GaP czyli galeria i przestrzeń kulturalna w czeskim Znojmie

GaP czyli galeria i przestrzeń kulturalna w czeskim Znojmie

GaP to przestrzeń galerii, ale też licznych wydarzeń kulturalnych i warsztatów. O połączenie różnych funkcji w jednym miejscu poproszono architektów z pracowni ORA. 

Obiekty kultury coraz częściej proszą profesjonalistów o pomoc w aranżacji przestrzeni, tak jak zrobił to poznański Teatr Animacji. Właściciele GaP czyli Galerie a Prostor przy wsparciu miasta Znojmo z podobną prośbą zwrócili się do architektów z pracowni ORA. Projektanci mieli opracować koncepcję wnętrza miejsca łączącego w sobie funkcję galerii sztuki oraz przestrzeni, w której mogłyby odbywać się warsztaty i wykłady. Ponadto miała się tutaj znaleźć także kawiarnia, w której odwiedzający mogliby przysiąść po obejrzeniu wystawy. 

GaP prowadzona jest przez Stowarzyszenie Art to Znojmo, któremu zależało, aby powstała przestrzeń była przyjazna i otwarta dla ludzi. Obiekt zlokalizowany jest przy ulicy Kollarovej 27 w Znojmie, a projektowana powierzchnia mierzy 162 m2. Galeria składa się z dwóch sal wystawienniczych, strefy kawiarni, przestrzeni wspólnych służących wydarzeniom kulturalnym biblioteki oraz sklepiku.

GaP czyli galeria i przestrzeń kulturalna w czeskim Znojmie

Podział przestrzeni galerii 

Każda z funkcji, którą pełnić ma GaP, przenika się z pozostałymi, a granice między strefami nie wyznaczają podziały ścian. Zamiast nich strefy lokalu zaznaczone zostały subtelnie poprzez zróżnicowanie materiałów wykończeniowych. Duże znaczenie ma tutaj gra kontrastów – strefa kawiarni ubrana w ciemne barwy odróżnia się od jasnej przestrzeni wystawienniczej. 

Kawiarnia wyróżnia się rozbudowanym systemem regałów wykonanym ze stalowych profili malowanych na czarno. Metalowa konstrukcja wyróżnia się na tle pustych, białych ścian i dobrze wypełnia tę część pomieszczenia. Regał zdaje się sam w sobie być instalacją artystyczną, doskonale oddając ducha galerii sztuki współczesnej. Ponadto służy on również ekspozycji perełek designu, które rozmieszczone są na półkach.

 Poniżej systemu regałów znajduje się masywna bryła baru, a za nią ułożone w jodełkę czarne płytki zdobiące ścianę. Pod oknami ulokowano proste stoliki, przy których można usiąść i obserwować życie miasta. Duże przeszklenia galerii wychodzą bowiem wprost na ulicę. Integralną częścią projektu był także okazały portal wejściowy zaprojektowany przez biuro ORA. Portal skonstruowany został z masywnych arkuszy giętej blachy i opina znajdujące się w narożniku budynku wejście do galerii. 

Przestrzeń wystawienniczą ubrano w biel, którą pokryto ściany i sufit. Posadzkę przyozdabia drewniany parkiet. Przestrzeń galerii wymaga dobrego systemu oświetleniowego. Atutem lokalu są duże przeszklenia, przez które wpada światło dzienne. Ponadto architekci zaprojektowali odpowiednio rozmieszczone punkty świetlne – na suficie zainstalowano białe szyny z minimalistycznymi reflektorami, których światło eksponuje prezentowane na ścianach dzieła.

Zobacz galerię zdjęć GaP

 

GaP czyli galeria i przestrzeń kulturalna w czeskim Znojmie – metryczka projektu 

typ projektu: wnętrze galerii sztuki

inwestor: Stowarzyszenie Art to Znojmo, miasto Znojmo

pracownia: ORA

zespół projektowy: Jan Hora, Barbora Hora, Jan Veisser

współpraca: Barbora Ochotna, Matyas Cigler

projekt: 2017

realizacja: 2019

lokalizacja: Kollarova 27, Znojmo, Czechy

projektowana powierzchnia: 162 m2

zdjęcia: BoysPlayNice

opracowanie: Wiola Imiolczyk

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!