Klimatyczna aranżacja wnętrza mieszkania w kamienicy

Klimatyczna aranżacja wnętrza mieszkania w kamienicy

Harmonijna aranżacja wnętrza oparta na przygaszonych barwach i złotych detalach – oto, co przygotowała dla nas architektka Zofia Wyganowska, projektując mieszkanie w starej kamienicy w Śródmieściu Warszawy. 

Zabytkowe kamienice często skrywają w sobie oryginalne wnętrza, czego przykładem może być mieszkanie na poznańskich Jeżycach. Lokale w takich budynkach często charakteryzują się wysokimi sufitami, ciekawym podziałem otworów okiennych, czy też detalami architektonicznymi sprzed lat. To właśnie te smaczki decydują o niezwykłym potencjale, jaki drzemie w pomieszczeniach, który odpowiednio wykorzystany, może dać naprawdę wysmakowane efekty. Taką wnętrzarską perełkę odnajdujemy w jednej z kamienic w Śródmieściu Warszawy, której historia sięga 1912 roku. To tam, na powierzchni 80 m2 architektka Zofia Wyganowska zaaranżowała wnętrze, które zachwyca harmonią i kameralną elegancją. 

Mieszkanie w warszawskiej kamienicy charakteryzuje ciekawy plan. W otwartej strefie dziennej, która łączy w sobie funkcje salonu, jadalni oraz kuchni, znajduje się zaokrąglona wnęka, powstała w przestrzeni wykuszu budynku. W ścianach przeprute zostały wysokie i wąskie otwory okienne, tworząc reprezentacyjną, a przy tym doskonale doświetloną przestrzeń. W tym miejscu zaproponowana została strefa jadalni wraz z obszernym stołem o lekkiej konstrukcji. Okna mogą zostać przysłonięte pięknymi, spływającymi do ziemi zasłonami, podwieszonymi do łukowo wygiętego karnisza. 

Bliżej wejścia do pomieszczenia znajduje się strefa wypoczynkowa z pieczołowicie dobranymi meblami. Znajdziemy tutaj beżową sofę o opływowych kształtach oraz masywny fotel o niskim oparciu. Uzupełnieniem jest ciekawa bryła okrągłego stolika kawowego na grubych nogach. Wyszukane elementy wyposażenia usytuowane są na tle eleganckiej, białej lamperii, która wprowadza subtelne podziały ścian. W strefie dziennej znajduje się też częściowo oddzielona strefa kuchenna z prostym umeblowaniem. Pojawia się tutaj wyspa kuchenna oraz zabudowa o brudnozielonych frontach i pięknym, kamiennym wykończeniu przestrzeni między szafkami.

Klimatyczna aranżacja wnętrza mieszkania w kamienicy

Złote dodatki we wnętrzu 

Kameralna, ale i elegancka estetyka podkreślona została przez pojawiające się złote dodatki. Są nimi elementy opraw oświetleniowych, czy dekoracje. Złoto pojawia się także w innych pomieszczeniach mieszkania – w sypialni pięknie koresponduje z oryginalną tapetą, która pokryła ścianę u wezgłowia łóżka. Przedstawia ona pasowo rozlokowane cętkowane pantery, a jej kompozycja nawiązuje do dzieł starożytnych cywilizacji. W sypialni dominuje pudrowy róż oraz odcienie koniaku. W niedużym pomieszczeniu ukośna wnęka została praktycznie wykorzystana poprzez wprowadzenie wysokiej szafy o prostych frontach w kolorze ścian. 

Również w łazience znajdujemy sporo zaskoczeń. Jednym z nich jest pokrycie sufitu brunatną farbą. Mimo tego, że pomieszczenie jest niewielkie, taki zabieg był możliwy dzięki dominującej we wnętrzu bieli. Kamienne białe płyty zdobią podłogę oraz częściowo też ściany łazienki. Także tutaj nie brakuje złotych dodatków w postaci armatury łazienkowej, czy detali wyposażenia. Znalazła się tu również ciekawa szafka pod umywalkę o korpusie granatowym, falistym korpusie.

Zobacz galerię wnętrz klimatycznego mieszkania w kamienicy

Klimatyczna aranżacja wnętrza mieszkania w kamienicy – metryczka projektu

 typ projektu: mieszkanie

inwestor: prywatny

pracownia: Zofia Wyganowska

realizacja: 2019

lokalizacja: Śródmieście, Warszawa

projektowana powierzchnia: 80 m2

zdjęcia: Martyna Rudnicka

opracowanie: Wiola Imiolczyk

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!