Aranżacja wnętrza domu z 1923 roku inspirowana wabi-sabi

Aranżacja wnętrza domu z 1923 roku inspirowana wabi-sabi

Niemal stuletni dom w Szczecinie ubrany został w naturalne materiały – architekci z pracowni Loft Kolasiński projektując wnętrza inspirowali się filozofią wabi-sabi i modernizmem japońskim. 

Prostota i harmonia we wnętrzach szczecińskiego domu urzekają od pierwszej chwili. Biuro projektowe Loft Kolasiński zaproponowało niebanalną aranżację wnętrza, dla której punktem wyjścia była wywodząca się z estetyki japońskiej filozofia wabi-sabi. Zgodnie z nią architekci sięgnęli po naturalne materiały, we wnętrzach nie zabrakło także ikonicznych obiektów umeblowania.

 Projekt wnętrza obejmował renowację oraz przebudowę domu o powierzchni 250 m2. Głównym założeniem projektowym było uwolnienie planu obiektu poprzez zmianę klasycznego układu z podziałem na wiele pomieszczeń, na dom w znacznej mierze otwarty. Na parterze zlikwidowano większość ścian działowych, tworząc w ten sposób wspólną przestrzeń kuchni, małej jadalni w zabudowanej werandzie, salonu, jadalni głównej oraz gabinetu. Na piętrze domu zlokalizowana jest strefa prywatna, do której należą trzy sypialnie oraz dwie łazienki.

 

Aranżacja wnętrza domu z 1923 roku inspirowana wabi-sabi

W japońskim duchu 

Zgodnie z filozofią wabi-sabi projektantom zależało, aby przestrzeń domu dawała poczucie spokoju i harmonii. Jasna i naturalna paleta barw wynika z wyboru materiałowego. Ściany w całym domu oraz belki stropowe na piętrze pokryte zostały glinianym tynkiem, belki stropowe na parterze po odczyszczeniu pozostawiono bez zabezpieczenia. W znakomitej większości domu posadzkę stanowią odrestaurowane i zaolejowane stare deski, w kuchni natomiast na podłodze zachowane zostały oryginalne kafle z 1923 roku. Piękna bryła pieca w części dziennej obłożona została ręcznie produkowanymi ciemnymi kaflami.

Aranżacja wnętrza domu z 1923 roku inspirowana wabi-sabi

Modernizm we wnętrzu 

Projektanci inspirowali się modernizmem japońskim oraz brazylijskim, dlatego w szczecińskim domu odnajdujemy projekty Isamu Naguchi, Jader Alemida albo Junzo Sakakura. Przyciągającym wzrok elementem wyposażenia jest wyprodukowany w Kowarach wełniany dywan z 1969 roku. W projekcie nie brakuje klasycznych mebli i akcesoriów z Danii, Czech, Polski czy Meksyku, które poddane zostały renowacji, ale też specjalnie zaprojektowanych przez pracownię mebli, takich jak stoły, biblioteka czy meble łazienkowe. 

Zgodnie z modernistyczną myślą otwartej przestrzeni, w części dziennej architekci zaproponowali ażurowe przepierzenia. Z ich pomocą strefa jadalni oddzielona została od salonu tworząc efektowną i lekką kompozycję. 

Zobacz galerię zdjęć wnętrza domu z 1923 roku inspirowanego wabi-sabi 

Aranżacja wnętrza domu z 1923 roku inspirowana wabi-sabi – metryczka projektu 

typ projektu: wnętrze domu

inwestor: prywatny

pracownia: Loft Kolasiński

realizacja: 2019

lokalizacja: Szczecin

projektowana powierzchnia: 250 m2

zdjęcia: Joel Hauck

opracowanie: Wiola Imiolczyk

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!