Aranżacja nowej przestrzeni ekspozycyjnej w Muzeum Narodowym w Warszawie

Aranżacja nowej przestrzeni ekspozycyjnej w Muzeum Narodowym w Warszawie

W warszawskim Muzeum Narodowym trwają prace nad nową przestrzenią ekspozycyjną. Nową aranżację Galerii Sztuki Starożytnej przygotowała pracownia Nizio Design International. 

Projektowanie przestrzeni instytucji kultury coraz częściej odbywa się przy współpracy kuratorów wystaw, pracowników placówek muzealnych oraz architektów wnętrz. Nie tak dawno pisaliśmy o przebudowie wnętrz w Teatrze Animacji w Poznaniu. Tym razem przyszła pora na Warszawę i Muzeum Narodowe, w którym trwają prace nad nową przestrzenią Galerii Sztuki Starożytnej. Za projekt aranżacji odpowiada pracownia Nizio Design International, która sprawuje nadzór autorski nad realizacją.

Aranżacja nowej przestrzeni ekspozycyjnej w Muzeum Narodowym w Warszawie

Muzealna narracja 

Łącznie w przestrzeni ekspozycyjnej znajduje się dziewięć tematycznych galerii, z których każda jest świadectwem cywilizacyjnego dorobku potęg starożytnego świata. Istotnym założeniem było zaaranżowanie wnętrz, które będą się wzajemnie przenikać – podobnie jak kultury, o których snuta jest opowieść. Projekt Galerii Sztuki Starożytnej zakłada prowadzenie narracji opartej na kontraście pomiędzy ciemnością a światłem, życiem a śmiercią. W kolejnych etapach projektu powstanie ekspozycja, która z założenia ma być estetycznym i jednolitym tłem dla muzealnych eksponatów. 

Projekt doskonale wpisuje się we współczesny nurt organizacji muzeów, gdzie scenografia koresponduje z ekspozycją, ale nie dominuje nad prezentowanymi dziełami. W tak aranżowanej przestrzeni na pierwszym miejscu stawia się piękno i wartość muzealnych eksponatów. Charakterystyczne motywy wyjęte ze sztuki, architektury i topografii starożytnych cywilizacji stanowią element narracji umiejętnie zespolony z modernistycznym wnętrzem ekspozycji. Zaciemnienie okien i montaż specjalnego oświetlenia pozwolą na zaakcentowanie symbolicznych treści, które przekazuje wystawa.

Zobacz galerię zdjęć nowej przestrzeni ekspozycyjnej w Muzeum Narodowym w Warszawie 

Aranżacja nowej przestrzeni ekspozycyjnej w Muzeum Narodowym w Warszawie – metryczka projektu 

typ projektu: przestrzeń muzealna

inwestor: Muzeum Narodowe w Warszawie

pracownia: Nizio Design International

realizacja: w trakcie

lokalizacja: Warszawa

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!