Hostel w budynku dawnej fabryki

Hostel w budynku dawnej fabryki

Czasem sam budynek, w którym znajduje się projektowany lokal, jest wystarczającą inspiracją dla architektów, aby stworzyć wyjątkową realizację. Tak stało się w przypadku projektu pracowni Tremend. Oto wnętrza hostelu na warszawskiej Woli, znajdującego się w budynku starej fabryki. 

Ciasne i zaprojektowane bez pomysłu hostelowe przestrzenie dawno już odeszły w zapomnienie. Teraz wnętrza hosteli nierzadko przypominają najlepszej klasy hotele, czego przykładem może być realizacja w japońskiej miejscowości Chiba. Dzisiaj opowiemy o polskiej realizacji tego typu, która niedawno otworzyła swoje progi dla gości odwiedzających stolicę. Hostel A&O Wola to pierwszy w Polsce punkt niemieckiej sieci, który jednocześnie stał się największym tego typu obiektem w kraju. Brand zadebiutował w dawnym budynku na Woli przy ulicy Kasprzaka – doskonała lokalizacja blisko centrum oraz architektura obiektu stanowią niewątpliwe zalety tego miejsca. 

Budynek, w którym mieści się nowy hostel, jest starym biurowcem, który stanowił niegdyś część fabryki. Architekci z pracowni Tremend musieli zmierzyć się z modernizacją obiektu dostosowując go do nowych potrzeb. Postawiono na minimalistyczną aranżację bez zbędnych detali i ozdób. W ten sposób projektanci wykazali szacunek dla architektury poprzedniej epoki. Ponadto postanowiono wykorzystać maksymalnie dużo z materiałów, które zastano na miejscu.

Hostel w budynku dawnej fabryki

Industrializm nieco złagodzony 

Brand A&O charakteryzuje przyjazny i swobodny wizerunek. W hostelowych wnętrzach panuje atmosfera lifestylowa, która sprzyjać ma interakcji. Dlatego też architekci postanowili przełamać surowość typową dla postindustrialnej architektury. Powstały w latach 50. XX wieku budynek zachował swój dawny kształt, jednak jasną zieleń elewacji zastąpiła biel. W połączeniu z niebieskim logo marki uzyskano efekt świeżości i minimalistycznej kompozycji. 

We wnętrzach pojawiły się zapraszające części wspólne, stoły coworkingowe, bar oraz bufet. Goście mogą zagrać w bilard i miło spędzić czas – każdy z odwiedzających znajdzie swoje miejsce. Poszczególne strefy są wielofunkcyjne, zmieniają się w zależności od pory dnia i potrzeb. Funkcjonująca rano jako miejsce serwowania śniadań przestrzeń zmienia się później w strefę pracy wspólnej, a wieczorem – w część przeznaczoną do gier i zabaw. 

Już od wejścia widać, jak ważnymi elementami projektu były funkcja oraz design. Goście mają dostęp do prostych, dwu- oraz wieloosobowych pokoi, których łącznie w obiekcie jest aż 200. Przestrzeń nowego hostelu jest bardzo funkcjonalna oraz co ważne – łatwa w utrzymaniu czystości. Neutralna paleta barw w postaci szarości przełamana została przez dodatki i elementy wyposażenia w soczystych kolorach. We wnętrzach króluje przytulny minimalizm w industrialnej okrasie.

Zobaczcie projekt hostelu w budynku dawnej fabryki 

Hostel w budynku dawnej fabryki – metryczka projektu 

typ projektu: wnętrze hostelu

inwestor: A&O Wola

pracownia: Tremend

realizacja: 2020

lokalizacja: ul. Kasprzaka 18/20, Warszawa

zdjęcia: Łukasz Zandecki

opracowanie: Wiola Imiolczyk

 

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!