Znaczenie koloru dla wyrazu i atmosfery wnętrza oraz najnowsze trendy kolorystyczne

Znaczenie koloru dla wyrazu i atmosfery wnętrza oraz najnowsze trendy kolorystyczne

Kolor jest nieodłącznym elementem świata, który nas otacza, zarówno naturalnego, jak i tego wykreowanego przesz człowieka. W rzeczywistości tworzy go nasz mózg, w zależności od długości fali świetlnej odbijanej przez dany przedmiot. W latach czterdziestych ubiegłego stulecia dowiedziono, że system endokrynologiczny człowieka reaguje na otaczające go barwy, nawet jeśli sam organizm nie jest tego świadomy w danej chwili.

Dlaczego kolory we wnętrzach są ważne i jaką pełnią rolę?

Kolory pełnią we wnętrzach dwie zasadnicze role – funkcjonalną oraz psychologiczną. Pierwsza wiąże się z wrażeniami wzrokowymi wywoływanymi przez określone barwy, natomiast druga z odczuciami i wrażeniami, które powodują u użytkowników pomieszczeń.

Od dziecka wiemy, że wszystkie kolory podzielić można na ciepłe i zimne oraz neutralne. Te ostatnie to biel, czerń i szarość, jednak warto przypomnieć, że kwalifikacja bieli i szarości zarówno do barw ciepłych, jak i zimnych zależy od konkretnego odcienia. Biel z domieszką żółcieni będzie ciepła, natomiast zaakcentowana niebieskim – zdecydowanie zimna. Podobnie postąpić można z szarością, uzyskując oczekiwane rezultaty.

Dlaczego tak ważne jest określenie, czy dany odcień należy do ciepłych czy zimnych? Z dwóch powodów. Po pierwsze, odcienie zimne powinno łączyć się z zimnymi, natomiast ciepłe z ciepłymi. Mieszanie barw o różnej „ciepłocie” w obrębie jednego pomieszczenia jest oczywiście dopuszczalne, jednak wymaga dużego wyczucia i nie każdy potrafi tego dokonać tak, żeby efekt
końcowy był zadowalający. Dlatego bezpieczniej jest trzymać się zasady, która nakazuje łączyć ciepłe kolory wnętrz z ciepłymi, a zimne z zimnymi. Kolejnym powodem, dla którego warto rozróżniać barwy ciepłe i zimne jest ich oddziaływanie na przestrzeń. Kolory ciepłe użyte we wnętrzu pomniejszają je, natomiast zimne – powiększają. Co więcej, zastosowanie barw ciepłych na tle chłodnych powoduje optyczne wystąpienie z tła elementów o ciepłych barwach, natomiast użycie zimnych kolorów na tle ciepłych daje efekt „schowania” elementów o chłodnej kolorystyce, „wstąpienia” w ciepłe tło. Te właściwości barw warto wykorzystać w stylizacjach dla zwiększenia wrażenia trójwymiarowości oraz optycznego pomniejszania i powiększania pomieszczeń.

Znaczenia kolorów w aranżacji wnętrz - psychologia kolorów wnętrz

Użycie określenia „psychologia kolorów wnętrz” to wcale nie przesada. Kolory oddziałują na nas, co stwierdzili setki lat temu starożytni, dlatego warto zapoznać się z rozwijaną na przestrzeni wieków wiedzą. Kolor może mieć istotne znaczenie w miejscach, w których człowiek przebywa przez dłuższy czas - w domach, szkołach, szpitalach, biurach a także w przestrzeni publicznej. Otaczające nas barwy mają wpływ na naszą psychikę a nawet fizjologię. Zielenie i błękity uspokajają, kolor turkusowy we wnętrzach pobudza kreatywność, czerwień dodaje energii, a żółty i pomarańczowy wspomagają leczenie depresji.

Najlepsze kolory wnętrz - kolor jednolity, czy może połączenie dwóch i więcej?

Dość trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy lepiej stosować we wnętrzu jeden kolor, czy raczej łączyć ich wiele. Zarówno monochromatyczne wnętrza urządzone w czerniach, bielach i szarościach, jak i tryskające feerią barw mają swój niewątpliwy urok i mogą prezentować się wspaniale. Na ogół jednak większość z nas czuje się w pomieszczeniach, w których dominuje jedna, maksymalnie dwie barwy przełamane kontrastującymi dodatkami. Sypialnia urządzona białymi meblami, z drewnianą podłogą w kolorze naturalnego dębu, świetnie będzie się prezentować, jeśli pomalujemy w niej ściany na delikatny, pastelowy fiolet i całość uzupełnimy równie pastelowymi, miętowymi zasłonami, beżowym dywanem i błękitnymi poduszkami.

Modne kolory wnętrz - które aranżacje kolorystyczne są obecnie najpopularniejsze?

Początek każdego roku to typowanie przez najważniejszych światowych producentów farb i lakierów najmodniejszego koloru, który ich zdaniem będzie dominował w aranżacji. Bieżący rok to głównie stonowane barwy, które nawiązują do natury – zielenie i odcienie żółci. Wnętrza zaaranżowane z ich pomocą ułatwiają zachowanie równowagi życiowej i spokoju w coraz bardziej
pędzącym naprzód świecie. Dom ma więc być oazą spokoju, w którym można odpocząć i czuć się swobodnie. Obecnie modne kolory wnętrz to szara zieleń, przyjemna, ciepła zieleń groszkowa i bardzo ciemna, nasycona, w odcieniu mchu. Zieleń zestawia się z różem, ale nie intensywnym i nasyconym, lecz nieco złamanym, pudrowym lub szarym oraz żółcią. Słoneczne odcienie zastępują stonowane, złamane odcieniem musztardowym i przyszarzane.

Kolorowe wnętrza aranżacje - przykładowe pomysły i inspiracje do salonu, kuchni i łazienki

Kolorowe wnętrza łazienek. Zielona łazienka wcale nie musi być miętowa, mimo że najczęściej ten właśnie odcień gości w naszych toaletach. Doskonałym pomysłem jest urządzenie łazienki w charakterze pokoju kąpielowego SPA. Turkusowe ściany, fototapeta nawiązująca do soczystej zieleni tropikalnych lasów, a do tego elementy drewniane, takie jak blaty, ramy luster czy fronty szafek, bambusowe chodniki i rolety w oknach czy dodatki wykonane z traw - kosze i koszyki, nieodzowne do przechowywania łazienkowych drobiazgów.

Zielono – żółte, kolorowe wnętrza – aranżacje kuchni w stylu rustykalnym. Rustykalne kuchnie kojarzą się najczęściej z białymi meblami i beżowo-brązowym wystrojem. W tym roku warto przełamać ten schemat malując pomieszczenie na kolor lemoniady – wyrafinowany, energetyczny i odpowiadający najnowszym trendom. Szczególnie dobrze komponuje się z meblami jasnoniebieskimi, pastelowymi turkusowymi lub zielonkawymi w odcieniu mięty. Każdy z tych kolorów znajdował zastosowanie na wsi – kolor niebieski lub zielony z wyraźną jego domieszką był chętnie stosowany z trywialnego i praktycznego powodu – odstraszał muchy i inne insekty, które nie uprzykrzały wtedy aż tak bardzo życia mieszkańcom domu, w którym dominowały te barwy.

Ciemna zieleń w salonie. Tradycyjny salon wyposażony w klasyczne, drewniane meble zyska nową odsłonę jeśli zastosujemy na ścianach zieleń. W przypadku dużych pomieszczeń niech będzie to ciemna, nasycona, w odcieniu sosnowych igieł, natomiast w niewielkich i ciemnych – raczej groszkowa albo miętowo-szara. Zieleń nasycona i ciemna doskonale komponuje się ze złotem, dlatego jeśli zamieszkujemy przestrzenne wnętrza kamienicy, pięknym i wytwornym akcentem będzie ciemnozielona tapeta zdobiona złotymi motywami roślinnymi. Jeżeli natomiast nasze mieszkanie jest na wskroś nowoczesne i ascetyczne, zamiast zdecydowanej zieleni warto wprowadzić szarość wpadającą w zieleń, która przypomina nieco stary beton, który zaczynają porastać mchy – jeszcze szary, ale z wyraźnym zielonym akcentem.

Artykuł sponsorowany

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!