Nowoczesne biuro ze szczyptą historii

Nowoczesne biuro ze szczyptą historii

Wnętrza biurowe koncernu Clariant w Łodzi pięknie łączą w sobie historyczną tkankę budynku z nowoczesnym wzornictwem. Dwukondygnacyjną przestrzeń wypełniają ruda cegła i wyważona paleta szarości. 

W historycznych murach dawnego Monopolu Wódczanego powstało nowe biuro szwajcarskiego koncernu Clariant. Za projekt wnętrz zajmujących łącznie ponad 4300 m2 odpowiada pracownia The Design Group. Architekci znani są z nowoczesnych i funkcjonalnych przestrzeni biurowych, takich jak aranżacja coworkingu w Warszawie . Tym razem projektanci zaproponowali nowoczesną aranżację w industrialnej okrasie, dzięki czemu całość doskonale wpisuje się w oryginalną przestrzeń zabytkowego kompleksu. Wnętrza dwupiętrowej siedziba firmy wykończono rudą cegłą, będącą oryginalnym fragmentem ponad stuletniego budynku. 

Do siedziby firmy prowadzą oryginalne, żeliwne schody z zachowanymi tłoczeniami, pamiętające jeszcze początki Manufaktury Wódczanej. Schody podkreślają charakter tego miejsca i stanowią preludium do tego, co czeka nas za drzwiami wejściowymi. We wnętrzu biura architekci postanowili wyraźnie nawiązać do pofabrycznej estetyki – wyeksponowana stara cegła, odsłonięte instalacje oraz stalowe profile mebli nadają całości industrialnego sznytu.

Nowoczesne biuro ze szczyptą historii

Biuro na miarę współczesnych potrzeb 

W projekcie zaproponowano stonowaną paletę barw ograniczoną do subtelnej gry szarości, brązów i czerni. Uzupełnieniem są drewniane forniry oraz fototapety będące reprodukcjami dzieł wielkich malarzy. Nie brakuje tu również żywej zieleni – rośliny wprowadzono w formie zielonej ściany, która nie tylko ozdabia przestrzeń, ale także ma za zadanie poprawę jakości powietrza w biurze.

Architekci zaprojektowali przestronny open space wyposażony w wygodne i ergonomiczne umeblowanie biurowe. Praktyczne przegrody biurkowe oddzielają od siebie poszczególne stanowiska. Gabinety służące spotkaniom w mniejszych grupach wydzielono za pomocą szklanych ścian. Znajdziemy tutaj także liczne sale konferencyjne, strefy relaksu czy coffee pointy. Zaproponowano też komfortowe przestrzenie typu silent room będące niewielkimi, przeszklonymi kubikami.

Nowoczesne biuro ze szczyptą historii

Szwajcarskie korzenie marki 

Architekci z pracowni The Design Group bezpośrednio nawiązują do szwajcarskich korzeni marki. We wnętrzach znajdziemy wysokiej jakości materiały, ale też pieczołowicie dobrane detale i ozdoby. Szczególną uwagę poświęcono oświetleniu i oprawom świetlnym. W kuchni zaproponowano lampy, których design nawiązuje do masywnych dzwonków pasterskich. Część opraw oświetleniowych pochodzi z odzysku – są to pofabryczne lampy z grubego, rzemieślniczego szkła, które podkreślają klimat przestrzeni.

Zobacz galerię zdjęć nowoczesnego biura ze szczyptą historii 

Nowoczesne biuro ze szczyptą historii – metryczka projektu 

typ projektu: wnętrze biurowe
inwestor: Clariant
projekt: The Design Group
realizacja: 2020
lokalizacja: Monopolis, Łódź
projektowana powierzchnia: 4300 mkw
zdjęcia: fotomohito
opracowanie: Wiola Imiolczyk

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!