Pełne światła wnętrza mieszkania w Domu pod żaglem

Pełne światła wnętrza mieszkania w Domu pod żaglem

Ikonicznym Domem pod żaglem w Warszawie zachwycają się fani architektury międzywojnia. Modernistyczna bryła budynku skrywa w sobie piękne przestrzenie wypełnione światłem i powietrzem. 

W Warszawie przy alei Przyjaciół 3 mieści się kultowy Dom pod żaglem zaprojektowany przez Juliusza Żórawskiego w latach 30. ubiegłego wieku. Architektura budynku stosuje się do zasad ojca modernizmu, Le Corbusiera. Marynistyczna bryła, taras z żaglowym zadaszeniem i ciągnące się przez całą fasadę portes-fenetres sprawiają, że budynek stanowi doskonały przykład nowoczesnej architektury międzywojnia. Jedno z mieszkań przeszło niedawno metamorfozę, za którą stoi architekt Marcin Kwietowicz. 

Architekt miał przygotować projekt wnętrza dla właścicieli mieszkania, będących jednocześnie jego przyjaciółmi. Marcin Kwietowicz dobrze wiedział, że kupno mieszkania było dla inwestorów spełnieniem marzeń – oboje od dawna chcieli zamieszkać w słynnym Domu pod żaglem doceniając jego modernistyczną architekturę. Nic dziwnego, że zależało im, aby wnętrza zaaranżowane zostały w minimalistycznym stylu odpowiadającemu awangardowemu wzornictwu okresu międzywojnia. 

W planie mieszkania wyraźnie zaznacza się zachowana do dziś, modernistyczna struktura. Słupowa konstrukcja oraz panoramiczne okna, a także otwarty plan decydują o charakterze przestrzeni. Niestety większość oryginalnych detali uległa zniszczeniu w czasie PRL-u. Dużym wyzwaniem okazało się dostosowanie mieszkania do potrzeb rodziny z trójką małych dzieci bez zmiany oryginalnego układu wnętrza. Aby mu podołać, architekt zaproponował, aby odwrócić układ funkcjonalny wnętrza. Dzięki elastycznej i podatnej na zmiany architekturze możliwe było wyburzenie ściany pomiędzy dawnymi sypialniami. W ten sposób powstał duży pokój dzienny z oknami skierowany na południe, a także dwie sypialnie wychodzące na północ.

Pełne światła wnętrza mieszkania w Domu pod żaglem

Mieszkanie z portes-fenetres 

W części dziennej największe wrażenie robią olbrzymie przeszklenia w postaci portes-fenetres. Kiedy okna zostaną otwarte, granica między wnętrzem a zewnętrzem zdaje się zacierać. Zieleń zza okna staje się integralną częścią wnętrza mieszkania. Pokój dzienny wypełnia światło i powietrze. Architekt postawił na jasne i gładkie powierzchnie, takie jak drewno i polerowana stal. Przeważają biel i odcienie beżu, a także proste i minimalistyczne bryły. 

Projekt mieszkania jest bardzo osobisty – wnętrza opowiadają o pasjach jego właścicieli. Nie brakuje tutaj odwołań do licznych podróży domowników, jednak nie w postaci egzotycznych pamiątek czy rustykalnych dekoracji. Zamiast nich w łazience pojawia się marokański tadelakt, który dobrze wygląda, a przy tym świetnie radzi sobie w kontakcie z wodą. 

Na co dzień salon płynnie łączy się z dużą sypialnią. Jeśli jest taka potrzeba, obie strefy mogą zostać łatwo rozdzielone za pomocą dużych, jasnych drzwi. W sypialni znajduje się minimalistyczna zabudowa łącząca zamkniętą część do przechowywania oraz otwarte półki regału na książki. Wystrój sypialni koresponduje z aranżacją pozostałej części mieszkania, a elementem, który spina całość jest monolityczna powierzchnia odrestaurowanego parkietu. 

Zobacz pełne światła wnętrza mieszkania w Domu pod żaglem 

Pełne światła wnętrza mieszkania w Domu pod żaglem – metryczka projektu 

typ projektu: wnętrze mieszkania

inwestor: prywatny

autor projektu: Marcin Kwietowicz

realizacja: 2020

lokalizacja: Warszawa

zdjęcia: Jakub Certowicz

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!