Mieszkanie z biblioteczką w salonie

Mieszkanie z biblioteczką w salonie

Jeśli dysponujemy pokaźnym zbiorem książek, warto pomyśleć o jego odpowiednim wyeksponowaniu. Uporządkowana biblioteczka sprawi, że wnętrze nabierze kameralnego klimatu. Dobrym przykładem jest mieszkanie, zaprojektowane przez pracownię 3XEL Architekci.

Książki mogą pięknie dekorować ścianę ustawione na półkach funkcjonalnego regału . Trzeba jednak mieć świadomość, że wielobarwne grzbiety mogą wprowadzić wrażenie eklektyzmu i bałaganu. Dlatego pokaźne księgozbiory dobrze prezentują się wyeksponowane w minimalistycznych wnętrzach. Właśnie takim jest mieszkanie,  zaprojektowane przez pracownię 3XEL Architekci. Zespół projektowy w składzie Justyna Kolasa i Patryk Ławrynowicz zaproponowali aranżację opartą na wykorzystaniu minimalistycznej bieli i wyposażeniu vintage. W takiej przestrzeni kolorowe tomy rozstawione na półkach wyglądają stylowo.

 Mieszkanie zlokalizowane jest na warszawskim Żoliborzu i mierzy około 70 m2. W planie mieszkanie wyróżniamy przestronną strefę dzienną, która łączy w sobie funkcje salonu, jadalni oraz kuchni. W mieszkaniu nie brakuje światła oraz powietrza, a to za sprawą obszernych przeszkleń oraz zręcznie dobranego wyposażenia.

Książki przede wszystkim czyli mieszkanie z biblioteczką w salonie

Minimalistyczny aneks kuchenny 

Architekci chcieli dyskretnie wtopić aneks kuchenny w część salonu. Aby to zrobić zrezygnowali z szafek wiszących. Zamiast nich na ścianie pojawiają się subtelne rysunki i akwarele. Wysoka zabudowa ukryta została w ścianie oddzielającej strefę dzienną od korytarza. Szafki ukryte są za białymi frontami pozbawionymi uchwytów, dzięki czemu wysoka zabudowa sprawia wrażenie monolitycznej bryły. 

W sąsiedztwie kuchni znalazł się stary stół, pełniący funkcję serca domu. Lekkie, gięte nogi wspierają masywny okrągły blat. Stół otoczyły eleganckie krzesła o tapicerowanych siedziskach. W głębi pomieszczenia znalazła się część wypoczynkowa. To właśnie tutaj pojawia się imponująca biblioteczka. Aby nie tworzyć konkurencji dla kolorowego księgozbioru, architekci wybrali prostą bryłę sofy o szarym obiciu oraz dwa jasne fotele. Transparentny stolik kawowy dobrze wpisuje się w neutralnie zaaranżowany kącik relaksu.

 

Książki przede wszystkim czyli mieszkanie z biblioteczką w salonie

Naturalna sypialnia 

Również w pomieszczeniach prywatnych mieszkania postawiono na delikatną kolorystykę i naturalne dodatki. Drewniane deski na podłodze rozciągają się niemal na całej powierzchni podłogi w mieszkaniu. W sypialni biel przełamują jasne odcienie szarości, które otulają łóżko. W oknach zawieszono zwiewne zasłony. Podobnie jak w innych pomieszczeniach, także tutaj nie mogło zabraknąć zielonych roślin, które nadają sypialni ciepłego charakteru i ożywiają przestrzeń. Elementami ozdobnymi są bez wątpienia złoty żyrandol ponad łóżkiem oraz wielobarwny obraz na ścianie.

Zobacz galerię zdjęć mieszkania z biblioteczką w salonie 

Mieszkanie z biblioteczką w salonie – metryczka projektu

 typ projektu: wnętrze mieszkania

inwestor: prywatny

pracownia: 3XEL Architekci

zespół projektowy: Justyna Kolasa, Patryk Ławrynowicz

realizacja: 2019

lokalizacja: Żoliborz, Warszawa

projektowana powierzchnia: 70 m2

zdjęcia: Hanna Połczyńska / www.kroniki.studio

opracowanie: Wiola Imiolczyk

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!