„Chopin gra dla Radziwiłłów” pędzla Henryka Siemiradzkiego stał się inspiracją do stworzenia wnętrza kawiarni z punktem sprzedaży biletów Narodowego instytutu Fryderyka Chopina w Warszawie. Subtelne nawiązania do kolorów i faktur obrazu, zaproponowane przez UGO Architecture doskonale oddają współczesną estetykę.
Projektowana kawiarnia mieści się w kordegardzie przy ulicy Krakowskie Przedmieście 5 w Warszawie. Oprócz dobrej kawy i słodkości w lokalu można dostać także bilety do Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Kawiarnia o powierzchni 40 m2 zaaranżowana została przez architektów z pracowni UGO Architecture, zaś punktem wyjścia projektu był XIX-wieczny obraz namalowany przez wielkiego polskiego artystę – Henryka Siemiradzkiego. Sztuka we wnętrzu pojawia się często jako „wisienka na torcie” aranżacji – rzadziej mamy do czynienia z sytuacją odwrotną, kiedy to konkretne dzieło stanowi główną inspirację, wokół której ułożona zostaje cała kompozycja.
Romantyczny obraz Siemiradzkiego pełen jest głębokich barw i wzorów. Malarskość płótna podkreślają efekty światłocieniowe oraz drobiazgowo oddane detale. Niesamowity dobór kolorystyczny oraz atmosfera obrazu wciągają widza i czynią go uczestnikiem odgrywającej się sceny z życia towarzyskiego szlachetnego rodu. Właśnie ten wyjątkowy klimat przedstawienia postanowili wykorzystać architekci – uczynili to w sposób nienachalny, posługując się subtelnymi odwołaniami i kolorystycznymi nawiązaniami.
W kawiarni architekci wydzielili trzy strefy, które zasygnalizowane są indywidualnym dla każdej z nich doborem materiałów. W pierwszej strefie – wejściowej z punktem informacyjnym oraz ladą – możliwy jest zakup biletu. Tutaj też najważniejsza była funkcjonalność. Dekoracyjna bryła lady wykończona została lastryko, które estetycznie komponuje się z wykończoną w kolorze złotym stalą. Surowy charakter materiału przełamano poprzez wykorzystanie zielonego pluszu na siedziskach.
W drugiej części znajduje się przestrzeń dla gości. Na podłodze położono dębowe deski ocieplające przestrzeń, wykorzystano też motyw kamiennej mozaiki przybierającej formę kwiatowego dywanu pośrodku. Delikatne obłości i półkola pojawiają się także w elementach wyposażenia, takich jak kinkiety czy uchwyty. Przestrzeń dopełniają grafiki przedstawiające Fryderyka Chopina wykonane przez Sonię Dubois.
Równie interesująco przedstawia się ostatnia – trzecia strefa kawiarni, niedostępna dla gości. Jest to zaplecze techniczne, gdzie ściany i podłogi pokryto głęboką czerwienią. Intensywna barwa dekorująca drzwi przesuwne i zabudowę meblową tworzy drugi plan i tło dla wnętrza.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
typ projektu: wnętrze kawiarni
inwestor: Narodowy Instytut Fryderyka Chopina
pracownia: UGO Architecture
autorzy projektu: Hugon Kowalski, Klaudia Dopierała, Maria Dondajewska, Kamila Melka
realizacja: 2020
lokalizacja: Warszawa
zdjęcia: ZUM Studio
opracowanie: Wiola Imiolczyk
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Muzeum Corones zostało zaprojektowane przez światowej sławy architektów Zahę Hadid...
czytajProjekt wnętrz biurowych City Space Fuzja, zrealizowany przez studio MIXD,...
czytajStudenci często cierpią z powodu braku miejsca na uczelni gdzie...
czytajRijksmuseum w Amsterdamie jest ponownie otwarte, po dziesięcioletniej renowacji i...
czytaj
Ilość komentarzy: 0