Duch bauhausu we wnętrzu mieszkania

Duch bauhausu we wnętrzu mieszkania

Chociaż niemiecka szkoła Bauhaus zamknięta została w latach 30., duch modernizmu przetrwał, a dziś coraz śmielej wraca na salony. Ikoniczne meble, uproszczone formy i zachowawcza paleta barw – oto, co zastaniemy we wnętrzu mieszkania w Gdańsku inspirowanego modernistyczną estetyką.

Projektowane mieszkanie zlokalizowane jest w Gdańsku w dzielnicy Wrzeszcz. Autorami projektu są architekci z pracowni Magma, którzy postanowili tchnąć do wnętrza apartamentu modernistycznego ducha lat 30. Inspiracje bauhausem są tutaj bardzo czytelne. Przestrzeń zaprojektowana została w sposób klarowny i funkcjonalny. Przy tym pomieszczenia wypełnia dobry design według projektów wizjonerów niemieckiego wzornictwa.

modernistyczne wnętrze w stylu bauhaus

W myśl modernizmu

Jak to często bywa z różnymi trendami, po latach odstawki wracają one do łask. Właśnie taki los spotkał modernistyczny nurt w designie. Przyszedł czas wielkiego, ponownego zwrotu w stronę bauhausowskich idei. Zachwycają nas jasne, funkcjonalnie zaprojektowane przestrzenie, pełne światła i kubistycznych form. Niedużo jest w nich mebli, a te, które są, nawiązują do słynnych, ikonicznych projektów sprzed lat.

Wszystkie te założenia widoczne są w projekcie gdańskiego apartamentu. Architekci zaproponowali otwartą strefę dzienną, gdzie podziały ograniczone zostały do minimum. Mimo tego poszczególne części pomieszczenia zostały wyraźnie wyodrębnione. Przestrzeń łączy w sobie funkcję salonu, jadalni oraz kuchni. Ponadto w pomieszczeni wydzielony został częściowo otwarty gabinet, który zaplanowany został za przeszklonymi, przesuwnymi drzwiami. W ścianie, która oddziela gabinet od holu, pod sufitem przeprute zostały otwory okienne, dzięki którym światło dzienne przedostaje się do wąskiego i ciemnego korytarza. 

modernistyczne wnętrze w stylu bauhaus

Form follows function

Bauhausowskie ideały szczególnie podobają się zwolennikom minimalizmu. W modernistycznym wnętrzu każdemu elementowi przypisana jest jakaś rola. W projektowanym mieszkaniu rzuca się w oczy funkcjonalistycznie rozwiązana kwestia jadalni. W centralnym punkcie pomieszczenia ustawione została wyspa kuchenna o dwupoziomowym blacie roboczym. Niższy poziom blatu wykorzystany został jednocześnie jako stół jadalniany. Do wyspy dostawione zostały krzesła na giętych, stalowych stelażach. W ten sposób udało się uniknąć dwóch zajmujących przestrzeń mebli, a pomieszczenie zdaje się bardziej przestronne.

Ograniczona paleta barw w mieszkaniu

W mieszkaniu zaproponowana została subtelna i lekka paleta barw. Królują tutaj biel, beże oraz szarości, czyli barwy, po które szczególnie chętnie sięgali moderniści. Uzupełnieniem takiej kompozycji nieodzownie musiały być czerwień oraz granat. Także te barwy wykorzystali projektanci pracowni Magma. Granat stanowi kolorystyczny akcent w sypialni – rozsiadł się na modernistycznym fotelu o przysadzistej formie. Czerwone akcenty pojawiają się jako drobne motywy w różnych częściach mieszkania. W strefie dziennej uwagę przykuwa abstrakcyjna kompozycja zawieszona na ścianie ponad sofą.

 Zobacz galerię zdjęć aranżacji wnętrza

Duch bauhausu we wnętrzu – metryczka projektu mieszkania

typ projektu: mieszkanie
inwestor: prywatny
pracownia: Magma, Magdalena Bielicka, Maria Zrzelska-Pawlak / pracownia-magma.pl
realizacja: 2019
lokalizacja: Gdańsk Wrzeszcz
zdjęcia: Hania Połczyńska / kroniki.studio
opracowanie: Wiola Imiolczyk

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!