Wyjątkowy apartament w poznańskiej kamienicy zachwyca detalem. Swój urok wnętrze zawdzięcza w dużej mierze zachowanym oryginalnym elementom secesyjnego budownictwa, takim jak sztukateria, czy drewniana podłoga, które architekci z pracowni LBWA umiejętnie wyeksponowali w projekcie.
Poznański apartament mieści się na Wildze – dzielnicy, która jeszcze nie tak dawno nie cieszyła się dobrą opinią wśród mieszkańców. Teraz jak grzyby po deszczu wyrastają tam co rusz klimatyczne kawiarnie i restauracje. W tej zyskującej popularność dzielnicy nie brakuje dobrej architektury, która za swoją fasadą skrywa wnętrza z potencjałem. Za projekt wnętrza apartamentu na Wildze odpowiedzialni są architekci Maria Łuczkowska i Szymon Brzozowski z pracowni LBWA.
W poznańskim apartamencie nie brakuje oryginalnych elementów, przypominających o secesyjnym rodowodzie budynku, które skrzętnie wykorzystane zostały przez projektantów. Pojawia się sztukateria, płycinowe drzwi oraz drewniane podłogi. Charakterystyczny jest też rozkład wnętrza. Projektanci chcieli powrócić do pierwotnego układu wnętrza, które niegdyś podzielone było na część reprezentacyjną o dużych pomieszczeniach po jednej stronie budynku oraz część z pomieszczeniami gospodarczymi po drugiej. Obie te części łączył długi wewnętrzny korytarz. Udało się przywrócić dawny charakter lokalu przy jednoczesnym dostosowaniu układu do potrzeb nowych właścicieli.
W mierzącym 100 m2 apartamencie wydzielona została część dzienna, w której mieszczą się jadalnia z biblioteką i salon w układzie amfiladowym. Pokryte bielą ściany oraz jasne drewno na podłodze stanowią doskonałe tło dla wyszukanych mebli, z których gro to ikoniczne projekty minionych epok. Przestronne pomieszczenia wypełnia światło, które wkrada się do wnętrz przez obszerne okna, charakterystyczne dla dawnego budownictwa.
Na szczególną uwagę zasługuje kuchnia, która stanowi ważną przestrzeń dla domowników. To tutaj spędzają oni znaczną część swojego czasu domowego. Wygodna kuchnia została utworzona poprzez połączenie ze sobą kilku mniejszych pokojów. Pośrodku pomieszczenia stanęła masywna bryła wyspy kuchennej o frontach z naturalnego drewna. Mebel nadaje kuchni reprezentacyjnego charakteru. Praktycznym rozwiązaniem jest wprowadzenie do wnętrza wysokiej zabudowy w postaci zawieszonego nad posadzką kredensu. Proste otwory drzwiowe wykończono białym marmurem.
W części nocnej zaplanowano sypialnię domowników połączoną z łazienką. Oba pomieszczenia oddziela tafla przezroczystego szkła. Wnętrze łazienki jest minimalistyczne – pojawia się tam prosta armatura, która dobrze komponuje się ze szklanymi panelami. Sypialnia zintegrowana została z garderobą, której przestrzeń wykończono lustrem i białymi płytami. Wnętrza urozmaicają wyszukane dodatki, takie jak grafiki na ścianach, czy oprawy oświetleniowe. Lekki abażur wiszącej lampy w sypialni, czy ażurowa lampa w salonie doskonale wpisują się w klimatyczne wnętrze apartamentu.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
typ projektu: wnętrze mieszkania
inwestor: prywatny
pracownia: LBWA
zespół projektowy: Maria Łuczkowska, Szymon Brzozowski
realizacja: 2019
lokalizacja: Poznań
projektowana powierzchnia: 100 m2
zdjęcia: PION Studio
opracowanie: Wiola Imiolczyk
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Niewielki, dwudziestoletni dom jednorodzinny na Śląsku doczekał się gruntownego remontu....
czytajZaprojektowana przez pracownię MSWW (Ministerstwo Spraw We Wnętrzach) aranżacja wnętrza...
czytajZaczęło się dość nietypowo. Punktem wyjścia dla projektu mieszkania stało...
czytajApartament został zaprojektowany dla młodej inwestorki i jej kota. Projekt...
czytaj
Ilość komentarzy: 0