt architektoniczny: PIG Architekci
projekt wystawy stałej: konsorcjum firm WXCA, Ralph Appelbaum Associates i Platige Image
realizacja: 2020
lokalizacja: al. Piłsudskiego 29, Sulejówek
Zdjęcia: Bartosz Makowski www.makowski.co
opracowanie: Wiola Imiolczyk

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!