Kahawa, czyli kawa, książka i dobry design w Poznaniu

Kahawa, czyli kawa, książka i dobry design w Poznaniu

Kahawa to adres na mapie Poznania, który trzeba odwiedzić. Lokal wypełniają zapach pachnącej kawy oraz mnóstwo książek, z którymi warto spędzić jesienne popołudnie. A wszystko to w okrasie najlepszego designu, zaproponowanego przez pracownię Atelier Starzak Strebicki. 

Poznański koncept Kahawa łączy w sobie kawiarnię, czytelnię, księgarnię oraz palarnię kawy. Lokal mieści się na placu Cyryla Ratajskiego 10 w lokalu zaadaptowanym po znajdującym się tam poprzednio mlecznym barze. Wnętrze zaprojektowane zostało przez pracownię Atelier Starzak Strebicki. Architekci już nie raz raczyli nas ciekawymi pomysłami aranżacyjnymi, takimi jak wnętrze mieszkania z nietypową meblościanką

Pomysł stworzenia miejsca odpowiadającego na różne potrzeby zarówno wielbicieli książek, jak i miłośników kawy wypłynął od Inwestorów. Zawodowa pasja księgarska oraz spędzone w Afryce dzieciństwo dały skutkowały niebanalnym pomysłem na biznes.

Kahawa, czyli kawa, książka i dobry design w Poznaniu

Podział przestrzeni kawiarni 

Architekci zaproponowali podział 118-metrowego lokalu na trzy czytelne strefy. Pierwsza z nich znajduje się we frontowej części lokalu. To tutaj umieszczono bar, część kawiarnianą oraz audytorium z księgarnią. Przestrzeń charakteryzują wysokie sufity, które sprawiają oraz duże przeszklenia, które sprawiają, że wnętrze pełne jest światła i powietrza. Wzdłuż parapetów ustawiono wysokie hokery z jasnego drewna, zaś przy niskich stolikach stanęły odrestaurowane modele foteli 366 projektu Józefa Chierowskiego. 

Dobrym pomysłem na wysoką przestrzeń lokalu okazało się drewniane audytorium. Na jego schodach umieszczone zostały poduszki, które sugerują różne możliwości wykorzystania tej przestrzeni. Goście mogą zwyczajnie sięgnąć po książkę, albo zagrzać tutaj miejsca na dłużej. Pokaźna biblioteczka daje pole do literackich poszukiwań. 

W drugiej części lokalu, zaaranżowanej w głębi, utworzono przestrzeń wspólnego stołu z tapicerowanymi krzesłami. To miejsce doskonale zdaje egzamin podczas warsztatów, ale też wspólnego biesiadowania w większym gronie. Oryginalne lastryko ustępuje tutaj miejsca zastanej podłodze z drewna tekowego, które tylko gdzieniegdzie uzupełniono nowymi jesionowymi deskami. 

Ostatnie, trzecia strefa lokalu, znajduje się za przeszkloną ścianką. To tutaj ma miejsce wypalanie kawy, co goście kawiarni mogą obserwować siedząc przy wspólnym stole. Królem tego pomieszczenia jest czarny lśniący piec, który doskonale prezentuje się na tle cegły wyeksponowanej częściowo na ścianach. 

W projekcie wnętrza Kahawy doskonale rysuje się tendencja do odkrywania oryginalnych warstw i struktur oraz zachowania tego, co w lokalu najciekawsze. Nietypowa geometria ścian i podłóg stanowi generalną logikę założenia. Oszczędna, nienarzucająca się kolorystyka, naturalne materiały, a także mnóstwo światła – wszystko to stanowi minimalistyczne i przyjemne tło dla żywych barw roślin i dodatków.

Zobacz galerię zdjęć wnętrza Kahawa, czyli kawa, książka i dobry design w Poznaniu 

Kahawa, czyli kawa, książka i dobry design w Poznaniu – metryczka projektu 

typ projektu: wnętrze kawiarni

inwestor: Kahawa Kawa i Książka

pracownia: Atelier Starzak Strebicki

autorzy projektu: Jola Starzak, Dawid Strębicki, Salvatore Davide La Manna, Cristina Rodriguez, Michał Motyl, Zofia Bońkowska

realizacja: 2017

lokalizacja: pl. Cyryla Ratajskiego 10, Poznań

projektowana powierzchnia: 118 m2

zdjęcia: Mateusz Bieniaszczyk

opracowanie: Wiola Imiolczyk

 

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!