Mieszkanie w krakowskim lofcie z antresolą

Mieszkanie w krakowskim lofcie z antresolą

Jak dobrze zagospodarować niedużą, ale wysoką przestrzeń mieszkania? Można skonstruować antresolę – praktyczne rozwiązanie zwiększające przestrzeń użytkową, które dodatkowo urozmaica aranżację. 

Antresola w mieszkaniu cieszy się dużym powodzeniem zarówno w minimalistycznych wnętrzach, jak i w industrialnych przestrzeniach. Przykładem loftowej aranżacji z antresolą jest krakowskie mieszkanie zaaranżowane przez architektkę Magdalenę Załogę z pracowni Lokal Studio. Nieduży, bo mierzący 55 m2 apartament, charakteryzuje się wysokim sufitem – idealnym do zaaranżowania dodatkowej strefy użytkowej na wysokości. Posłużyła temu praktyczna antresola o metalowej, industrialnej konstrukcji. 

Mieszkanie wysokie na 4 m zaprojektowane zostało zgodnie z potrzebami młodego, energicznego studenta. Projektantka postanowiła zainspirować się lokalizacją oraz wcześniejszym charakterem budynku, decydując się na industrialną estetykę. Poprzednio sufity przysłonięte były płytą gipsowo-kartonową. Po jej usunięciu wyłonił się betonowy strop nadający przestrzeni wyraźnego charakteru. W lokalu o otwartym planie na głównym poziomie znajduje się salon połączony z kuchnią oraz łazienka. Na wysokości urządzono sypialnię.

Mieszkanie w krakowskim lofcie z antresolą

Sypialnia na antresoli 

Decydując się na antresolę w mieszkaniu, najczęściej aranżujemy tam przestrzeń do spania. W ten sposób sypialnia pozostaje otwarta na resztę mieszkania, będąc jednocześnie osłonięta od wzroku gości. Nie zawsze na dodatkowym poziomie jest wystarczająco dużo miejsca, aby móc swobodnie korzystać z przestrzeni w pozycji wyprostowanej. W tym przypadku było inaczej – wysokie mieszkanie umożliwiło zaaranżowanie niezależnego piętra, gdzie znalazła się nie tylko strefa sypialni, ale i wysokie regały na książki.

Mieszkanie w krakowskim lofcie z antresolą

Antresola w industrialnym wnętrzu 

Antresola wykonana została w całości ze stalowych profili malowanych na czarno. Konstrukcja świetnie podkreśla industrialny klimat wnętrza. Dodatkowo loftowy charakter wprowadzają surowe oprawy oświetleniowe – w strefie dziennej pod sufitem zawieszono stalowy reling, do którego zamocowano nagie żarówki na kablach. Na antresoli zaś pojawia się sufitowa lampa przypominająca wyposażenie dawnej hali produkcyjnej. 

Założeniem projektowym było utrzymanie wnętrza w naturalnej palecie kolorów, dlatego architektka zrezygnować z akcentów kolorystycznych. Jedynym wyjątkiem jest klasyczny model lodówki w charakterystycznej dla producenta pastelowej kolorystyce. Szafki pod blatem roboczym oraz wyspa kuchenna ubrane zostały w ciemną zgaszoną zieleń. Uzupełnieniem są czarne stalowe stelaże oraz wysokie loftowe hokery.

Mieszkanie w krakowskim lofcie z antresolą

Czarno-biała łazienka 

Neutralna kolorystyka zastosowana została również w łazience. Charakteru dodają jej ozdobne czarne baterie oraz grzejnik. Wzrok przyciąga posadzka z naprzemiennie ułożonych czarno-białych kafli. W niedużej przestrzeni projektantka zaproponowała prysznic typu walk-on pozbawiony brodzika. Estetyczna duża tafla szkła doskonale wkomponowuje się w wystrój łazienki.

Zobacz galerię zdjęć krakowskiego loftu z antresolą

Mieszkanie w krakowskim lofcie z antresolą – metryczka projektu 

typ projektu: wnętrze mieszkania

inwestor: prywatny

pracownia: Lokal Studio 

realizacja: 2017

lokalizacja: Kraków

projektowana powierzchnia: 55 m2

zdjęcia: Ayuko Studio

opracowanie: Wiola Imiolczyk

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!