GaP to przestrzeń galerii, ale też licznych wydarzeń kulturalnych i warsztatów. O połączenie różnych funkcji w jednym miejscu poproszono architektów z pracowni ORA.
Obiekty kultury coraz częściej proszą profesjonalistów o pomoc w aranżacji przestrzeni, tak jak zrobił to poznański Teatr Animacji. Właściciele GaP czyli Galerie a Prostor przy wsparciu miasta Znojmo z podobną prośbą zwrócili się do architektów z pracowni ORA. Projektanci mieli opracować koncepcję wnętrza miejsca łączącego w sobie funkcję galerii sztuki oraz przestrzeni, w której mogłyby odbywać się warsztaty i wykłady. Ponadto miała się tutaj znaleźć także kawiarnia, w której odwiedzający mogliby przysiąść po obejrzeniu wystawy.
GaP prowadzona jest przez Stowarzyszenie Art to Znojmo, któremu zależało, aby powstała przestrzeń była przyjazna i otwarta dla ludzi. Obiekt zlokalizowany jest przy ulicy Kollarovej 27 w Znojmie, a projektowana powierzchnia mierzy 162 m2. Galeria składa się z dwóch sal wystawienniczych, strefy kawiarni, przestrzeni wspólnych służących wydarzeniom kulturalnym biblioteki oraz sklepiku.
Każda z funkcji, którą pełnić ma GaP, przenika się z pozostałymi, a granice między strefami nie wyznaczają podziały ścian. Zamiast nich strefy lokalu zaznaczone zostały subtelnie poprzez zróżnicowanie materiałów wykończeniowych. Duże znaczenie ma tutaj gra kontrastów – strefa kawiarni ubrana w ciemne barwy odróżnia się od jasnej przestrzeni wystawienniczej.
Kawiarnia wyróżnia się rozbudowanym systemem regałów wykonanym ze stalowych profili malowanych na czarno. Metalowa konstrukcja wyróżnia się na tle pustych, białych ścian i dobrze wypełnia tę część pomieszczenia. Regał zdaje się sam w sobie być instalacją artystyczną, doskonale oddając ducha galerii sztuki współczesnej. Ponadto służy on również ekspozycji perełek designu, które rozmieszczone są na półkach.
Poniżej systemu regałów znajduje się masywna bryła baru, a za nią ułożone w jodełkę czarne płytki zdobiące ścianę. Pod oknami ulokowano proste stoliki, przy których można usiąść i obserwować życie miasta. Duże przeszklenia galerii wychodzą bowiem wprost na ulicę. Integralną częścią projektu był także okazały portal wejściowy zaprojektowany przez biuro ORA. Portal skonstruowany został z masywnych arkuszy giętej blachy i opina znajdujące się w narożniku budynku wejście do galerii.
Przestrzeń wystawienniczą ubrano w biel, którą pokryto ściany i sufit. Posadzkę przyozdabia drewniany parkiet. Przestrzeń galerii wymaga dobrego systemu oświetleniowego. Atutem lokalu są duże przeszklenia, przez które wpada światło dzienne. Ponadto architekci zaprojektowali odpowiednio rozmieszczone punkty świetlne – na suficie zainstalowano białe szyny z minimalistycznymi reflektorami, których światło eksponuje prezentowane na ścianach dzieła.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
typ projektu: wnętrze galerii sztuki
inwestor: Stowarzyszenie Art to Znojmo, miasto Znojmo
pracownia: ORA
zespół projektowy: Jan Hora, Barbora Hora, Jan Veisser
współpraca: Barbora Ochotna, Matyas Cigler
projekt: 2017
realizacja: 2019
lokalizacja: Kollarova 27, Znojmo, Czechy
projektowana powierzchnia: 162 m2
zdjęcia: BoysPlayNice
opracowanie: Wiola Imiolczyk
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Hotel Warszawa Mercure Grand to kultowe już miejsce na mapie...
czytajMTP Cafe to seria łącznie ośmiu zrealizowanych snack barów dla...
czytajFastvinic,to nowa restauracja serwująca kanapki,która tego lata w słonecznej Barcelonie...
czytajW biurze najważniejsze są kontakt i komunikacja między pracownikami. Biuro...
czytaj
Ilość komentarzy: 0