Projekt Piekary, czyli loftowe wnętrze kamienicy w Poznaniu

Projekt Piekary, czyli loftowe wnętrze kamienicy w Poznaniu

Projekt Piekary to unikalna kamienica w centrum Poznania z designerskimi apartamentami na wynajem. W jednym z nich mieszkają właściciele budynku, którzy we współpracy z pracownią Szalbierz Design zaprojektowali klimatyczne, loftowe wnętrze. 

Kamienica, w której mieści się Projekt Piekary, to historyczny budynek, który ponad 100 lat temu wybudował dziadek właściciela. Po wielu latach miejsce to otworzyło się na turystów – właściciele postanowili urządzić tam apartamenty na wynajem. Do pracy nad aranżacją wnętrz zaproszono zaprzyjaźnionych architektów oraz artystów. Efekty zapierają dech – wnętrze każdego apartamentu zachwyca indywidualnym designem i domowym charakterem. 

Jeden z apartamentów właściciele postanowili wykorzystać jako mieszkanie własne. Właściciele zakochani w dobrym wzornictwie oraz fotografii we współpracy z architektką Agnieszką Szalbierz z pracowni Szalbierz Design postanowili zaaranżować wnętrze w stylu loftowym. Kluczową sprawą było uwolnienie planu mieszkania i stworzenie otwartej strefy dziennej, a także wykorzystanie odzyskanych przy remoncie elementów konstrukcyjnych.

Projekt Piekary czyli loftowe wnętrze kamienicy w Poznaniu

Mieszkanie na poddaszu 

Wnętrze mieszkania jest jasne i przestronne. Pomagają w tym zarówno białe ściany oraz bielone drewniane deski posadzki, jak i okna w połaci dachu, przez które do wnętrza dostaje się światło dzienne. Duża i otwarta strefa dzienna łączy w sobie funkcje sypialni, jadalni oraz kuchni. Nie sposób oderwać wzroku od wyszukanych mebli i elementów wykończenia wnętrza. O charakterze mieszkania w dużej mierze decydują zastane elementy, takie jak drewniane belki, czy odkryta cegła na ścianie. 

Postanowiono również ponownie wykorzystać materiały z rozbiórki, jak stare belki konstrukcyjne. To z nich zbudowany został duży stół w jadalni, ława przed kanapą w salonie, czy blat pod umywalką w łazience. Zastosowanie znaleziono także dla starych stopnic z klatki schodowej – po uprzednim heblowaniu i piaskowaniu wykorzystano je jako drzwi oraz parapety. We wnętrzu pojawia się też blacha hutnicza, którą obito kominek oraz przestrzeń pod prysznicem i za lustrem w łazience. 

Biała przestrzeń strefy dziennej przełamana została poprzez wprowadzenie dużej, czarnej zabudowy kuchennej z własnoręcznie wykonanymi blatami betonowymi w kolorze antracytu. Zamiast podziałów ścian, strefy we wnętrzu wyznaczają ażurowe konstrukcje. Jedną z nich jest regał na książki wykonany z czarnych profili stalowych. Ułatwia on przechowywanie, a przy tym zapewnia kameralną atmosferę podczas odpoczynku na skórzanej kanapie. 

Dużą rolę w mieszkaniu odgrywają dodatki. Właściciele kochają rośliny, dlatego przestrzeń zalewają fikusy, skrzydłokwiaty, sukulenty i cała rodzina pieniążków. Zieleń roślin pięknie uzupełnia aranżację łazienki – w jej otoczeniu biała, wolnostojąca wanna nabiera balijskiego charakteru. W projekcie zadbano też o dobrze rozmieszczone punkty świetlne, dzięki którym łatwo zbudować miły nastrój wieczorem.

Zobacz galerię zdjęć loftowego wnętrza kamienicy

Projekt Piekary, czyli loftowe wnętrze kamienicy – metryczka projektu

typ projektu: wnętrze mieszkania
inwestor: prywatny
pracownia: Szalbierz Design
autorzy projektu: Agnieszka Szalbierz, Kuba Janiec
realizacja: 2019
lokalizacja: Poznań
zdjęcia: Maja Musznicka, Shine Studio
opracowanie: Wiola Imiolczyk

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!