„Chopin gra dla Radziwiłłów” pędzla Henryka Siemiradzkiego stał się inspiracją do stworzenia wnętrza kawiarni z punktem sprzedaży biletów Narodowego instytutu Fryderyka Chopina w Warszawie. Subtelne nawiązania do kolorów i faktur obrazu, zaproponowane przez UGO Architecture doskonale oddają współczesną estetykę.
Projektowana kawiarnia mieści się w kordegardzie przy ulicy Krakowskie Przedmieście 5 w Warszawie. Oprócz dobrej kawy i słodkości w lokalu można dostać także bilety do Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Kawiarnia o powierzchni 40 m2 zaaranżowana została przez architektów z pracowni UGO Architecture, zaś punktem wyjścia projektu był XIX-wieczny obraz namalowany przez wielkiego polskiego artystę – Henryka Siemiradzkiego. Sztuka we wnętrzu pojawia się często jako „wisienka na torcie” aranżacji – rzadziej mamy do czynienia z sytuacją odwrotną, kiedy to konkretne dzieło stanowi główną inspirację, wokół której ułożona zostaje cała kompozycja.
Romantyczny obraz Siemiradzkiego pełen jest głębokich barw i wzorów. Malarskość płótna podkreślają efekty światłocieniowe oraz drobiazgowo oddane detale. Niesamowity dobór kolorystyczny oraz atmosfera obrazu wciągają widza i czynią go uczestnikiem odgrywającej się sceny z życia towarzyskiego szlachetnego rodu. Właśnie ten wyjątkowy klimat przedstawienia postanowili wykorzystać architekci – uczynili to w sposób nienachalny, posługując się subtelnymi odwołaniami i kolorystycznymi nawiązaniami.
W kawiarni architekci wydzielili trzy strefy, które zasygnalizowane są indywidualnym dla każdej z nich doborem materiałów. W pierwszej strefie – wejściowej z punktem informacyjnym oraz ladą – możliwy jest zakup biletu. Tutaj też najważniejsza była funkcjonalność. Dekoracyjna bryła lady wykończona została lastryko, które estetycznie komponuje się z wykończoną w kolorze złotym stalą. Surowy charakter materiału przełamano poprzez wykorzystanie zielonego pluszu na siedziskach.
W drugiej części znajduje się przestrzeń dla gości. Na podłodze położono dębowe deski ocieplające przestrzeń, wykorzystano też motyw kamiennej mozaiki przybierającej formę kwiatowego dywanu pośrodku. Delikatne obłości i półkola pojawiają się także w elementach wyposażenia, takich jak kinkiety czy uchwyty. Przestrzeń dopełniają grafiki przedstawiające Fryderyka Chopina wykonane przez Sonię Dubois.
Równie interesująco przedstawia się ostatnia – trzecia strefa kawiarni, niedostępna dla gości. Jest to zaplecze techniczne, gdzie ściany i podłogi pokryto głęboką czerwienią. Intensywna barwa dekorująca drzwi przesuwne i zabudowę meblową tworzy drugi plan i tło dla wnętrza.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
typ projektu: wnętrze kawiarni
inwestor: Narodowy Instytut Fryderyka Chopina
pracownia: UGO Architecture
autorzy projektu: Hugon Kowalski, Klaudia Dopierała, Maria Dondajewska, Kamila Melka
realizacja: 2020
lokalizacja: Warszawa
zdjęcia: ZUM Studio
opracowanie: Wiola Imiolczyk
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Prezentowane wnętrze jest wizytówką pracowni ART OF HOME pani Agnieszki...
czytajWnętrza hotelu Ibis Styles we Wrocławiu inspirowane bajką "Alicja w...
czytajTe wnętrza zaprojektowane przez pracownię CECHOWNIA to wielofunkcyjne pomieszczenia administracyjne...
czytajSklep ze starociami lub jak kto woli - sklep z...
czytaj
Ilość komentarzy: 0