Wnętrze domu z przeszklonym dziedzińcem pośrodku

Wnętrze domu z przeszklonym dziedzińcem pośrodku

Otwarta przestrzeń wypełniona światłem i... zielenią – oto aranżacja wnętrza domu w Oregonie, gdzie w centralnym punkcie ulokowano małe zielone patio. Za projekt domu i wnętrza odpowiada pracownia No Architecture. 

We współczesnej architekturze mieszkalnej coraz częściej wraca się do pomysłu dziedzińca wewnątrz bryły domu. Patio może być otwartą przestrzenią, wokół której poprowadzona jest architektura – jak w przypadku realizacji w Zagrzebiu, ale może też być czysto ozdobnym „akwarium”, które stanowi integralną część wnętrza. Przykładem drugiego rozwiązania jest projekt domu w Willamette Valley w Oregonie wykonany przez nowojorską pracownię No Architecture. Duży, parterowy dom o płaskim, ciemnym dachu ukryty jest w otaczającej go zieleni. Ogromne przeszklenia, otwarty plan oraz centralnie ulokowane patio sprawiają, że wnętrze budynku wypełnione jest światłem i powietrzem. 

Nieregularna przestrzeń patio ograniczona jest przeszklonymi ścianami w drewnianych ramach. Wewnątrz założony jest malutki zielony ogród wypełniony niskimi nasadzeniami oraz kilkoma wyższymi drzewkami. Architekci wybrali gatunki rodzime, które widoczne są także wokół domu. Dynamiczna forma patio oraz zmienność szaty roślinnej wraz z porami roku sprawia, że wnętrze domu zdaje się żyć własnym życiem. 

Projekt przeszklonego patio wymagał odpowiedniego rozwiązania systemu ogrzewania i wentylacji. Centralne usytuowanie dziedzińca sprawia że zimą wzrasta poziom pasywnego ogrzewania za sprawą promieni słonecznych. Latem przeszklenia pełnią odwrotną rolę – wspomagają chłodzenie i naturalną wentylację. 

Wnętrze domu z przeszklonym dziedzińcem pośrodku

Dom otwarty na krajobraz 

Parterowa rezydencja zaprojektowana dla pary osadzona jest na zboczu wzgórza, dzięki czemu od frontu doskonale wtapia się w naturalne otoczenie. Od drugiej strony dom otwiera się na dziką rzekę i mokradła. Pomieszczenia rozlokowane są wokół dziedzińca – kuchnia, salon, jadalnia i sypialnia oferują widok zarówno na zamknięty ogród dziedzińca, jak i naturalne otoczenie domu po stronie wschodniej. 

Wnętrze domu zaprojektowane zostało z wykorzystaniem drewna i innych naturalnych materiałów. Projektanci ograniczyli paletę barw, posługując się w dużej mierze szarością betonu architektonicznego. Czarne wtrącenia dynamizują kompozycję, a drewniane wykończenia nadają jej ciepłego charakteru. Na uwagę zasługuje zabudowa kuchenna, która wykonana została z drewna o ciepłym wybarwieniu. Praktyczna wyspa kuchenna uzupełnia wysoką zabudowę. Zaraz obok ustawiono obszerny stół jadalniany. W dużej i otwartej przestrzeni zrezygnowano z tradycyjnych podziałów pionowych. Strefy wyznaczają piękne dywany, na tle których bardzo gustownie prezentuje się proste umeblowanie. 

Wnętrze domu w Oregonie to przykład realizacji, w której architektura i zieleń stanowią główną i wystarczającą ozdobę.

Zobacz galerię zdjęć wnętrza domu z przeszklonym dziedzińcem pośrodku

Wnętrze domu z przeszklonym dziedzińcem pośrodku – metryczka projektu 

typ projektu: wnętrze domu

inwestor: prywatny

pracownia: No Architecture

lokalizacja: Willamette Valley, Oregon

projektowana powierzchnia: 277 m2

opracowanie: Wiola Imiolczyk

 

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!