Poznańskie mieszkanie charakteryzował trudny plan, który utrudniał wykorzystanie największych atutów lokalu – przeszklonej elewacji budynku. Mili Młodzi Ludzie odnaleźli sposób na wnętrza, tworząc niebanalną aranżację z historyczną starówką za oknami.
Projektowane mieszkanie zlokalizowane jest w centrum Poznania w nowym budownictwie. Lokal mieści się na ostatnim piętrze, w narożniku budynku, przez co za oknami rozciąga się piękny, niezakłócony widok na historyczną zabudowę śródmieścia wraz z synagogą oraz rzeką Wartą. Mankamentem mieszkania był zastany układ funkcjonalny. Mały salon z aneksem kuchennym oraz ogromny korytarz były trudne do praktycznego zagospodarowania. Do tego największy atut mieszkania pozostawał niewykorzystany – niemal w całości przeszklone elewacje, które zapewniały dostęp do widoków za oknem.
Z pomocą w aranżacji wnętrza przybyli architekci z pracowni Mili Młodzi Ludzie. Znani z niebanalnych pomysłów, takich jak wystrój wnętrza mieszkania na Mokotowie, i tym razem podeszli do projektu w kreatywny sposób. Priorytetem od początku było zaproszenie do wnętrza panoramy, która rozciągała się za oknami. Razem z pięknym widokiem miasta we wnętrzu pojawiło się także światło i powietrze.
Architekci podzielili przestrzeń w sposób praktyczny, a jednocześnie nieszablonowy. Plan mieszkania pozostaje w dużej części otwarty, jednak część kuchenna została częściowo oddzielona od salonu. Aby zachować łączność pomiędzy dwoma pomieszczeniami, a także dodatkowo doświetlić strefę kuchni, projektanci zaproponowali nieduże okienko w monolitycznej zabudowie oddzielającej obie strefy.
W mieszkaniu pozostawiono częściowo nieotynkowane ściany i sufity. Zabieg ten zastosowano w komunikacji, biegnącej pod dużymi przeszkleniami mieszkania. W ten sposób czytelnie oddzielono wizualnie kolejne strefy lokalu, a przy tym wprowadzono do projektu industrialną nutę. Surowy beton dobrze komponuje się z oprawami oświetleniowymi salonu, które w postaci nowoczesnych reflektorów podwieszone są na szynach do sufitu.
W mieszkaniu króluje biel, jasne drewno, zaś całość uzupełniają czarne wtrącenia. Mimo jasnej palety barw, projekt trudno byłoby określić spokojnym. Dużo się tutaj dzieje – architekci bawią się formami i kształtami, czego przykładem jest zabudowa meblowa w salonie. „Poszatkowane” fronty meblowe skrywają pokaźną biblioteczkę oraz kolekcje płyt muzycznych. O muzycznej pasji właściciela dowiadujemy się również w dalszej części mieszkania, gdzie znajduje się cały arsenał instrumentów.
Wnętrze pełne jest oryginalnych mebli i dodatków. Interesujący fotel w salonie oraz towarzyszący mu ikoniczny już taboret Plopp świetnie współgrają z prostą formą sofy. Ażurowa oprawa ponad jadalnianym stołem oraz lekkie stelaże krzeseł nie zabierają przestrzeni – cały projekt charakteryzuje lekkość i przestronność.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
typ projektu: wnętrze mieszkania
inwestor: prywatny
pracownia: Mili Młodzi Ludzie
projekt: 2020
lokalizacja: Poznań
zdjęcia: Pion Studio
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Oto projekt, który zachwyca lekkością i harmonią – wnętrza mokotowskiego...
czytajWyzwania stworzenia idealnego miejsca dla wielbicieli muzyki podjął się projektant...
czytajPodczas tegorocznego Tygodnia Designu w Kopenhadze duński zespół Erik Juul...
czytajApartament zastępuje hotel członkom licznej rodziny, podczas ich pobytów w...
czytaj
Ilość komentarzy: 0
Dodaj nowy komentarz