Geometryczny dom na Kaszubach

Geometryczny dom na Kaszubach

W projekcie wnętrza domu na Kaszubach króluje wyważona kolorystyka i ściśle przestrzegana geometria. Pracownia ANIEA inspirowała się regularną formą kryształu. 

Gdańska pracownia ANIEA już nie raz urzekła nas wysublimowanym designem i ciekawą koncepcją wnętrza. Nie tak dawno pisaliśmy o projekcie mieszkania dla dwojga. Tym razem przenosimy się w okolice kaszubskiej wsi Chwaszczyno. Właściciele piętrowego, jednorodzinnego domu o powierzchni 350 m2 zwrócili się z prośbą o pomoc w aranżacji przestrzeni do architekta Andrzeja Niegrzybowskiego – głównego architekta pracowni ANIEA.

 Punktem wyjścia dla koncepcji wnętrza domu była słabość Inwestora do kryształów w każdej formie. Szczególne miejsce w aranżacji miały zająć kryształowe oprawy oświetleniowe, które pojawiły się wcześniej niż sam dom. Architekt potraktował główną wytyczną jako inspirację dla całej koncepcji, ubierając wnętrza parteru i piętra w regularne, wyważone formy i kolory.

Spokojna geometria w projekcie domu na Kaszubach

Zabawa grafitem i bielą 

Architektura obiektu wraz ze skosami i dużymi przeszkleniami daje szerokie pole do popisu. Projektant postawił na mondrianowskie, uproszczone kompozycje i formy przestrzenne, tworzone przez skosy, ściany i stałe zabudowy meblowe. Paleta barw ograniczona została do naturalnych kolorów – bieli, szarości i grafitu. Ciemna, grafitowa barw tworzy piękne zestawienie z dużymi białymi płaszczyznami ścian i posadzki. Uzupełnieniem jest ocieplające całość drewno. W ten sposób udało się zaproponować wyjątkowe, spokojne tło dla dekoracyjnych opraw oświetleniowych.

Spokojna geometria w projekcie domu na Kaszubach

Kryształowe inspiracje 

Regularność form oraz ich proporcje przywodzą na myśl strukturę kryształu. Przestrzenne kompozycje trójkątów, skosów, prostokątów i kwadratów wykorzystano do stworzenia stałych zabudów meblowych. W ten sposób udało się nie tylko w nienachalny sposób przywołać kształty szlifowanych ścian kamieni, ale też zamaskować niewłaściwe proporcje oraz układ pomieszczeń. 

W części parterowej zaproponowana została otwarta strefa dzienna, mieszcząca w sobie salon, kuchnię oraz jadalnię. Na uwagę zasługuje szczególnie zabudowa kuchenna – projektant zaproponował monolityczną zabudowę wysoką oraz praktyczną i bardzo estetyczną wyspę kuchenną, pełniącą jednocześnie rolę drewutni. Strefa wypoczynkowa wyposażona w rozłożystą, modułową sofę, oddzielona zaaranżowana została we wnęce. 

Na piętrze zaprojektowano prywatne pomieszczenia domowników. Sypialnia połączona została w garderobą, a obie strefy oddziela od siebie przeszklona ściana. Wrażenie robi również łazienka, zaprojektowana w stylu eleganckiego pokoju kąpielowego. Pośrodku pomieszczenia znajduje się eksponowany, w całości przeszklony natrysk. Piękne i minimalistyczne wyposażenie łazienki ujęte zostało w otaczającą je biel oraz grafitowe akcenty.

Zobacz galerię zdjęć domu na Kaszubach

Spokojna geometria w projekcie domu na Kaszubach – metryczka projektu

typ projektu: wnętrze domu
inwestor: prywatny
pracownia: ANIEA
autor projektu: Andrzej Niegrzybowski
projekt: 2020
lokalizacja: okolice Gdyni
projektowana powierzchnia: 350 m2
opracowanie: Wiola Imiolczyk

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!