Chronourbanistyka - magiczne 15 minut? - debata architektoniczna

Chronourbanistyka - magiczne 15 minut? - debata architektoniczna

W kolejnej odsłonie debat Sztuka Architektury + porozmawiamy o idei chronourbanistyki oraz zastosowaniu dokonań współczesnej informatyki do rozwiązywania problemów współczesnych miast. Spotkanie online z wybitnymi gośćmi odbędzie się 2 grudnia 2020 o godz. 11:00. Zapraszamy do zapisów.

Współczesna urbanistyka oraz teoria planowania miast szuka ciągle odpowiedzi teoretycznej na wyzwania współczesności. Takie problemy, jak rozlewanie się miast, zarządzanie energią, nadmiar samochodów, wymieranie ulic handlowych czy przeludnienie wymagają poszukiwania nowych konceptów teoretycznych oraz wzorów planistycznych. Jednym z nich jest chronourbanistyka, która łączy ze sobą idee miasta kompaktowego oraz miasta, w którym eliminuje się strefowanie funkcji z wykorzystaniem w planowaniu Big Data oraz dokonań nowoczesnej informatyki.

Dane mają tutaj być źródłem idei, które zapewnią mieszkańcom miast lepszy komfort życia. Badanie przepływów oraz planowanie w oparciu o analizę rzeczywistych zachowań eksplikowanych z danych ma być też receptą na przekleństwo partycypacji oraz zobiektywizowanie wniosków z obserwacji ludzkich zachowań.

Techniczna problematyka wykorzystania danych nie przesłoni jednak prostej idei jaka stoi za chronourbanistyką – miasto przyjazne dla mieszkańców to takie w którym wszystkie potrzeby można zaspokoić w odległości 15 – 20 minut marszu lub jazdy rowerem od miejsca zamieszkania? Czy ten prosty pomysł rzeczywiście pozwoli nam budować miejsca, które mieszkańcy uznają za własne i przyjazne ? Na te i inne pytania odpowiedzą nasi niezawodni komentatorzy architektury współczesnej.

W debacie wezmą udział:
Marta Leśniakowska, prof. PAN dr hab., historyczka sztuki, wykładowca akademicki. Prowadzi badania z zakresu historii i teorii architektury oraz kultury wizualnej XIX-XXI w., zwłaszcza fotografii, w perspektywie transdyscyplinarnej i antropologiczno-kulturowej. Autorka dziesięciu książek oraz wielu tekstów naukowych i krytycznych. Odznaczona Medalem Zasłużona Kulturze Gloria Artis przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2014). Poza pracą naukową uprawia także fotografię (prace w kolekcjach prywatnych i publicznych, m.in. w Muzeum Narodowym we Wrocławiu).

Grzegorz A. Buczek, mgr inż. architekt, dypl. urbanista; studiował na Politechnice Śląskiej i Politechnice Warszawskiej (dyplom i studia podyplomowe z dziedziny urbanistyki i gospodarki przestrzennej); także staże, kursy specjalistyczne oraz praca projektowa w Wlk. Brytanii, Austrii, RF Niemiec, Holandii i St. Zjednoczonych; ukończył kurs dla członków rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa. Pierwszy burmistrz Ochoty (1990 r.), wieloletni radny samorządów warszawskich; w latach 1991-95 odpowiedzialny za koordynację planowania i promocję inwestycji w Dzielnicy – Gminie Wola m. st. Warszawy, w tym inicjator i koordynator pierwszego przedsięwzięcia nieruchomościowego w formule PPP: Atrium Business Center), później (do 1997 r.) – z-ca dyrektora Wydziału Zagospodarowania Przestrzennego Urzędu m. st. Warszawy, odpowiedzialny m. in. za planowanie strategii rozwoju Warszawy oraz otoczenia PKiN.

Hubert Trammer, architekt, nauczyciel na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej. Ekspert nominujący realizacje architektoniczne do edycji 2015 i 2019 Nagrody Architektonicznej Unii Europejskiej im. Ludwiga Miesa van der Rohe. Członek sądów konkursów architektonicznych w Polsce i za granicą. W latach 2010-2018 członek Miejskiej Komisji Architektoniczno-Urbanistycznej w Lublinie, a od 2020 roku Miejskiej Komisji Architektoniczno-Urbanistycznej w Warszawie. Członek Zarządu Oddziału Lublin Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP. Wygłaszał wykłady gościnne, oraz prowadził wycieczki i warsztaty architektoniczne dla różnych instytucji i uczelni. Współpracował między innymi z: Fundacją Twórców Architektury, Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Studentów Architektury OSSA; miesięcznikiem Architektura-murator; czasopismem A10 – New European Architecture; stowarzyszeniem Odblokuj; Narodowym Instytutem Architektury i Urbanistyki; Fundacją Architectuur Lokaal w Amsterdamie; Oddziałem Kielce SARP; Urzędem Miasta Lublin; Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy; Wydziałem Architektury Politechniki Warszawskiej; Wydziałem Architektury Politechniki Białostockiej; Wydziałem Architektury ETH w Zurychu; Instytutem Architektury, Mediów i Wzornictwa Strelka w Moskwie; Galerią Wozownia w Toruniu; Centrum Spotkania Kultur w Lublinie; Warsztatami Kultury w Lublinie; Galerią Gala w Lublinie; Muzeum Powstania Warszawskiego; Galerią BWA w Bydgoszczy,Instytutem Dizajnu w Kielcach; Narodową Galerią Sztuki Zachęta w Warszawie.
• Sławomir Gzell, prof. dr hab inż. arch.
• Aleksandra Wasilkowska, Pracownia Architektoniczna Aleksandra Wasilkowska, Architektka

Debatę poprowadzi dr hab. Krzysztof Sołoducha, red. nacz. Grupy Sztuka Architektury

Aby wziąć udział w debacie wystarczy wypełnić formularz rejestracji widoczny poniżej lub TUTAJ. Wszystkie zarejestrowane osoby otrzymają link do pokoju debaty 30 min przed startem.

 

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!