Sztuka we wnętrzu mieszkania w warszawskiej kamienicy

Sztuka we wnętrzu mieszkania w warszawskiej kamienicy

Wnętrza przestronnego apartamentu inspirowane były dawnym malarstwem niderlandzkim – cała zabawa polega tutaj na wyraźnie prowadzonej grze światła i cienia. 

Sztuka nierzadko stanowi punkt wyjścia dla aranżacji wnętrza. Czasem motywem przewodnim projektu jest konkretne dzieło, innym razem charakterystyczny styl artysty, tak jak w przypadku wnętrza na poddaszu inspirowanego malarstwem Mondriana. W warszawskim apartamencie nietrudno dopatrzeć się odwołań do dawnego malarstwa niderlandzkiego, którego przedstawiciele w niezwykły sposób bawili się światłocieniem. Powstawały w ten sposób nastrojowe, wciągające do wnętrza obrazy. Podobny zabieg zastosowała architektka Natalia Stosio z pracowni la folie studio, właścicielka i jednocześnie projektantka warszawskiego apartamentu. Efekt powala na kolana! 

Projektowany apartament mierzy 140 mkw i mieści się na ostatnim piętrze pięknie odrestaurowanej kamienicy z końca XIX wieku. Budynek zlokalizowany jest przy warszawskim MDM-ie, będąc tym samym doskonałą lokalizacją o dużym potencjale. Problemem w opracowaniu projektu był niekorzystny plan mieszkania – wąska i długa przestrzeń o wielu skosach i bez balkonu stanowiła wyzwanie dla architektki. Po usunięciu kilku ścian, zlikwidowaniu klasycznego holu i zmianie układu pomieszczeń apartament nabrał wyjątkowego charakteru.

Sztuka we wnętrzu mieszkania w warszawskiej kamienicy

Niewymuszona elegancja 

Architektce zależało na stworzeniu miejsca, które stałoby się oazą spokoju i odpoczynku po dniu spędzonym w pędzącym mieście. Nastrojową atmosferę udało się stworzyć poprzez grę kolorów i świateł. Projektantka świadomie zrezygnowała z jasnych ścian na rzecz ciemniejszych i bardziej stonowanych barw. W sypialni pojawia się ciemnozielona tapeta o florystycznym motywie, w pozostałych pomieszczeniach ściany ozdabiają gołębie szarości. Zamiast sterylnego wnętrza, właściciele postawili na swobodę i niewymuszoną elegancję, dzięki którym mieszkanie nabiera przytulnego i kameralnego charakteru. 

Nieoczywisty kolor ścian stanowi doskonałe tło do eksponowania kolekcji obrazów architektki. Płótna współczesnych artystów ozdabiają wnętrza, a uzupełnieniem kompozycji są stare rzeźby i rękodzieło, które właściciele przywożą z podróży. Interesującym pomysłem jest wprowadzenie do wnętrza motywów sakralnych, które emanują mistycyzmem. Nastrojowy i tajemniczy klimat wprowadza także umeblowanie – każdy przedmiot dobrany został z wyjątkowym pietyzmem. Meble same w sobie stanowią małą kolekcję dobrego wzornictwa.

Sztuka we wnętrzu mieszkania w warszawskiej kamienicy

Czerń w kuchni 

Odważnym rozwiązaniem projektowym okazała się strefa kuchenna znajdująca się tuż przy wejściu do mieszkania. Ciemne fronty zabudowy kuchennej ozdabiają złote uchwyty i minimalistyczne frezowanie. Ściana ponad blatem kuchennym obłożona została eleganckimi płytkami, a wnęka w ścianie wykończona została złotem. Okno dachowe wprowadza do wnętrza światło dzienne, które niczym w przestrzeni muzeum eksponuje nablatową białą umywalkę. 

Zobacz galerię zdjęć mieszkania w warszawskiej kamienicy 

Sztuka we wnętrzu mieszkania w arszawskiej kamienicy – metryczka projektu 

typ projektu: wnętrze mieszkania

pracownia: la folie studio

autorka projektu: Natalia Stosio

realizacja: 2020

lokalizacja: Warszawa

projektowana powierzchnia: 140 mkw

zdjęcia: Michał Mrowiec

opracowanie: Wiola Imiolczyk

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!