Poznańskie mieszkanie z lat 50. w nowej odsłonie

Poznańskie mieszkanie z lat 50. w nowej odsłonie

Mieszkanie w Poznaniu wyróżnia trudny, wydłużony plan lokalu. Mimo tego projektanci z pracowni Atelier Starzak Strebicki mieli pomysł na wnętrze. Kreatywność rozwiązań idzie w parze z estetyką. 

Projektowane mieszkanie mierzy 55 m2 i zlokalizowane jest w Poznaniu. Mieszkanie powstało w wyniku połączenia ze sobą dwóch lokali, czego efektem jest wydłużony i wąski plan. Sześć okien przeprutych w elewacji równomiernie doświetla przestrzeń mieszkania. Pracę nad trudnym układem lokalu inwestorzy powierzyli pracowni Atelier Starzak Strebicki. Projektanci znani są z pomysłowych rozwiązań funkcjonalnych, jak mobilne ściany w mieszkaniu w Poznaniu. I tym razem zespół projektowy zaproponował ciekawe i bardzo współczesne zabiegi wnętrzarskie.

Poznańskie mieszkanie z lat 50. w nowej odsłonie

Wielofunkcyjna meblościanka 

Głównym obiektem definiującym przestrzeń mieszkania w Poznaniu jest wielofunkcyjna meblościanka. Przy pomocy mebla projektanci podzielili przestrzeń towrząc strefy o różnych funkcjach. „Ściano-mebel” wydziela pomieszczenie salonu, kuchni, sypialni, łazienki oraz strefy wejściowej. W tej ścianie mieszczą się też drzwi do poszczególnych pomieszczeń – przesuwne do sypialni oraz wysokie do samego sufitu, otwierane do łazienki. Meblościanka pełni także rolę praktycznego mebla do przechowywania. Architekci zaprojektowali różnego rodzaju wnęki i skrytki pełniące funkcję szaf i szafek. 

Zarówno meblościanka jak i pozostałe meble zaproponowane we wnętrzu wykonane zostały z płyt meblowych w delikatnym błękicie i łagodnej mięcie. Powtarzające się pastelowe kolory tworzą harmonijny i uporządkowany wygląd wnętrza. Białe tło ścian i sufitów oraz oszczędność dodatków i dekoracji czyni je główną, wyeksponowaną ozdobą. Z płytami meblowymi korespondują też białe kafle o ciemnych fugach, którymi przyozdobiono ściany kuchni oraz łazienki. Cała aranżacja zachowuje ład i spójność.

Poznańskie mieszkanie z lat 50. w nowej odsłonie

Drewniana podłoga po renowacji 

Charakter mieszkania determinuje także drewniana posadzka. Zastana podłoga z sosnowych desek została uzupełniona, wyszlifowana i zaolejowana. Ciepłe drewno rozciąga się w salonie, strefie wejściowej i sypialni, dając wrażenie przytulnego i kameralnego wnętrza. W kuchni oraz łazience, gdzie nie było oryginalnego drewna, wykonana została nowa posadzka z granitowych płytek. Olejowane drewno pojawia się także jako element wykończeniowy w kuchni – jako blaty robocze, czy w sypialni – w postaci parapetów. W strefie wejściowej stanął zaś masywny kredens z drewna o ciemnym wybarwieniu.

Zobacz galerię zdjęć poznańskiego mieszkania z lat 50. 

Poznańskie mieszkanie z lat 50. w nowej odsłonie – metryczka projektu 

typ projektu: mieszkanie

inwestor: prywatny

pracownia: Atelier Starzak Strebicki 

zespół projektowy: Jola Starzak, Dawid Strębicki, Luis Gómez Soriano, Mūge Evren, Cristina Rodgriguez, Jozef Sklenka, Olga Zelenska

realizacja: 2020

lokalizacja: Poznań

projektowana powierzchnia: 55 m2

zdjęcia: Danil Daneliuk

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!