Proekologiczne inspiracje w Domu Jutra od IKEA

Proekologiczne inspiracje w Domu Jutra od IKEA

W Szczecinie otworzył się Dom Jutra, czyli specjalnie zaaranżowana przestrzeń od IKEA promująca domowe rozwiązania w duchu eko. Zapraszamy na spacer po inspirujących wnętrzach. 

Zaprojektowany przez IKEA Dom Jutra to miejsce, którego celem jest zainspirowanie gości do zmian – zarówno przestrzeni, w której mieszkają, jak i zmian w sposobie myślenia. Zainteresowanie tematyką zero waste rośnie, co nie powinno nikogo dziwić w momencie, w którym jako ludzie uświadomiliśmy sobie problemy klimatyczne. Powstaje coraz więcej realizacji promujących rozwiązania proekologiczne, takich jak restauracja na Manhattanie, której wnętrza ubrane zostały w całości w materiały odnawialne. Każdy z nas będąc częścią społeczeństwa uczestniczy w toczącym się dyskursie na temat środowiska, przez co nasza świadomość potrzeby zmian wzrasta. Szwedzka marka wyszła naprzeciw, aby inspirować i pokazywać, że niewiele potrzeba, aby przysłużyć się naturze na drodze codziennych wyborów.

 Projektowany Dom Jutra powstał w stuletniej kamienicy przy Placu Odrodzenia w Szczecinie.  Lokal podzielono na kilka przestrzeni, z których każda pełni inne funkcje. Pierwszą z nich jest Otwarta Kuchnia i Jadalnia, dalej znajdują się Domowa Farma, Strefa Tworzenia czy Forum. Każda ze stref ubrana została w charakterystyczną współczesną szatę, z jaką kojarzona jest marka IKEA. Przestrzeń wypełniają ciepłe kolory, materiały naturalne oraz – co najważniejsze – mnóstwo zielonych roślin. Projektanci przywiązywali szczególną wagę do tego, aby prace remontowe pozwoliły zachować oryginalną stolarkę oraz podłogi.

Proekologiczne inspiracje w Domu Jutra od IKEA

Rośliny w domu 

W strefie Domowej Farmy goście będą mogli dowiedzieć się, na czym polega zrównoważona uprawa oraz jak wprowadzić jej elementy do własnego gospodarstwa domowego. Warzywa i zioła czy oczyszczająca powietrze spirulina to część upraw, jakie będzie można obserwować w Domowej Farmie. Do tego specjaliści od proekologicznych rozwiązań przygotowali ciekawe pomysły na wykorzystywanie domowych odpadów do pielęgnacji roślin tak, aby nic się nie zmarnowało. Prezentowane farmy będą uprawiane metodami bez użycia gleby, aby nie generować znacznego zużycia wody. Zamiast tradycyjnych sposobów IKEA proponuje metody aeroponiczną czy aquaponiczną.

Proekologiczne inspiracje w Domu Jutra od IKEA

Warsztaty w duchu eko 

Dom Jutra zakłada nie tylko prezentację przedmiotów, ale też czynny udział odwiedzających. W tym celu zaplanowano cykle warsztatów, takich jak wegetariańskie gotowanie, które będzie odbywało się w strefie Otwartej Kuchni i Jadalni. W Strefie Tworzenia będzie można nadać starym meblom nowe życie, zaś w Planerowni odwiedzający będą mogli zaprojektować funkcjonalną i przyjazną dla środowiska kuchnię. Kolejna strefa – Forum – służyć będzie dyskusjom i pokazom filmowym dotykających zagadnień ekologicznych.

Zobacz galerię zdjęć Domu Jutra od IKEA 

Proekologiczne inspiracje w Domu Jutra od IKEA – metryczka projektu 

typ projektu: dom pokazowy

inwestor: IKEA

realizacja: 2020

lokalizacja: pl. Odrodzenia, Szczecin

opracowanie: Wiola Imiolczyk

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!