Pandemia a projektowanie przestrzeni hotelowych

Pandemia a projektowanie przestrzeni hotelowych

Epidemia odciska swoje piętno we wszystkich sferach życia – także w projektowaniu. Szczególnie widoczne zmiany zachodzą w trendach aranżacji przestrzeni hotelowych. Jak dzisiejsze realizacje hotelarskie radzą sobie z nowym reżimem sanitarnym? 

Jeszcze całkiem niedawno hotelowe projekty charakteryzowały się coraz bardziej kreatywnymi pomysłami na integrację – stawiano na otwarte przestrzenie, w których goście mieliby okazję do przypadkowych spotkań czy wymiany zdań. Właściciele obiektów noclegowych chcieli, aby wizyta w ich hotelach dawała namiastkę życia w odwiedzanym mieście. Aranżacje wnętrz koncentrowały się na przenikaniu się przestrzeni hotelowych z miejską tkanką. Chociaż architekci nadal nie chcą rezygnować z tej idei, muszą znaleźć rozwiązania będące kompromisem pomiędzy byciem ze sobą i zachowaniem bezpieczeństwa.

Pandemia a projektowanie przestrzeni hotelowych

Wielka fosa osłon i przegród 

Na samym początku pandemii szczególnie popularne stały się osłony ze szkła akrylowego – umieszczenie ich w przestrzeni wspólnej dawało jasny komunikat o panującym podwyższonym reżimie sanitarnym. Aby nie budować negatywnych skojarzeń, architekci starają się szukać nowych rozwiązań, które miałyby w subtelniejszy sposób zapewniać bezpieczeństwo. Jak się okazuje w roli uniwersalnego dividera sprawdzają się rośliny. Wykorzystanie ich w postaci ścianek i przegród jest nie tylko praktyczne, ale także dekoruje przestrzeń. 

Projektując hotelowe wnętrza, trzeba mieć na uwadze konieczność zachowania odpowiedniego dystansu. Ma to znaczenie zarówno przy projektowaniu stref gastronomicznych, jak i lobby czy przestrzeni coworkingowych. Do tej pory wielu gości biznesowych korzystało ze stref pracy wspólnej – teraz te przestrzenie zyskają zupełnie nowy charakter, a może zupełnie znikną z hotelowych realizacji.

Pandemia a projektowanie przestrzeni hotelowych

Zachowajmy ostrożność w dobrym stylu 

Dostępność środków ochrony sanitarnej w przestrzeniach publicznych stało się już codziennością. Dozowniki z płynami dezynfekcyjnymi odnajdujemy niemal w każdym pomieszczeniu, jednak warto pomyśleć zarówno o wyglądzie pojemników, jak i o odpowiednich oznaczeniach, które pozwolą łatwo je odnaleźć. Właściciele hoteli mogą wprowadzić odpowiedni system symboli graficznych, które będą spójne z identyfikacją wizualną marki oraz atmosferą miejsca. Zamiast chłodnych komunikatów, warto wykorzystać elementy storystellingu – przygotować symbole w postaci naklejek czy infografik, które staną się częścią całej aranżacji.

Pandemia a projektowanie przestrzeni hotelowych

Bezpieczeństwo w pokojach hotelowych 

Reżim sanitarny obowiązuje nie tylko w przestrzeniach wspólnych, ale także w hotelowych pokojach. To one zastępować będą lobby, restaurację czy strefę coworkingu. W związku z tym pokój będzie musiał zapewniać odpowiednie warunki umożliwiające pracę, a także krótkie spotkania biznesowe. Nowe funkcje, o których powinni pamiętać projektanci, wymagać będą innego wyboru mebli i wyposażenia. Do tej pory miejsce pracy w hotelowym pokoju było mniej ważną częścią aranżacji. Teraz sytuacja ulegnie zmianie – biurko czy wygodny fotel mogą na dobre zagościć w hotelowych wnętrzach.

 

Pandemia a projektowanie przestrzeni hotelowych

Zdjęcia: Tremend

Opracowanie: Wiola Imiolczyk

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!