Oto mieszkanie, którego wnętrza przenoszą nas w podróż do odległej Japonii. Inspiracje dalekowschodnią sztuką i wzornictwem nadają aranżacji eleganckiego sznytu.
Za projekt mieszkania inspirowanego kulturą Japonii odpowiedzialna jest pracownia MIKOŁAJSKAstudio. Biuro architektoniczne realizowało projekt pod klucz w trybie zdalnym, a jego właściciel mógł wejść do w pełni wyposażonego, gotowego do użytku mieszkania. Inwestor zafascynowany Krajem Kwitnącej Wiśni oczekiwał niebanalnej aranżacji, w której dalekowschodnia tradycja prowadziłaby spójny dialog z europejskim sznytem.
Projektowane mieszkanie składa się z części dziennej z salonem, jadalnią i kuchnią oraz części prywatnej z sypialnią oraz łazienką. Ze względu na nieduży metraż szczególnie ważnym było praktyczne rozplanowanie przestrzeni, które zapewniłoby wygodę na co dzień. Wszystko to w niezwykle subtelnej okrasie inspirowanej Japonią.
W aranżacji wnętrza wzrok przyciągają piękne tapety, które zdobią ściany części dziennej oraz sypialni. Wizerunki gejsz w pokoju dziennym stanowią kolaż z dziełami secesyjnego artysty Alfonsa Muchy. Projektantki zaproponowały wyważoną kolorystykę opierającą się na zestawieniu czerni, bieli i szarości. Całość uzupełnia ciepłe drewno. W części dziennej wprowadzono też zielone akcenty, które dynamizują kompozycję. Na uwagę zasługują stylowe dodatki oraz oryginalne lampy. Tradycyjne zasłony zastąpione zostały panelami okiennymi w japońskim stylu.
Chociaż mieszkanie mierzy zaledwie 55 m2 projekt wnętrza zakłada sporą przestrzeń do przechowywania. W części dziennej oraz sypialni wygospodarowano miejsce na obszerne szafy. Minimalistyczna zabudowa kuchenna skrywa w sobie wszystkie niezbędne sprzęty AGD, a przy tym zapewnia sporo miejsca na wyposażenie gospodarstwa domowego. Aby wprowadzić do mieszkania wrażenie lekkości i przestronności, architektki sięgnęły po rozwiązania optycznie powiększające przestrzeń. Zastosowano podświetlone podcięcia zabudowy meblowej oraz sięgające sufitu drzwi do sypialni i łazienki. Elementem spajającym wizualnie przestrzeń jest jednolita, rustykalna podłoga wykonana z naturalnego lekko bielonego dębu.
W projekcie niedużej łazience architektki dołożyły starań, aby w pełni wykorzystać przestrzeń tworząc przy tym funkcjonalne i estetyczne wnętrze. Prosty, ascetyczny styl dobrze wpisuje się w dalekowschodnie tradycje. Urozmaiceniem jest chrobotek reniferowy, który ozdabia ścianę przy umywalce. Aby wprowadzić do wnętrza odpowiedni nastrój wykorzystano kilka układów oświetleniowych.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
typ projektu: wnętrze mieszkania
inwestor: prywatny
pracownia: MIKOŁAJSKAstudio
realizacja: 2020
lokalizacja: Kraków
projektowana powierzchnia: 55 m2
zdjęcia: Jakub Dziedzic
opracowanie: Wiola Imiolczyk
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Przestrzeń biurowa powinna korzystnie wpływać na naszą wydajność i kreatywność...
czytajPrezentowane wnętrze to realizacja modernizacji apartamentu w Tokio. Architekci z...
czytaj24 klatki na sekundę. Ta kinowa inspiracja stała się punktem...
czytajWyszukane wyposażenie wnętrza i ekskluzywne materiały wykończeniowe tworzą klimat nowoczesnego...
czytaj
Ilość komentarzy: 0