W ramach cyklu prezentacji online organizowanego przez Grupę Sztuka Architektury zapraszamy na wirtualny spacer po Domu Zerokosztowym zaprojektowanym przez pracownię Eureka Architekci. W tej realizacji nic nie jest przypadkowe, każda forma i rozwiązanie służą wspólnemu celowi: maksymalnemu obniżeniu kosztów utrzymania domu. Spotkanie odbędzie się 24 września 2020 o godz. 11:00. Poprowadzą go autorzy projektu: Maria Kopczyńska-Martinez oraz Daniel Martinez Garcia. Zapraszamy do rejestracji.
Obniżanie kosztów utrzymania budynku mieszkalnego stawia sobie za zadanie wielu architektów, szukających form dla obiektów pasywnych i energooszczędnych, niezależnie od tego, czy mają one pełnić funkcje publiczne czy mieszkalne.
Dom Zerokosztowy został zaprojektowany i zbudowany tak, by już dzięki swojej konstrukcji zużywać mniej energii. Założony na planie zbliżonym do kwadratu – taki kształt minimalizuje straty energii przez ściany – ma jedną kondygnację i ściany wykonane z prefabrykowanych elementów z keramzytobetonu. Dodatkowo pozyskuje energię elektryczną i cieplną z paneli fotowoltaicznych umieszczonych na dachu. Latem, gdy panele produkują dużo energii, jej nadwyżki są oddawane do sieci, co obniża rachunki zimą, kiedy niedobory energii trzeba uzupełniać ogrzewaniem i prądem sieciowym.
Dom ma powierzchnię 143 m2 i sporo urządzeń automatycznie sterujących i kontrolujących – to np. elektryczne sterowane termostatami ogrzewania, alarm, okna z radiowo sterowanymi żaluzjami fasadowymi, automatyczne nawadnianie ogrodu.
Przemyślane połączenie odpowiedniej bryły architektonicznej z zastosowaniem odpowiednich materiałów oraz urządzeń i instalacji poskutkowały tym, że jak do tej pory właścicielka domu w ciągu roku wydała na energię 200 zł (to koszt utrzymania sieci energetycznej). Całkowity koszt instalacji fotowoltaicznej wyniósł około 40 tys. złotych.
Prowadzący prezentację architektoniczną
Maria Kopczyńska-Martinez:
architekt, członek Izby Architektów RP. Jest absolwentką Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, studiowała także na Universidad de Alcalá de Henares w Hiszpanii. Doświadczenie zawodowe zdobywała w pracowniach projektowych i na budowach w Szwajcarii, Meksyku, Hiszpanii i w Polsce, m.in. na budowie wieżowca Złota 44. Od 2015 roku prowadzi pracownię projektową Eureka Architekci.
Daniel Martinez Garcia:
architekt, członek Izby Architektów RP. Jest absolwentem Faculdad de Arquitectura de la Universidad de Alcalá de Henares w Hiszpanii, studiował także na Università d’Architettura Ludovico Quaroni w Rzymie. Doświadczenie zawodowe zdobywał w wiodących polskich biurach projektowych i na budowach m.in. budynku CENTIII w Warszawie. Od 2015 roku prowadzi pracownię projektową Eureka Architekci.
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Tegoroczna edycja festiwalu to czas, aby na chwilę zwolnić, odetchnąć...
czytaj'What design can do?' to tytuł wykładu, który 5 października...
czytajZielony Jazdów zaprasza na połączony z dyskusją wykład architektoniczny Ludomira...
czytajFirma Hafele rusza z nową edycją spotkań z cyklu "Perspektywa"....
czytaj
Ilość komentarzy: 0