Oto wnętrza, w których gości biel – jasny i przestronny apartament ubrany został w nowoczesną aranżację. Architektka Joanna Kulczyńska-Dołowy postarała się, aby przestrzeń pełna była smaczków i wyszukanych detali.
Projektowany apartament mieści się na czwartym piętrze zabytkowej kamienicy w sercu Warszawy, a jego powierzchnia mierzy 130 mkw. Inwestorzy poprosili architektkę wnętrz Joannę Kulczyńską-Dołowy o pomoc w aranżacji przestrzeni – głównym założeniem było stworzenie wnętrza, które nie ograniczałoby osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim. Architektka zaproponowała aranżację zgodną z filozofią projektowania uniwersalnego, którego ideą jest tworzenie otoczenia, z którego mogą korzystać wszyscy – także osoby z niepełnosprawnościami.
W mieszkaniu niemal wszystko jest białe: ściany, podłoga oraz większość mebli. Mimo tego apartament nie jest nudny, architektka doskonale operuje różnymi fakturami powierzchni. Nierówne i chropowate ściany z cegły kontrastują z gładkością corianu. Nieco dalej spotykamy żłobiony MDF, a chwilę później naturalne drewno na podłodze. Uzupełnieniem całości są różne odcienie szarości i czerni. Mnogość materiałów i faktur sprawia, że aranżacja jest różnorodna i ciekawa, a ograniczona paleta barw ujednolica przestrzeń.
W dużym salonie uwagę przyciągają tapicerowane meble ze sterowanymi pilotem oparciami. Miękkie poduchy siedzisk stanowią kontrapunkt dla kanciastych stolików kawowych z kamiennymi blatami i cienkimi, stalowymi nóżkami. Interesującym zabiegiem było umieszczenie opraw oświetleniowych wewnątrz mebli – przez żłobione szczeliny we frontach MDF światło przedostaje się światło tworząc estetyczną dekorację. Wyraźnym akcentem części dziennej jest duże, stojące lustro w multikolorowej oprawie.
Salon otwarty jest na kuchnię i jadalnię. Zabudowa kuchenna posiada fronty wykonane z MDF-u o płytkich żłobieniach. Część szafek ma lustrzane fronty, co nie tylko dobrze wygląda, ale jest także praktyczne – osoba stojąca przy blacie ma kontakt wzrokowy z gośćmi siedzącymi przy stole. Drewniany stół przylega do obszernej wyspy kuchennej wykonanej z corianu, w której ukryte zostały zmywarka oraz zlew.
Również w sypialni dominują białe płaszczyzny o ciekawej fakturze, takie jak ściana za łóżkiem o powierzchni przypominającej piłkę golfową. Zlicowane z nią drzwi o takiej samej fakturze prowadzą do garderoby. Przytulności dodają zwieszające się z sufitu lampy dające ciepłe światło oraz tekstylne dodatki. Obok sypialni mieści się łazienka inwestorów z wanną zamontowaną w podłodze przy dużym, starym oknie zamkniętym łukiem. Wykonana na zamówienie umywalka z corianu oraz prysznic ze ścianą i drzwiami z mlecznego szkła wprowadzają do wnętrza nutę luksusu.
We wnętrzach nie brakuje także sztuki – wchodząc do mieszkania gości wita drewniana rzeźba Michała Rząsy, a na ścianach pojawiają się fotografie autorstwa Ireneusza Lutego. Wisienką na torcie są stalowe dodatki projektu Oskara Zięty.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
typ projektu: wnętrze mieszkania
inwestor: prywatny
pracownia: Kulczyński Architekt
autorka projektu: Joanna Kulczyńska-Dołowy
realizacja: 2020
lokalizacja: Warszawa
projektowana powierzchnia: 130 mkw
zdjęcia: Hanna Długosz
opracowanie: Wiola Imiolczyk
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Pomieszczenia realizowane na bardzo małych powierzchniach, to coraz częstsze zjawisko...
czytajKomfortowe wnętrze domu zostało stworzone w przepięknej architekturze krajobrazu.
czytajCzy mieszkanie, w którym dominuje beton może być przytulne? Okazuje...
czytajProjekt autorstwa RDTH architekti obejmuje przekształcenie mieszkania w bloku na...
czytaj
Ilość komentarzy: 0
Dodaj nowy komentarz