Kolorystyczna redukcja czyli mieszkanie w czerni i bieli

Kolorystyczna redukcja czyli mieszkanie w czerni i bieli

Mieszkanie na warszawskiej Ochocie ubrane zostało w czerń i biel. Ograniczoną paletę barw uzupełniają wykończenia z jasnego drewna oraz głęboka butelkowa zieleń- takie barwy zaproponowała projektantka Iga Narkiewicz. 

Czerń i biel to klasyczne połączenie, które doskonale sprawdza się zarówno w nowoczesnych wnętrzach, jak i w tych tradycyjnych. W mieszkaniu na Ochocie projektantka Iga Narkiewicz zaproponowała bardzo współczesną, minimalistyczną aranżację, której kompozycja barwna oparta jest na kontraście tych dwóch silnie oddziałujących barw. 

Projektowane mieszkanie mierzy 50 m2 i złożone jest z części dziennej oraz prywatnej. Ta pierwsza łączy w sobie funkcje salonu, jadalni oraz kuchni. Do części dziennej prowadzi korytarz, w którym dominuje biel oraz delikatne szarości. Intensywną plamą barwną jest wnęka z niedużą szafką. Ściany we wnęce oraz szafka ubrane są w głęboką czerń, która daje efekt niemalże monolitycznej płaszczyzny. 

Przechodząc dalej znajdujemy się w części dziennej. Tutaj kompozycja z czerni i bieli przełamana została ciepłym wtrąceniem w formie drewnianej posadzki. Podział posadzki odpowiada również za optyczne strefowanie otwartej przestrzeni. W części kuchennej kontynuowane są szare kafle biegnące przez cały hol, zaś strefa jadalni oraz salon rozpoczynają się tam, gdzie na podłodze leżą drewniane deski. Gwarantuje to nie tylko porządek wizualny, ale też sprawdza się w codziennym użytkowaniu – kafle w strefie roboczej kuchni są łatwiejsze w utrzymaniu czystości.

Kolorystyczna redukcja czyli mieszkanie w czerni i bieli

Butelkowa zieleń w salonie 

Nieduże pomieszczenie o wydłużonym planie wymagało dobrego zaplanowania funkcjonalnego. Minimalizm w doborze umeblowania pozwolił na osiągnięcie efektu przestronnego i pełnego powietrza wnętrza. Pomogła w tym też wyważona, jasna kolorystyka. Czarne akcenty dynamizują przestrzeń, ale nie są dominujące. Ciekawym uzupełnieniem jest wprowadzenie głębokiej butelkowej zieleni, która pojawia się w formie przyjemnych w dotyku materiałów. Obito nimi siedziska przy jadalnianym stole oraz pufę w strefie wypoczynku. Kanapę przybrano w ciemnozielone poduszki. Aby uzupełnić kompozycję, zaproponowano zimnozielone rośliny.

Kolorystyczna redukcja czyli mieszkanie w czerni i bieli

Nowoczesna łazienka 

W projekcie na szczególną uwagę zasługuje łazienka. W tym niedużym pomieszczeniu kontynuowano czarno-białą estetykę, jednak w jeszcze bardziej rygorystycznym wydaniu. Próżno doszukiwać się tutaj barwnych akcentów – ściany łazienki okryto białym kamieniem o jasnym żyłkowaniu. W strefie mokrej prysznica typu walk-in zaproponowano ciemne płyty, które kontynuowane są na podłodze. Prysznic zaprojektowano po lewej stronie pomieszczenia poprzez oddzieleni jego części szklanymi drzwiami w stalowej ramie. To industrialne wtrącenie dobrze koresponduje z baterią umywalki czy detalami. Ponad toaletą zaproponowano zabudowę w postaci gładkich białych frontów, pozwalającą na praktyczne przechowywanie przyborów toaletowych.

Zobacz galerię zdjęć mieszkania w czerni i bieli 

Kolorystyczna redukcja czyli mieszkanie w czerni i bieli – metryczka projektu 

typ projektu: mieszkanie

inwestor: prywatny

pracownia: Autorska Pracownia Projektowa Narkiewicz Iga

projekt: 2020

lokalizacja: Ochota, Warszawa

projektowana powierzchnia: 50 m2

opracowanie: Wiola Imiolczyk

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!