Art deco na nowo na przykładzie projektu kawiarni

Art deco na nowo na przykładzie projektu kawiarni

Art deco, czyli styl powstały w kontrze do przesadnej rozwiązłości i braku dyscypliny przestrzennej secesji. Ten oficjalny styl międzywojnia ponownie cieszy się rosnącą popularnością. Jak wprowadzić go do współczesnego wnętrza? Oto projekt kawiarni Neo art deco cafe autorstwa pracowni Żurawicki Design, czyli pomysł na dawną estetykę w zupełnie nowej odsłonie. 

Stylistyka art deco ukonstytuowała się w 1925 podczas Międzynarodowej Wystawy Sztuki Dekoracyjnej i Wzornictwa w Paryżu. Wtedy to można było zobaczyć zupełnie nowoczesne projekty, pełne symetrii, syntetycznie ujętych form i klasycyzującej geometryzacji. Zarówno wtedy, jak i dziś estetyka art deco to poszukiwanie czegoś nowego, umiłowanie funkcjonalności, ale też piękna, które tkwi w przedmiocie. Także dzisiaj projekty w stylu art deco sięgają po wzorce sprzed 100 lat, ale zgodnie z filozofią estetyki, proponują świeże spojrzenie i nowe rozwiązania.   

Art deco, jako jeden z pierwszych stylów nowoczesności, pełen był elegancji i szyku. Jednak zamiast przesadnej dekoracyjności, posługiwano się pięknymi, klasycznymi formami, wysokiej jakości materiałami i łagodną kolorystyką. Wszystko to dawało poczucie luksusu. Właśnie w takim duchu zaprojektowano wnętrza Neo art deco cafe, czyli lodziarno-cukierni, która otworzyć się ma w Londynie. Autorem koncepcji wnętrza jest pracownia Żurawicki Design.

Art deco na nowo na przykładzie projektu kawiarni

Pastelowy róż w wersji art deco 

Róż był kolorem narzuconym przez inwestora, który chciał miejsca w pastelowej kolorystyce, kojarzącego się ze słodkościami. Architekci stworzyli mapę skojarzeń dotyczącą lodów i deserów – błogość, lekkość, pozytywne uczucia i lato powtarzały się we wszystkich wyobrażeniach. Postanowiono ubrać wnętrze w kolory zaczerpnięte z widoku letniego nieba o zachodzie słońca – przeważają róż, błękit i żółć.

Tak zaproponowana paleta barw dobrze wpisuje się w estetykę art deco, która kojarzona jest z łagodnymi odcieniami beżów, brązów i subtelnymi pastelami. Tradycyjne wnętrza w stylu art deco lubią konsekwencję kolorystyczną, są jasne i pełne światła. W projektowanej kawiarni architekci pozwolili sobie na wariację na ten temat - zamiast neutralnych barw zaproponowali kolory, chociaż w przygaszonym, ugładzonym wydaniu.

Art deco na nowo na przykładzie projektu kawiarni

Meble art deco 

Projektanci posługują się charakterystycznymi dla stylu zaokrągleniami i obłościami, jednak art-decowskie kształty proponują w bardzo współczesnej wersji. Dzięki temu meble są smukłe i lekkie, a podkreślające je neony wprowadzają do wnętrza filozofię happy design. Nie ma tutaj masywnych form, które dawałyby przytłaczające odczucie przestrzeni. Lekkie, mosiężne, niemalże ażurowe regały powielają kształt łuków. Lada i zabudowa lodówek obłożono frezowaną okładziną, która dynamizuje bryły. 

Ważnym elementem wnętrza w stylu art deco są także klasyczne, eleganckie materiały wykończeniowe. Projektanci postanowili ubrać siedziska kawiarni w welurowe obicia, zaś stelaże stolików przykryć marmurowymi blatami. Kuliste oprawy w białym kolorze nie kłócą się z barwnym wnętrzem, a przy tym wprowadzają dekoracyjne światło o przyjemnej temperaturze. 

Zobacz galerię zdjęć kawiarni w stylu art deco 

Art deco na nowo na przykładzie projektu kawiarni – metryczka projektu 

typ projektu: wnętrze kawiarni

inwestor: Neo art cafe

projekt: 2020

pracownia: Żurawicki Design

autorzy projektu: Jakub Żurawicki, Joanna Kubiak

projektowana powierzchnia: 67 mkw

lokalizacja: Londyn

opracowanie: Wiola Imiolczyk

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!