Industrialny sznyt w zabytkowej willi

Industrialny sznyt w zabytkowej willi

Zabytkowa willa na Żoliborzu przeszła niemałą metamorfozę pod okiem Joanny Kulczyńskiej-Dołowy z warszawskiej pracowni Kulczyński Architekt. Czterokondygnacyjna przestrzeń wypełniona została industrialnym duchem w subtelnym wydaniu. Olbrzymie przeszklenia łączą wnętrze z tarasem i ogrodem. 

Historyczna zabudowa Żoliborza w postaci urokliwych kamienic i willi skrywa w sobie pełne potencjału wnętrza – ogromne pole do popisu dla projektantów. Niedawno pisaliśmy o projekcie mieszkania w stylu art deco, tym razem zapraszamy na spacer po wnętrzach wyjątkowej warszawskiej kamienicy, gdzie dekoracyjna elegancja zastąpiona została subtelnym industrialem. Kilkudziesięcioletnia willa na Starym Żoliborzu zmieniła zarówno bryłę, jak i aranżację wnętrz. Ukryty w zieleni budynek powiększony został o przeszkloną „szufladę” wysuniętą na ogród, dzięki której wnętrza zostały dobrze doświetlone. Projekt wnętrz przygotowała Joanna Kulczyńska-Dołowy z warszawskiej pracowni Kulczyński Architekt.

Industrialny sznyt w zabytkowej willi

Wszystko kręci się wokół schodów 

Punktem wyjścia dla aranżacji całego wnętrza stała się centralnie umieszczona klatka schodowa. Schody biegnące od podpiwniczenia ku najwyższej kondygnacji stanowiły początkowo problem – otwory na schody nie pokrywały się na wszystkich poziomach, a różnica w wysokości poszczególnych pięter dodatkowo komplikowała rozmieszczenie stopni. Ostatecznie udało się stworzyć konstrukcję o minimalistycznej formie, stanowiącą główną dekorację całej przestrzeni. Stalowa czerń balustrady doskonale współgra z naturalnym drewnem, miękkimi tkaninami i kameralnym oświetleniem. 

Parter to serce domu, która łączy w sobie funkcje salonu, kuchni i jadalni. Możliwość pełnego otwarcia drzwi tarasowych sprawia, że widoczny za przeszkleniami ogród staje się przedłużeniem parteru. Dla odmiany zimą kojący widok bujnej zieleni zapewnia przytulna oranżeria. Zieleń jest tutaj nie tylko tłem, ale integralną częścią przestrzeni. Główną dekoracją salonu jest biblioteka zajmująca niemal całą ścianę, a także minimalistyczny kominek wykończony czarnymi, stalowymi formatkami.

Industrialny sznyt w zabytkowej willi

Wygodna kuchnia 

Dla domowników ważną częścią domu jest kuchnia. Ze względu na miłość do gotowania oczekiwali wygodnej i funkcjonalnej przestrzeni. Projektantka zaproponowała dużą zabudowę o frontach wykończonych stalową blachą kwasówką, inspirowaną profesjonalnymi zapleczami gastronomicznymi. Wyspa kuchenna z blatem ze spieku kwarcowego od strony jadalni wykończona została drewnem i pełni funkcję kredensu.

 

Industrialny sznyt w zabytkowej willi

Sypialnia na piętrze 

Na pierwszym piętrze zaaranżowano apartament gospodarzy – mieści się tu prywatna sypialnia połączona z łazienką, garderoba oraz gabinet. W sypialni na uwagę zasługuje zabudowa meblowa o frontach pokrytych fornirem z dębu szczotkowanego ułożonych w dekoracyjny wzór. Łazienka oddzielona została poprzez przesuwne szklane drzwi osłonięte zasłoną. Klasyczny biały marmur zestawiono tutaj z lejtmotywem całego domu – czarną stalową. Poddasze pod skosami oddano w ręce dwóch synów właścicieli, którzy mają do dyspozycji oddzielne pokoje i łazienki oraz wspólny aneks w holu.

Zobacz galerię zdjęć  industrialnego sznytu w zabytkowej willi 

Industrialny sznyt w zabytkowej willi – metryczka projektu 

typ projektu: wnętrze domu

inwestor: prywatny

pracownia: Kulczyński Architekt

autorka projektu: Joanna Kulczyńska-Dołowy

realizacja: 2020

lokalizacja: Żoliborz, Warszawa

zdjęcia: Budzik Studio

opracowanie: Wiola Imiolczyk

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!