Klasyczny dom ubrany w art deco

Klasyczny dom ubrany w art deco

Przedstawiamy wnętrza zaaranżowane przez JT Grupa - projekt „klasycznego domu” nazwany został przekornie, bowiem realizacji daleko do miana klasycznej. Zjawiskowe wnętrza ujmują ciekawym wzornictwem i wyszukanymi rozwiązaniami stylistycznymi. 

Dziś prezentujemy projekt, którego inspiracje tkwią w niezwykle modnej stylistyce początku XX wieku – art deco. W Wielkiej Brytanii określany jako modern art, we Francji jako beaux arts – styl ten królował na salonach będąc manifestem ówczesnej nowoczesności. Dekoracyjne, niemal finezyjne podejście do projektowania, które kryje w sobie art deco, wciąż cieszy się rzeszą zwolenników. Lata 20. ubiegłego wieku nadal odnajdujemy we współczesnych aranżacjach, jednak dawne wzornictwo nierzadko transponowane jest na język nowoczesny w dzisiejszym tego słowa znaczeniu.

W prezentowanym projekcie „klasycznego domu” estetyka art deco łączy się z niecodziennymi pomysłami architektów z pracowni JT Grupa. Błękitna zabudowa kuchenna, lustrzane kamienie w przedpokoju czy stalowa kotara w salonie sprawiają, że wnętrze wymyka się klasycznym definicjom.

 

Klasyczny dom ubrany w art deco

Luksus od progu 

Już u progu domu wita nas wzornictwo najwyższych lotów – w końcu rola pierwszego wrażenia jest kluczowa w odbiorze całości. W pierwszym pomieszczeniu odnajdujemy panel ścienny wykonany z drewna, kamienia i mosiądzu, w który wkomponowano owalne lustro i złote wieszaki na ubrania. Przechodząc dalej trafiamy do holu ubranego w kamień kwarcowy o właściwościach częściowego przepuszczania światła. Poprzez zamontowanie punktów świetlnych z tyłu okładziny udało się uzyskać niezwykły, teatralny efekt. Na posadzce zaproponowano gres z mosiężnymi wstawkami – mosiądz wykorzystano też przy konstrukcji balustrady schodów.

 

Klasyczny dom ubrany w art deco

Błękitna kuchnia 

Jednym z ciekawszych elementów projektu jest błękitna zabudowa kuchenna. Eleganckie, frezowane fronty dopieszczono poprzez zastosowanie ozdobnych uchwytów. Pośrodku stanęła wyspa kuchenna o lekkiej bryle – mebel wyposażono w nadwieszany blat z kamienia, którym nakryto też szafki dolne. Subtelna aranżacja uzupełniona jest piękną posadzką na bazie sześciokątnych płytek. Z kuchni możemy przejść bezpośrednio do jadalni poprzez rozsuwane drzwi z biżuteryjnymi uchwytami portugalskiej firmy. Jak na estetykę art deco, w reprezentacyjnej jadalni nie mogło zabraknąć imponujących opraw oświetleniowych, dlatego ponad stołem zawieszono wyjątkowy żyrandol. Teatralne wrażenie buduje stalowa kotara, która środkiem jest podświetlana

Klasyczny dom ubrany w art deco

Salon za ażurami 

Część wypoczynkowa oraz salonik kawowy oddzielone zostały przy pomocy niezwykłej dekoracji – stalowo-szklano-mosiężnej konstrukcji w formie imponującego ażuru. W salonie uwagę zwraca zabudowa kominka ze żłobionego kamienia, orzechowego forniru i mosiężnych płaskowników. W saloniku kawowym jako główną ozdobę wprowadzono tapetę z płatkami złota, na tle której zawieszono rzeźby z mosiądzu i kamienia. 

Gabinet ubrany został w jasne i delikatne barwy, zaś fronty szaf obito połyskującą tkaniną, która przypomina abstrakcyjny pejzaż. Dla kontrastu w toalecie zastosowano ciemną tapetę oraz szary kamień. Ponad umywalką pojawia się drewniana panelowa okładzina, zaś elegancką wisienką na torcie jest ciemna listwa przypodłogowa z mosiężną wstawką.

Zobacz galerię zdjęć klasycznego domu, ubranego w art deco 

Klasyczny dom ubrany w art deco – metryczka projektu 

typ projektu: wnętrze domu

inwestor: prywatny

pracownia: JT Grupa

realizacja: 2020

lokalizacja: Iława

zdjęcia: Tom Kurek

opracowanie: Wiola Imiolczyk

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!