Modernizm we wnętrzu – aranżacja mieszkania w kamienicy w Warszawie

Modernizm we wnętrzu – aranżacja mieszkania w kamienicy w Warszawie

Modernistyczne wnętrza na powrót zawładnęły naszymi gustami. Przykład? Aranżacja wnętrza mieszkania w warszawskiej kamienicy, gdzie elegancja lat 20. tworzy udany duet ze współczesnym drygiem. 

Projektowane mieszanie mieści się w jednej z warszawskich kamienic o architekturze charakterystycznej dla drugiego dziesięciolecia ubiegłego stulecia. Architektka Monika Gruszka-Ziółkowska z pracowni LUUMO inspirując się fasadą budynku postanowiła ubrać wnętrza apartamentu w eleganckie wzornictwo w duchu modernizmu. Duch dawnych lat oddają nie tylko wyszukane meble, ale też stylizowane detale wykończeniowe. 

Mieszkanie zaprojektowane zostało dla trójosobowej rodziny. Początkowo mieściły się tu dwa mniejsze lokale, które zostały połączone i niemal całkowicie przebudowane. Wydzielone zostały strefa dzienna z salonem, kuchnią i jadalnią oraz małą łazienką i gabinetem/gościnną sypialnią oraz strefę nocną, czyli sypialnią główną, pokojem dziecka, pralnią i dużą rodzinną łazienką. 

Wcześniejsze wnętrza niczym nie nawiązywały do historycznej przeszłości obiektu. Na etapie prac budowlanych architektka mogła wprowadzić do wnętrza charakterystyczne kształty występujące w fasadzie kamienicy, przywracając jej dawny klimat.

Modernizm we wnętrzu – aranżacja mieszkania w kamienicy w Warszawie

Aby było jak dawniej 

Projektując wnętrza architektka dobierała sprzęty i detale w taki sposób, aby nawiązywały do estetyki lat 20. Pojawiają się tutaj stylizowane grzejniki i drzwi wewnętrzne – szczególnie dobrze prezentują się imponujące dwuskrzydłowe drzwi oddzielające gabinet od jadalni. Wprowadzono także elementy sztukaterii o prostych kształtach, dzięki czemu wnętrza nabrały współczesnego polotu. 

Zamiast ciemnych egzotycznych posadzek projektantka zaproponowała dębowy parkiet ułożony w klasyczną jodełkę. Zniknęła dawna zabudowa kuchni na wysoki połysk – zamiast niej pojawiły się eleganckie szafki oraz wyspa z zaokrąglonymi narożnikami typowa dla stylu modernistycznego. Inwestorzy jako miłośnicy skandynawskiego designu z góry określili kolorystykę wnętrza – miało być jasno, a przy tym ciepło i przytulnie. Pożądany efekt udało się uzyskać poprzez wprowadzenie dużej ilości drewna. Odrobinę elegancji nadają złote mosiężne detale.

Podczas doboru wyposażenia wnętrza architektka śmiało bawiła się różnymi estetykami. Pojawia się tutaj pokaźny zbiór antyków – szafa w gabinecie, duński sideboard w sypialni albo stół z litego drewna na toczonych nogach w strefie dziennej. Do tego dołożono dużą nowoczesną okrasę w postaci grafik na ścianach oraz współczesnych opraw oświetleniowych. Wszystko to razem nadaje wnętrzom bardzo wyraźny charakter.

Modernizm we wnętrzu – aranżacja mieszkania w kamienicy w Warszawie

Łazienka jak salon kąpielowy 

W miejscu dawnej kuchni jednego z mniejszych lokali powstała łazienka główna domowników. Duża przestrzeń pozwoliła zmieścić we wnętrzu półotwarty prysznic, wannę przyścienną oraz dwie umywalki. Charakterystyczne modernistyczne obłości zauważalne są w kształtach armatury łazienkowej oraz umeblowania – stylizowana umywalka „bez kantów” pięknie koresponduje z estetyką części dziennej mieszkania.

Zobacz galerię zdjęć aranżacji mieszkania w kamienicy w Warszawie 

Modernizm we wnętrzu – aranżacja mieszkania w kamienicy w Warszawie – metryczka projektu 

typ projektu: wnętrze mieszkania

inwestor: prywatny

pracownia: LUUMO

autorka projektu: Monika Gruszka-Ziółkowska

realizacja: 2020

lokalizacja: Warszawa

zdjęcia: Tom Kurek

opracowanie: Wiola Imiolczyk

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!