Mieszkanie na warszawskiej Ochocie ubrane zostało w czerń i biel. Ograniczoną paletę barw uzupełniają wykończenia z jasnego drewna oraz głęboka butelkowa zieleń- takie barwy zaproponowała projektantka Iga Narkiewicz.
Czerń i biel to klasyczne połączenie, które doskonale sprawdza się zarówno w nowoczesnych wnętrzach, jak i w tych tradycyjnych. W mieszkaniu na Ochocie projektantka Iga Narkiewicz zaproponowała bardzo współczesną, minimalistyczną aranżację, której kompozycja barwna oparta jest na kontraście tych dwóch silnie oddziałujących barw.
Projektowane mieszkanie mierzy 50 m2 i złożone jest z części dziennej oraz prywatnej. Ta pierwsza łączy w sobie funkcje salonu, jadalni oraz kuchni. Do części dziennej prowadzi korytarz, w którym dominuje biel oraz delikatne szarości. Intensywną plamą barwną jest wnęka z niedużą szafką. Ściany we wnęce oraz szafka ubrane są w głęboką czerń, która daje efekt niemalże monolitycznej płaszczyzny.
Przechodząc dalej znajdujemy się w części dziennej. Tutaj kompozycja z czerni i bieli przełamana została ciepłym wtrąceniem w formie drewnianej posadzki. Podział posadzki odpowiada również za optyczne strefowanie otwartej przestrzeni. W części kuchennej kontynuowane są szare kafle biegnące przez cały hol, zaś strefa jadalni oraz salon rozpoczynają się tam, gdzie na podłodze leżą drewniane deski. Gwarantuje to nie tylko porządek wizualny, ale też sprawdza się w codziennym użytkowaniu – kafle w strefie roboczej kuchni są łatwiejsze w utrzymaniu czystości.
Nieduże pomieszczenie o wydłużonym planie wymagało dobrego zaplanowania funkcjonalnego. Minimalizm w doborze umeblowania pozwolił na osiągnięcie efektu przestronnego i pełnego powietrza wnętrza. Pomogła w tym też wyważona, jasna kolorystyka. Czarne akcenty dynamizują przestrzeń, ale nie są dominujące. Ciekawym uzupełnieniem jest wprowadzenie głębokiej butelkowej zieleni, która pojawia się w formie przyjemnych w dotyku materiałów. Obito nimi siedziska przy jadalnianym stole oraz pufę w strefie wypoczynku. Kanapę przybrano w ciemnozielone poduszki. Aby uzupełnić kompozycję, zaproponowano zimnozielone rośliny.
W projekcie na szczególną uwagę zasługuje łazienka. W tym niedużym pomieszczeniu kontynuowano czarno-białą estetykę, jednak w jeszcze bardziej rygorystycznym wydaniu. Próżno doszukiwać się tutaj barwnych akcentów – ściany łazienki okryto białym kamieniem o jasnym żyłkowaniu. W strefie mokrej prysznica typu walk-in zaproponowano ciemne płyty, które kontynuowane są na podłodze. Prysznic zaprojektowano po lewej stronie pomieszczenia poprzez oddzieleni jego części szklanymi drzwiami w stalowej ramie. To industrialne wtrącenie dobrze koresponduje z baterią umywalki czy detalami. Ponad toaletą zaproponowano zabudowę w postaci gładkich białych frontów, pozwalającą na praktyczne przechowywanie przyborów toaletowych.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
typ projektu: mieszkanie
inwestor: prywatny
pracownia: Autorska Pracownia Projektowa Narkiewicz Iga
projekt: 2020
lokalizacja: Ochota, Warszawa
projektowana powierzchnia: 50 m2
opracowanie: Wiola Imiolczyk
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Mieszkanie, które kusi soczystym kolorem, zaprasza ciepłym drewnem i koi...
czytajDom 3-osobowej rodziny z Poznania urzeka prostotą firmy i nieoczywistością...
czytajMetamorfoza części dziennej, parteru domu jednorodzinnego w Myślenicach autorstwa pracowni...
czytajNowocześnie, ale przytulnie - tak można byłoby w dwóch słowach...
czytaj
Ilość komentarzy: 0