Projekt Piekary to unikalna kamienica w centrum Poznania z designerskimi apartamentami na wynajem. W jednym z nich mieszkają właściciele budynku, którzy we współpracy z pracownią Szalbierz Design zaprojektowali klimatyczne, loftowe wnętrze.
Kamienica, w której mieści się Projekt Piekary, to historyczny budynek, który ponad 100 lat temu wybudował dziadek właściciela. Po wielu latach miejsce to otworzyło się na turystów – właściciele postanowili urządzić tam apartamenty na wynajem. Do pracy nad aranżacją wnętrz zaproszono zaprzyjaźnionych architektów oraz artystów. Efekty zapierają dech – wnętrze każdego apartamentu zachwyca indywidualnym designem i domowym charakterem.
Jeden z apartamentów właściciele postanowili wykorzystać jako mieszkanie własne. Właściciele zakochani w dobrym wzornictwie oraz fotografii we współpracy z architektką Agnieszką Szalbierz z pracowni Szalbierz Design postanowili zaaranżować wnętrze w stylu loftowym. Kluczową sprawą było uwolnienie planu mieszkania i stworzenie otwartej strefy dziennej, a także wykorzystanie odzyskanych przy remoncie elementów konstrukcyjnych.
Wnętrze mieszkania jest jasne i przestronne. Pomagają w tym zarówno białe ściany oraz bielone drewniane deski posadzki, jak i okna w połaci dachu, przez które do wnętrza dostaje się światło dzienne. Duża i otwarta strefa dzienna łączy w sobie funkcje sypialni, jadalni oraz kuchni. Nie sposób oderwać wzroku od wyszukanych mebli i elementów wykończenia wnętrza. O charakterze mieszkania w dużej mierze decydują zastane elementy, takie jak drewniane belki, czy odkryta cegła na ścianie.
Postanowiono również ponownie wykorzystać materiały z rozbiórki, jak stare belki konstrukcyjne. To z nich zbudowany został duży stół w jadalni, ława przed kanapą w salonie, czy blat pod umywalką w łazience. Zastosowanie znaleziono także dla starych stopnic z klatki schodowej – po uprzednim heblowaniu i piaskowaniu wykorzystano je jako drzwi oraz parapety. We wnętrzu pojawia się też blacha hutnicza, którą obito kominek oraz przestrzeń pod prysznicem i za lustrem w łazience.
Biała przestrzeń strefy dziennej przełamana została poprzez wprowadzenie dużej, czarnej zabudowy kuchennej z własnoręcznie wykonanymi blatami betonowymi w kolorze antracytu. Zamiast podziałów ścian, strefy we wnętrzu wyznaczają ażurowe konstrukcje. Jedną z nich jest regał na książki wykonany z czarnych profili stalowych. Ułatwia on przechowywanie, a przy tym zapewnia kameralną atmosferę podczas odpoczynku na skórzanej kanapie.
Dużą rolę w mieszkaniu odgrywają dodatki. Właściciele kochają rośliny, dlatego przestrzeń zalewają fikusy, skrzydłokwiaty, sukulenty i cała rodzina pieniążków. Zieleń roślin pięknie uzupełnia aranżację łazienki – w jej otoczeniu biała, wolnostojąca wanna nabiera balijskiego charakteru. W projekcie zadbano też o dobrze rozmieszczone punkty świetlne, dzięki którym łatwo zbudować miły nastrój wieczorem.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
typ projektu: wnętrze mieszkania
inwestor: prywatny
pracownia: Szalbierz Design
autorzy projektu: Agnieszka Szalbierz, Kuba Janiec
realizacja: 2019
lokalizacja: Poznań
zdjęcia: Maja Musznicka, Shine Studio
opracowanie: Wiola Imiolczyk
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
WZ Studio zaprojektowało apartament na Pradze dla niezwykłej klientki, której...
czytajAranżacja wnętrza tego londyńskiego mieszkania pokazuje jak efektywnie wykorzystać wysokość...
czytajJak uzyskać przytulny wystrój wnętrza? Naturalne materiały, ciepłe barwy, miękkie...
czytajPrzytulny, loftowy klimat apartamentu zachowanego w odcieniu bieli, szarości i...
czytaj
Ilość komentarzy: 0