Dlaczego wybór materaca jest ważny dla komfortu snu?

Dlaczego wybór materaca jest ważny dla komfortu snu?

Sen to czas regeneracji dla ciała i odpoczynku dla ducha. Jak zapewnić sobie najwyższy komfort snu? Przede wszystkim należy zadbać o wygodny materac do łóżka. Sprawdź, na jakie elementy należy zwrócić uwagę podczas zakupu materaca.  

Łóżko 200x200 króluje w dużej sypialni

W każdej sypialni najważniejszą rolę odgrywa łóżko. To ono powinno być ustawione w centralnej jej części i przyciągać wzrok. Im większe pomieszczenie, tym większe możliwości aranżacyjne, warto jednak pamiętać, żeby w taki sposób ustawić łóżko, aby zagłówek stykał się z pełną ścianą (bez okien), natomiast do pozostałych jego części był swobodny dostęp. Dobrze jest też zachować odpowiednią odległość od źródeł ciepła. 

Duże łóżko wiąże się z dużym komfortem, właśnie dlatego każdy z nas choć raz wyobrażał sobie, że jest posiadaczem takiego mebla. Na polskim rynku popularnością cieszy się łóżko 200x200, które dzięki swoim wymiarom zapewnia swoim użytkownikom najwyższy komfort snu - szczególnie jeśli mowa o łożu małżeńskim. 

Materac - klucz do dobrego snu 

Podczas zakupów naszą głowę zaprząta przede wszystkim myśl o wyglądzie łóżka - zastanawiamy się nad materiałem stelaża i jego kształtem. Na drugi plan schodzi materac, a to przecież na nim bezpośrednio śpimy. Wybór materaca jest kluczem do dobrego snu. 

Na co zwrócić uwagę, wybierając materac do sypialni? 

Każdy producent materacy i łóżek wykorzystuje nowoczesne technologie do tworzenia swoich materacy. Warto więc przyjrzeć się dostępnym na rynku modelom. Z czego jest wykonany materac, z jakich warstw się składa, jaka jest jego twardość i rozmiar, to elementy, na które trzeba zwrócić uwagę podczas zakupów.  

Najpopularniejsze są materace piankowe oraz kieszeniowe. Tu o wyborze decydują indywidualne preferencje. Nie da się bowiem jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie: który jest lepszy. Każdy z nich ma swoje zalety.  

Materace kieszeniowe idealnie dopasowują się do kształtu ciała leżącej na nich osoby. Dzieje się tak dzięki zastosowaniu przez producentów materacy i łóżek specjalnej technologii. Otóż tego rodzaju materace składają się z licznych sprężyn, a każda sprężyna zapakowana jest w osobną kieszeń, która reaguje indywidualnie na nacisk. Tak więc mimo że mamy do czynienia z materacami sprężynowymi, to jednak sprężyny wbijające się w plecy oraz skrzypienie przy każdym ruchu możemy pozostawić w zamierzchłej przeszłości.  

Materace piankowe z kolei charakteryzują się przede wszystkim wysokimi właściwościami higienicznymi. Oznacza to, że mają dobrą przewiewność i odprowadzanie wilgoci, dzięki czemu są odporne na powstawanie grzybów, pleśni i namnażanie się roztoczy. Dzięki zastosowanym technologiom są wytrzymałe (pomimo powszechnym opiniom) oraz idealnie dopasowują się do kształtu ciała. 

Kolejną ważną rzeczą podczas zakupu materaca jest jego twardość. Tu należy wziąć pod uwagę przede wszystkim swoją wagę oraz ewentualne problemy zdrowotne. Każdy z nas jest inny, dlatego powinien mieć materac dopasowany do swoich indywidualnych potrzeb. Każdy producent materacy i łóżek posiada własną skalę twardości materaca, jednak trzy główne rodzaje pozostają niezmienne: miękki, średni i twardy (oznaczenie H1, H2, H3 itd., gdzie H1 oznacza ten miękki). 

Aranżacja sypialni małżeńskiej a materac

Materace mogą mieć różne rozmiary, dzięki czemu można je dopasować do łóżek 200x200, 180x200 czy 160x200. Warto przy tym pamiętać, żeby dopasować wielkość materaca nie tylko do wymiarów stelaża, ale także stelaż dopasować do swojego wzrostu.  

Łóżko 200x200 idealnie sprawdzi się w sypialni małżeńskiej. A wybór materaca do takiego łóżka jest szczególnie ważny. Każdy producent materacy i łóżek wie, że prawdziwym odkryciem są materace partnerskie, które podzielone są na dwie części, po jednej dla każdego z małżonków. Każda z części ma inną twardość oraz komfort termiczny. 

Podczas aranżacji dużej sypialni małżeńskiej, łóżko 200x200 ze specjalnym materacem będzie idealne. Zadowoli bowiem obie strony, niezależnie od różnicy wagi i wzrostu partnerów. 

Konsultacje z fizjoterapeutą 

Wybór materaca jest kluczowy, ponieważ ma wpływ nie tylko na komfort snu, ale także na nasze zdrowie. Źle dobrana twardość czy rozmiar mogą mieć znaczenie dla kondycji kręgosłupa, a nawet dla kwestii krążenia krwi w organizmie. Właśnie z tego powodu przed zakupem łóżka, dobrze jest skonsultować się ze specjalistą. Wiele salonów meblowych organizuje nawet takie spotkania podczas dni promocyjnych. 

Przepis na dobry sen 

Dla podniesienia komfortu snu niezwykle ważne jest ułożenie ciała. Równomiernie rozłożony jego ciężar pozwala rozluźnić się mięśniom, a to jest niezbędne, aby pozbyć się z ciała wszelkich napięć, a co za tym idzie rano być wypoczętym i zadowolonym po nocnym wypoczynku. Aby mogło do tego dojść, kluczowy jest dobór materaca. To on w głównej mierze ma wpływ na komfort snu. Stelaż jest jednak ważnym elementem, ponieważ utrzymuje materac w odpowiedniej pozycji. Co więcej to również stelaż jest elementem dekoracyjnym, a więc nadaje łóżku wyjątkowego charakteru.  

Źródło: senpo.pl

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!