Kawalerka z wiśniową sofą

Kawalerka z wiśniową sofą

Minimalistyczne wnętrze ubrane w biel to doskonała baza dla silnego akcentu barwnego. W łódzkiej kawalerce kolor wprowadza wiśniowa sofa. Małe mieszkanie zaprojektowała pracownia 3XEL Architekci. 

Projektowane mieszkanie zlokalizowane jest w zrewitalizowanym kompleksie dawnej Fabryki Tytoniu i Papierosów w Łodzi. Kawalerka mierzy zaledwie 37 m2, a zmieszczenie na niewielkiej przestrzeni wszystkich ważnych funkcji, wymaga sporo zachodu. Znani z kreatywnych rozwiązań projektanci z pracowni 3XEL Architekci dobrze poradzili sobie w problemem. Zespół projektowy w składzie Justyna Kolasa i Patryk Ławrynowicz zaprojektowali wnętrze, które urzeka zarówno funkcjonalnością, jak i estetyką. 

Nieduży metraż nie był jedyną trudnością, z jaką zmierzyć się musieli projektanci. Mieszkanie usytuowane jest w północnej części budynku, co utrudnia dostęp światła do wnętrza. Aby rozjaśnić wnętrze i optycznie je powiększyć, architekci ubrali wnętrza w biel. Minimalistyczne i oszczędnie wprowadzone umeblowanie w połączeniu z jasną paletą barw pozwala na uzyskanie efektu przestronności.

Kawalerka z wiśniową sofą

Podział funkcjonalny kawalerki 

W otwartej przestrzeni mieszkania wydzielone zostały strefy funkcjonalne. Znajdziemy tutaj aneks kuchenny, część wypoczynkową, a także część jadalni. Strefa kuchenna została zaznaczona poprzez zastosowanie posadzki w postaci białych płytek o szarym żyłkowaniu. Posadzka kuchenna kontrastuje z drewnem parkietu w pozostałej części strefy dziennej. Aby wyraźnie zaznaczyć część wypoczynkową salonu u podnóża sofy pojawił się grubo pleciony dywan. Projektanci bardzo sprytnie zaaranżowali niedużą sypialnię, która ukryta została za szafą ustawioną w salonie.

Kawalerka z wiśniową sofą

Mała łazienka w kawalerce 

W małych mieszkaniach najczęściej znajdujemy jeszcze mniejsze łazienki. Aby zaaranżować taką przestrzeń, najlepiej postawić na minimalizm. W projektowanej łazience zastosowano białe płytki nawiązujące do posadzki w kuchni. Oprócz tego projektanci postanowili zdynamizować nieco wnętrze, dekorując ścianę w strefie mokrej podłużnymi, grafitowymi płytkami. Udało się zmieścić też wysoką zabudowę, w której ukryta została pralka.

Kawalerka z wiśniową sofą

Zieleń i dodatki we wnętrzu 

Minimalistyczny wystrój wnętrza urozmaicają dodatki i kolorystyczne akcenty. Wiśniowa barwa sofy dominuje w salonie. Uzupełnieniem są czarne akcenty, które wprowadzono za pomocą krzeseł w salonie oraz dodatków. We wnętrzu nie brakuje też soczystej zieleni. Rośliny rozsiadły się wysoko, na szafie, a ich pnącza swobodnie oplatają mebel. Ponadto zieleń posadzona została także  w doniczkach, ustawionych w sąsiedztwie zgrabnej komody w stylu vintage. To właśnie rośliny i biel sprawiają, że mała kawalerka ożywa.

Zobacz galerię zdjęć kawalerki z wiśniową sofą

Kawalerka z wiśniową sofą – metryczka projektu 

typ projektu: wnętrze kawalerki

inwestor: prywatny

pracownia: 3XEL Architekci

zespół projektowy:  Justyna Kolasa, Patryk Ławrynowicz

realizacja: 2019

lokalizacja: Łódź

projektowana powierzchnia: 37 m2

zdjęcia: Dariusz Jarząbek

opracowanie: Wiola Imiolczyk

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!