Styl skandynawski na nowo

Styl skandynawski na nowo

Północna estetyka weszła już do kanonu, a jednak projektanci cały czas zaskakują nas ciekawymi i niebanalnymi rozwiązaniami. Oto wnętrze mieszkania w Gdańsku, w którym zaklęty został urok skandynawskich, letnich podróży. 

Projektowane mieszkanie zlokalizowane jest w Łostowicach – spokojnej i cichej dzielnicy Gdańska. Bliskość terenów zielonych i urokliwe ścieżki w okolicy Potoku Maćkowego sprawiają, że dzielnica stała się jedną z najlepszych lokalizacji mieszkalnych w mieście. 45-metrowy apartament zamieszkiwany jest przez właścicieli oraz dwa wszędobylskie koty, którzy zwrócili się do pracowni Raca Architekci o pomoc w metamorfozie przestrzeni. Architekci w swoim portfolio mają gustowną aranżację mieszkania na poddaszu. W swoim kolejnym projekcie pracownia nie zrezygnowała z drewna, ale zestawiła je z bielą i subtelnym seledynem. 

Inwestorzy mieli jasno sprecyzowane oczekiwania – chcieli jasnej przestrzeni w przytulnym, skandynawskim wydaniu. Ze względu na obecność zwierząt, koniecznym było zastosowanie podłogi odpornej na działanie wody oraz ograniczenie ilości tkanin. Projektanci postawili na konsekwentne rozwiązania materiałowe i subtelną kolorystykę z przykurzoną szałwią w roli głównej. W mieszkaniu nie brakuje wysokiej jakości elementów wyposażenia.

Styl skandynawski na nowo

Mieszkanie dla ludzi 

Właściciele mieszkania zaznaczyli, że oczekują mieszkania, które będzie zaprojektowane do życia. Miało być wygodnie, ale i estetycznie. Postanowiono maksymalnie otworzyć przestrzeń dzienną bez zmian układu pomieszczeń. Powiększono otwory drzwiowe do pełnej wysokości pomieszczenia i zastosowano przesuwne drzwi. W salonie zastosowano drzwi ze sklejki, w pozostałych pomieszczeniach wykorzystano płyty MDF lakierowane w kolorze ścian. Drzwi pozbawiono klamek i uchwytów, co nadaje im minimalistycznego charakteru. 

W projekcie wnętrza zaproponowano styl skandynawski w nowoczesnym wydaniu. Naturalna brzozowa sklejka połączona została z seledynowymi odcieniami zieleni. Jest to element powtarzający się w każdym z pomieszczeń. Jako tło wybrano biel i jasną szarość. Akcentem kolorystycznym są czarne dodatki i elementy mebli. Znaczna część wyposażenia wykonana została według projektu przez stolarza, co wpływa na materiałową spójność.

Styl skandynawski na nowo

Sklejka w łazience 

Jasna sklejka wykorzystana została również w aranżacji łazienki. To nią obudowany został stelaż toalety, ponad którym znalazła się też praktyczna zabudowa ze schowkami. Z drewna wykonano też niedużą szafkę pod umywalką, której prostą kubikową bryłę wzbogacają drzwiczki w szałwiowym kolorze. W łazience ograniczono liczbę dodatków, a czystym i klarownym formom oraz ograniczonej palecie barw towarzyszy elegancka armatura łazienkowa. Białe i szare płytki stanowią spójne uzupełnienie przestrzeni.

Zobacz galerię zdjęć mieszkania w skandynawskim stylu

Styl skandynawski na nowo – metryczka projektu 

typ projektu: wnętrze mieszkania

inwestor: prywatny

pracownia: Raca Architekci

zespół projektowy: Marta Raca, Michał Raca, Marta Zaborowska-Mućko

realizacja: 2017

lokalizacja: Gdańsk

projektowana powierzchnia: 54 m2

zdjęcia: Fotomotito

opracowanie: Wiola Imiolczyk

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!