Przedstawiamy wnętrza zaaranżowane przez JT Grupa - projekt „klasycznego domu” nazwany został przekornie, bowiem realizacji daleko do miana klasycznej. Zjawiskowe wnętrza ujmują ciekawym wzornictwem i wyszukanymi rozwiązaniami stylistycznymi.
Dziś prezentujemy projekt, którego inspiracje tkwią w niezwykle modnej stylistyce początku XX wieku – art deco. W Wielkiej Brytanii określany jako modern art, we Francji jako beaux arts – styl ten królował na salonach będąc manifestem ówczesnej nowoczesności. Dekoracyjne, niemal finezyjne podejście do projektowania, które kryje w sobie art deco, wciąż cieszy się rzeszą zwolenników. Lata 20. ubiegłego wieku nadal odnajdujemy we współczesnych aranżacjach, jednak dawne wzornictwo nierzadko transponowane jest na język nowoczesny w dzisiejszym tego słowa znaczeniu.
W prezentowanym projekcie „klasycznego domu” estetyka art deco łączy się z niecodziennymi pomysłami architektów z pracowni JT Grupa. Błękitna zabudowa kuchenna, lustrzane kamienie w przedpokoju czy stalowa kotara w salonie sprawiają, że wnętrze wymyka się klasycznym definicjom.
Już u progu domu wita nas wzornictwo najwyższych lotów – w końcu rola pierwszego wrażenia jest kluczowa w odbiorze całości. W pierwszym pomieszczeniu odnajdujemy panel ścienny wykonany z drewna, kamienia i mosiądzu, w który wkomponowano owalne lustro i złote wieszaki na ubrania. Przechodząc dalej trafiamy do holu ubranego w kamień kwarcowy o właściwościach częściowego przepuszczania światła. Poprzez zamontowanie punktów świetlnych z tyłu okładziny udało się uzyskać niezwykły, teatralny efekt. Na posadzce zaproponowano gres z mosiężnymi wstawkami – mosiądz wykorzystano też przy konstrukcji balustrady schodów.
Jednym z ciekawszych elementów projektu jest błękitna zabudowa kuchenna. Eleganckie, frezowane fronty dopieszczono poprzez zastosowanie ozdobnych uchwytów. Pośrodku stanęła wyspa kuchenna o lekkiej bryle – mebel wyposażono w nadwieszany blat z kamienia, którym nakryto też szafki dolne. Subtelna aranżacja uzupełniona jest piękną posadzką na bazie sześciokątnych płytek. Z kuchni możemy przejść bezpośrednio do jadalni poprzez rozsuwane drzwi z biżuteryjnymi uchwytami portugalskiej firmy. Jak na estetykę art deco, w reprezentacyjnej jadalni nie mogło zabraknąć imponujących opraw oświetleniowych, dlatego ponad stołem zawieszono wyjątkowy żyrandol. Teatralne wrażenie buduje stalowa kotara, która środkiem jest podświetlana
Część wypoczynkowa oraz salonik kawowy oddzielone zostały przy pomocy niezwykłej dekoracji – stalowo-szklano-mosiężnej konstrukcji w formie imponującego ażuru. W salonie uwagę zwraca zabudowa kominka ze żłobionego kamienia, orzechowego forniru i mosiężnych płaskowników. W saloniku kawowym jako główną ozdobę wprowadzono tapetę z płatkami złota, na tle której zawieszono rzeźby z mosiądzu i kamienia.
Gabinet ubrany został w jasne i delikatne barwy, zaś fronty szaf obito połyskującą tkaniną, która przypomina abstrakcyjny pejzaż. Dla kontrastu w toalecie zastosowano ciemną tapetę oraz szary kamień. Ponad umywalką pojawia się drewniana panelowa okładzina, zaś elegancką wisienką na torcie jest ciemna listwa przypodłogowa z mosiężną wstawką.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
typ projektu: wnętrze domu
inwestor: prywatny
pracownia: JT Grupa
realizacja: 2020
lokalizacja: Iława
zdjęcia: Tom Kurek
opracowanie: Wiola Imiolczyk
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Salon prezentuje się naprawdę luksusowo. Przewodzi na myśl amerykańskie wille...
czytajW przedwojennym domu mieszkańcom zależało na tym, aby poza szarościami...
czytajPod przekryciem starego magazynu w Paryżu, architekt wnętrz Grégoire De...
czytajOdrobina klasyki w nowoczesnych wnętrzach nigdy nie zaszkodzi. linie tradycyjnych...
czytaj
Ilość komentarzy: 0