Mieszkanie z gejszą – inspiracje Dalekim Wschodem we wnętrzu

Mieszkanie z gejszą – inspiracje Dalekim Wschodem we wnętrzu

Oto mieszkanie, którego wnętrza przenoszą nas w podróż do odległej Japonii. Inspiracje dalekowschodnią sztuką i wzornictwem nadają aranżacji eleganckiego sznytu. 

Za projekt mieszkania inspirowanego kulturą Japonii odpowiedzialna jest pracownia MIKOŁAJSKAstudio. Biuro architektoniczne realizowało projekt pod klucz w trybie zdalnym, a jego właściciel mógł wejść do w pełni wyposażonego, gotowego do użytku mieszkania. Inwestor zafascynowany Krajem Kwitnącej Wiśni oczekiwał niebanalnej aranżacji, w której dalekowschodnia tradycja prowadziłaby spójny dialog z europejskim sznytem. 

Projektowane mieszkanie składa się z części dziennej z salonem, jadalnią i kuchnią oraz części prywatnej z sypialnią oraz łazienką. Ze względu na nieduży metraż szczególnie ważnym było praktyczne rozplanowanie przestrzeni, które zapewniłoby wygodę na co dzień. Wszystko to w niezwykle subtelnej okrasie inspirowanej Japonią.

Mieszkanie z gejszą – inspiracje Dalekim Wschodem we wnętrzu

Tapeta na pierwszym planie 

W aranżacji wnętrza wzrok przyciągają piękne tapety, które zdobią ściany części dziennej oraz sypialni. Wizerunki gejsz w pokoju dziennym stanowią kolaż z dziełami secesyjnego artysty Alfonsa Muchy. Projektantki zaproponowały wyważoną kolorystykę opierającą się na zestawieniu czerni, bieli i szarości. Całość uzupełnia ciepłe drewno. W części dziennej wprowadzono też zielone akcenty, które dynamizują kompozycję. Na uwagę zasługują stylowe dodatki oraz oryginalne lampy. Tradycyjne zasłony zastąpione zostały panelami okiennymi w japońskim stylu.

Mieszkanie z gejszą – inspiracje Dalekim Wschodem we wnętrzu

Mały metraż – praktyczne pomysły 

Chociaż mieszkanie mierzy zaledwie 55 m2 projekt wnętrza zakłada sporą przestrzeń do przechowywania. W części dziennej oraz sypialni wygospodarowano miejsce na obszerne szafy. Minimalistyczna zabudowa kuchenna skrywa w sobie wszystkie niezbędne sprzęty AGD, a przy tym zapewnia sporo miejsca na wyposażenie gospodarstwa domowego. Aby wprowadzić do mieszkania wrażenie lekkości i przestronności, architektki sięgnęły po rozwiązania optycznie powiększające przestrzeń. Zastosowano podświetlone podcięcia zabudowy meblowej oraz sięgające sufitu drzwi do sypialni i łazienki. Elementem spajającym wizualnie przestrzeń jest jednolita, rustykalna podłoga wykonana z naturalnego lekko bielonego dębu.

Mieszkanie z gejszą – inspiracje Dalekim Wschodem we wnętrzu

Łazienka w ascetycznym stylu 

W projekcie niedużej łazience architektki dołożyły starań, aby w pełni wykorzystać przestrzeń tworząc przy tym funkcjonalne i estetyczne wnętrze. Prosty, ascetyczny styl dobrze wpisuje się w dalekowschodnie tradycje. Urozmaiceniem jest chrobotek reniferowy, który ozdabia ścianę przy umywalce. Aby wprowadzić do wnętrza odpowiedni nastrój wykorzystano kilka układów oświetleniowych.

Zobacz galerię zdjęć mieszkania z gejszą – inspiracje Dalekim Wschodem we wnętrzu 

Mieszkanie z gejszą – inspiracje Dalekim Wschodem we wnętrzu – metryczka projektu

 typ projektu: wnętrze mieszkania

inwestor: prywatny

pracownia: MIKOŁAJSKAstudio

realizacja: 2020

lokalizacja: Kraków

projektowana powierzchnia: 55 m2

zdjęcia: Jakub Dziedzic

opracowanie: Wiola Imiolczyk

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!