Ekologiczny hotel w Amsterdamie

Ekologiczny hotel w Amsterdamie

Hotel Jakarta w Amsterdamie w aranżacji  pracowni architektonicznej SeARCH szturmem zdobywa nagrody w konkursach na najlepszą architekturę i design – ekologiczne wnętrza, innowacyjne technologie i naturalne materiały to kwintesencja zrównoważonego projektowania.

Zlokalizowany w sercu Amsterdamu, hotel Jakarta to inwestycja firmy WestCord, która przy współpracy z pracownią architektoniczną SeARCH postanowiła stworzyć wyjątkowe, w pełni ekologiczne wnętrza. Nazwa nie jest przypadkowa – obiekt zlokalizowany jest na wyspie Java, która znajduje się na terenie dawnego portu, z którego niegdyś odpływały liniowce oceaniczne do Dżakarty. Teraz jest to modna okolica wypełniona nowoczesnym budownictwem. 4-gwiazdkowy hotel z założenia stanowić ma zieloną oazę w centrum holenderskiej stolicy. 

Rzeczywiście, obiekt oblewa zieleń. Nie sposób oderwać wzrok od ogromnego ogrodu wewnętrznego. Patio i przestrzenie wspólne zaprojektowane zostały niczym prawdziwy ogród wypełniony indonezyjską roślinnością i kwiatami przywiezionymi z Azji. Znajdziemy tutaj imbir, kurkumę, bananowca, a także wysokie na 10 metrów palmy. Aranżacja zieleni powstała dzięki współpracy z Hortus Botanicus Amsterdam – jednym z najstarszych ogrodów botanicznych.

Ekologiczny hotel w Amsterdamie

Zielony nie tylko ogród 

W hotelu Jakarta zieleń rozumiana jest nie tylko jako element wystroju, ale także sposób myślenia o projektowaniu. Budynek zaprojektowany został w oparciu o ideę zrównoważonej architektury. Trzonem budynku jest drewniana konstrukcja nośna o wysokości 9 pięter. Wewnątrz znajduje się 200 pokoi hotelowych, a także sky bar. Pracownia przełożyła funkcjonalne i architektoniczne założenia na jasny i klarowny design. Wysokiej jakości prefabrykowane podłogi z betonu połączono z drewnianymi ścianami i sufitami o laminowanych przekrojach. Pokoje w postaci gotowych modułów dostarczone zostały na miejsce budowy za pomocą ciężarówek. Każdy z nich posiada pasywną fasadę, balkon i kompletną łazienkę łącznie ze wszystkimi instalacjami oraz wykończeniami. 

Założeniem projektu wnętrzu było odpowiednie oddziaływanie na nocujących w hotelu gości. Szczególnie ważna była akustyka, która w znacznej mierze składa się na komfort pobytu. Aby wyciszyć wnętrza zastosowane zostały podwieszane sufity o gładkiej powierzchni oraz najwyższej klasie pochłaniania dźwięków. Sufity przyczyniają się także do odpowiedniego doświetlenia wnętrz znajdujących się dalej od okna.

 

Ekologiczny hotel w Amsterdamie

Energooszczędność to podstawa 

Odbijające światło sufity to nie jedyny sposób na zaoszczędzenie energii. W elewacji oraz na dachu atrium zamontowano panele fotowoltaiczne. Dobrze izolowane ściany minimalizują potrzebę ogrzewania obiektu, a woda deszczowa magazynowana jest w celu nawadniania i spryskiwania tropikalnego ogrodu wewnętrznego. Budynek szczyci się neutralnością energetyczną – posiada świadectwo EPC na poziomie 0. 

Hotel doceniany jest przez jury licznych konkursów – dwa lata temu zdobył tytuł Best Hotel 2012 World Architecture Festival, a także Amsterdam Architecture Award. W ubiegłym roku doceniony został także przez Europejską Organizację Architektury Wnętrz. 

Zobacz galerię zdjęć ekologicznego hotelu w Amsterdamie 

Ekologiczny hotel w Amsterdamie – metryczka projektu 

typ projektu: wnętrza hotelowe

inwestor: WestCord Hotels

projekt: SeARCH

realizacja: 2018

lokalizacja: Javakade 766, Amsterdam

zdjęcia: Lior Teitler

opracowanie: Wiola Imiolczyk

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!