Aranżacja strefy wejściowej w parterze budynku ING Banku Śląskiego w Katowicach to niebanalny pomysł na wywołanie swobodnej atmosfery służącej mniej i bardziej formalnym rozmowom. Przestrzeń coworkingu oraz relaksu tworzą spójną całość.
Bytomska pracownia Medusa Group wielokrotnie zachwycała zarówno projektami architektury obiektów, jak i ich wnętrz. Jedną z realizacji śląskich architektów była powierzchnia biurowa Hali Koszyki, utrzymana w surowej i nowoczesnej stylistyce. W projekcie atrium ING Banku Śląskiego w Katowicach chłodna estetyka porzucona została na rzecz ciepłego designu, który sprzyjać ma rozmowom i nieformalnym spotkaniom. Architekci poszukiwali możliwości zlokalizowania w jednym miejscu przestrzeni do coworkingu oraz relaksu, która w całości stworzyłaby niedużą kawiarnię.
Przestrzeń wspólna mierzy 180 m2 i zlokalizowana jest w strefie wejściowej w parterze budynku przy ulicy Sokolskiej 34 w Katowicach. Założeniem projektowym była aranżacja przestrzeni, która wykorzystywana byłaby zarówno w celu odbywania spotkań z klientami banku, jak i służyłaby nieformalnym rozmowom pracowników w przerwie od pracy. Mając do dyspozycji wysoką i pełną światła strefę wejściową obiektu pracownia postawiła na drewno, z którego zbudowana została imponująca konstrukcja.
Las w budynku banku
Wysoka i otwarta przestrzeń stanowiła wyzwanie – architekci musieli znaleźć pomysł, aby wypełnić ją nie tylko w poziomie, ale też w pionie, równoważąc w ten sposób kierunki horyzontalne i wertykalne całej kompozycji. Zdecydowano się na monumentalną konstrukcję z litego szczotkowanego buku, która daje efekt sztucznego lasu. Konstrukcja ograniczona jest w płaszczyźnie poziomej poprzez wprowadzenie drewnianego podwyższenia w formie tarasu.
Imponująca instalacja przyciąga wzrok i zatrzymuje go na dłużej. I właśnie taki cel przyświecał projektantom, którzy chcieli zaprojektować miejsce, w którym klienci i pracownicy banku będą chcieli się zatrzymać i przysiąść na kawę. Strefa meet-and-greet uzupełniona została o drewniany bar z wtrąceniami z czarnej stali. Wysokie hokery pozwalają na szybkie espresso przy barze, zaś szereg niskich tapicerowanych foteli zachęca, aby rozsiąść się na dłużej.
Chociaż projektowana strefa meet-and-greet znajduje się wewnątrz budynku, architekci chcieli powiązać tę półprywatną przestrzeń hallu z przestrzenią miasta. Przyjęta forma miała nawiązywać do parku, którego korony drzew rozprzestrzeniają się we wnętrzu przestronnego atrium. Przestrzeń prowadzi także dialog z zielonym tarasem zaprojektowanym na zewnątrz budynku, a także z małą architekturą przed obiektem. Wejście główne do banku otaczają liczne nasadzenia kwiatowe – żółte i pomarańczowe tulipany ożywiają ulicę, a jednocześnie wpisują się w kolorystykę, z jaką utożsamiana jest marka.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
typ projektu: strefa coworkingu
inwestor: ING Bank Śląski
pracownia: Medusa Group
autorzy projektu: Przemo Łukasik, Łukasz Zagała
współpraca autorska: Dorota Pala, Anna Szuba, Marta Kwolek
konstrukcja: Figura.team
wykonawca: Arch Instal
realizacja: 2018
lokalizacja ul. Sokolska 34, Katowice
projektowana powierzchnia: 180 m2
zdjęcia: Tomasz Zakrzewski
opracowanie: Wiola Imiolczyk
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Nowe biuro projektu argentyńskiego składu Gaston Carrio Architects,zlokalizowane jest w...
czytajNiektóre miejsca sprawiają, że możemy poczuć się nieco jak na...
czytajPrzestrzeń picia wina została zaprojektowana z myślą o osobach, które...
czytaj“Dwie legendy, jeden hotel” to hasło reklamowe otwartego w połowie...
czytaj
Ilość komentarzy: 0