Loft na Pompach, czyli odmienione wnętrza poprzemysłowego budynku

Loft na Pompach, czyli odmienione wnętrza poprzemysłowego budynku

W Lesznie w budynku dawnej Fabryki Pomp powstało loftowe wnętrze z prawdziwego zdarzenia. Aranżacja hołduje temu, co niedoskonałe, brudne i zniszczone, a efekt zwala z nóg. Wysoka, industrialna przestrzeń wypełniona jest świetnym designem. 

Rewitalizacja polega na przywracaniu życia miejscom, których lata świetności dawno już przeminęły. W ramach procesu rewitalizacji miejsca te zyskują nowe funkcje. Dawne fabryki czy hale produkcyjne zmieniają się w nowoczesne centra usługowo-handlowe czy też kulturalne. W dużych polskich miastach często nie brakuje terenów, które przez lata funkcjonowały jako wyrwa w miejskiej tkance, by ostatecznie zmienić swoje oblicze w tętniącą życiem przestrzeń publiczną. Jako przykład dobrze przeprowadzonego procesu rewitalizacji wystarczy wspomnieć modernizację terenu dawnej KWK Katowice w samym sercu stolicy Śląska. 

Podobny proces ma miejsce w Lesznie, gdzie w północnej części miasta mieści się dawna Fabryka Pomp. Teren zabudowany jest budynkami z cegły ceramicznej, które służyły jako kuźnia, odlewnia, budynki biurowe i magazynowe. Teraz w jednym z dziewiętnastowiecznych budynków urządzono wnętrze mieszkalne. Podjęli się tego architekci z pracowni Sikora Wnętrza, którzy już po pierwszym zetknięciu się z mieszkaniem wiedzieli, że będzie to wyjątkowa realizacja. 

Wysokie sufity, duże okna i ceglane ściany to wyznaczniki stylu industrialnego. Wszystkie je odnajdziemy we wnętrzach mieszkania w Lesznie. Do tego pojawia się tutaj betonowa posadzka, nadproża i inne surowe elementy. To co zastane, pozostawiono nienaruszone, dzięki czemu wnętrza są autentyczne i szczere. Cegła i beton o złamanych barwach stanowią tło dla designerskich mebli i dodatków.

Loft na Pompach, czyli odmienione wnętrza poprzemysłowego budynku

Czarne spiralne schody 

Nasza uwaga kierowana jest na spiralne schody usytuowane w centralnym punkcie strefy dziennej. Biegną one na antresolę. Pomalowane na matową czerń stanowią dominantę industrialnego wnętrza. Czerń pojawia się w wielu odsłonach: w postaci matowych frontów zabudowy kuchennej, wykończeń z perforowanej stali czy lekkich stelaży mebli. Ciemna barwa skontrastowana została z ciepłą gamą odcieni brązu i pomarańczy. Energetyzująca pomarańczowa sofa, surowe drewniane bale i wykończenia nadają wnętrzom przytulności. 

Kontrapunktem dla wnętrza pełnego barw i faktur jest łazienka, która utrzymana została w palecie szarości. Zabawa czernią i bielą tworzy przyciągającą wzrok kompozycję. Architekci zastosowali ciekawy zabieg inwersji – zamiast białej ceramiki łazienkowej, wykorzystano czarne urządzenia. Należą do nich toaleta o nowoczesnym kształcie i prosta bryła umywalki. Czarny sufit kontrastuje z białymi kaflami z wplecionymi czarnymi motywami. Każdy akcent został dobrze przemyślany i spina aranżację w całość. 

Zobacz galerię zdjęć Loftu na Pompach, czyli odmienionego wnętrza poprzemysłowego budynku

Loft na Pompach, czyli odmienione wnętrza poprzemysłowego budynku – metryczka projektu 

typ projektu: wnętrze mieszkania

inwestor: prywatny

pracownia: Sikora Wnętrza

autor projektu: Jan Sikora

realizacja: 2020

lokalizacja: Leszno

opracowanie: Wiola Imiolczyk

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!