Jedną z tegorocznych realizacji pracowni mode:lina jest przebudowa starej stodoły w nowoczesny dom pełen światła i powietrza. W Ślonskiej Chałpie wykorzystano wszystko to, co najlepsze z architektury dawnego budynku.
Ślonsko Chałpa to efekt przebudowy istniejących budynków gospodarczych z lat 70. Architektom z pracowni mode:lina udało się wydobyć esencję tego, co w zastanej architekturze było najciekawsze. Pierwszoplanową rolę odgrywają tutaj surowy beton, cegła oraz prostota form i konstrukcji. W ramach przebudowy popadająca w ruinę stodoła zamieniona została w nowoczesny dom jednorodzinny. Zachowana betonowa konstrukcja wraz z częścią cegieł oraz elementów stalowych doskonale dekoruje wnętrze, nadając mu nieco industrialny charakter.
Stare zabudowania gospodarcze charakteryzowała modułowa siatka słupów i betonowy strop. Architekci od razu dostrzegli olbrzymi potencjał obiektu. Bryłę budynku skrócono o cztery pola konstrukcyjne, z czego dwa utworzyły taras zewnętrzny, a w miejscu dwóch kolejnych dobudowano nową część z wysokim sufitem, która zaaranżowana została jako przestronny salon. Wprowadzono tutaj duże, nieregularne przeszklenia, dzięki którym wnętrze jest pełne światła i powietrza. W salonie szczególnie czytelna jest oryginalna konstrukcja i kształt stodoły, gdzie widać dokładny przekrój budynku dzięki zastosowaniu dużej antresoli.
Istniejącą architekturę potraktowano jako bazę do stworzenia nowoczesnego projektu wnętrza. W domu zaproponowano naturalne i minimalistyczne materiały wykończeniowe. Oprócz betonu, cegły i stali architekci wprowadzili pięknie usłojone drewno. Uzupełnieniem całości jest ciemny polerowany granit. Gładkie płaszczyzny drewna i granitu kontrastują, a jednocześnie harmonijnie współgrają z surowym budulcem – nierównymi cegłami i nieobrobionym betonem z widocznymi śladami po cięciu.
Drewno pojawia się nie tylko we wnętrzu – ozdabia także elewację. Duże płaszczyzny budynku „podziurawione” zostały nieregularnie rozmieszczonymi oknami. W sąsiedztwie stodoły znajduje się mniejszy dom w kształcie sześciany, który zaaranżowany został na dom gościnny. Jego szare elewacje współgrają ze stalowymi wykończeniami bryły stodoły.
We wnętrzach znajdziemy proste i nowoczesne umeblowanie. Obszerny zestaw mebli wypoczynkowych w salonie oraz krzesła jadalniane obszyte zostały szarą tkaniną. Minimalistyczne bryły mebli łączą ciepło drewna z surowością stali. Istotną dekoracją są tutaj oprawy oświetleniowe oraz zieleń roślin, których we wnętrzu nie brakuje. Zielony regał na antresoli ożywia wnętrze i stanowi namiastkę przyrody, która otacza dom z każdej strony.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
typ projektu: wnętrze domu jednorodzinnego
inwestor: prywatny
pracownia: mode:lina
autorzy projektu: Paweł Garus, Jerzy Woźniak, Małgorzata Wawrzynek, Anna Kazecka
realizacja: 2020
zdjęcia: Patryk Lewiński
opracowanie: Wiola Imiolczyk
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Projekt minimalistycznie urządzonego wnętrza domu wyszedł spod ręki architekta Ramūnasa...
czytajNie trzeba być specjalistą od fermentacji moszczu winogronowego aby wiedzieć,...
czytajCzy industrial i vintage mogą się lubić? Sprawdź!
czytajMieszkania inspirowane japońską estetyką cechują prostota, funkcjonalność i komfort. Oto...
czytaj
Ilość komentarzy: 0
Dodaj nowy komentarz