Oto wnętrze, obok którego trudno przejść obojętnie – łódzka Ramenownia projektu pracowni Qbatura z solidną dawką intensywnej czerwieni i bogactwem materiałów przywodzi na myśl nigdy nie zasypiające street-foodowe bary rodem z Tokio.
Nowy lokal Ramenownia by Susharnia zlokalizowany jest w pasażu przy ulicy Piotrkowskiej 89. Jest to kolejna restauracja inwestorów, którzy od blisko 4 lat prowadzą znany w mieście sushi bar. Do pomocy w aranżacji wnętrza drugiego lokalu ponownie zaproszono pracownię Qbatura, która miała doskonały pomysł na projektowaną przestrzeń. Założenie architektów było jasne – goście Ramenowni mieli poczuć się jak na ulicach Tokio, a inspiracją były niewielkie street-foodowe bary nierozerwalnie kojarzące się ze stolicą Kraju Kwitnącej Wiśni.
Do wnętrza lokalu wchodzimy przez czerwony kontener – głęboka i wyraźna barwa w Japonii kojarzona jest ze szczęściem i bohaterstwem, zaś w gastronomii czerwień uważana jest za kolor pobudzający apetyt. Projektanci wprowadzili do wnętrza bogactwo tekstur i materiałów, a wszystko to zrealizowali w dobrym stylu. W aranżowanej przestrzeni pojawiają się drewniane belki, metalowy rastrowy sufit, ale także cegła i beton zdobiące niektóre ściany.
80 m2 powierzchni wystarczyło, aby stworzyć przyjemną przestrzeń z otwartą na salę kuchnią. Możliwość oglądania kulinarnych popisów w oczekiwaniu na zamówienie to kolejne nawiązanie do azjatyckich tradycji. W ten sposób goście mogą mieć poczucie uczciwości serwowanej kuchni.
Podobnie jak w ulicznych barach w Tokio, tak i w łódzkiej Ramenowni nie ma klasycznych krzeseł. Zamiast nich projektanci zaproponowali stołki oraz niewielkie stoliki. W zatłoczonej azjatyckiej stolicy wynika to z potrzeby jak najlepszego zagospodarowania każdego centymetra kwadratowego – w Ramenowni miejsca nie brakuje, a zastosowane taborety ułatwiają komunikację między stolikami.
Wyposażenie sali jest dość ascetyczne – na sali znajdziemy proste drewniane stoliki oraz niskie srebrne taborety, a także ich wysokie odpowiedniki w części barowej. Kontrastem dla reszty umeblowania są żółte stołki, które stanowią wyraźny akcent kolorystyczny. Nad stolikami podwieszono różnobarwne proporce z japońskimi napisami, zaś ponad nimi umieszczono kolorowe oświetlenie. Dekoracja sufitu przywodzi na myśl mnogość reklam i neonów kojarzonych z dużymi miastami Azji. Uzupełnieniem całości są neonowe symbole lokalu - jeden zawieszony ponad barem, drugi na jednej ze ścian restauracji.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
typ projektu: wnętrze restauracji
inwestor: Ramenownia by Susharnia
pracownia: Qbatura
realizacja: 2020
lokalizacja: ul. Piotrkowska 89, Łódź
projektowana powierzchnia: 80 m2
opracowanie: Wiola Imiolczyk
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Kabelovna Studios znajdują się w dawnej fabryce kabli elektrycznych w...
czytajTłuczone szkło, orzechowa pralina i woń stygnącej po zmroku pustyni...
czytajWystawa jest pełna nasyconych kolorów, wysokich ścian i ujmujących detali....
czytajPrawdziwą sztuką jest stworzenie takiego wnętrza, które już od progu...
czytaj
Ilość komentarzy: 0