Kształt działki nierzadko decyduje o bryle stojącego na niej budynku. W tym przypadku asymetria związana z sytuacją obiektu odbija się także w jego wnętrzach. Aranżacja wnętrz domu otwartym planie zaskakuje na każdym kroku.
Projektowany dom zlokalizowany jest w Lusowie pod Poznaniem, na niedużej działce o nieregularnym kształcie. Łączna powierzchnia użytkowa domu to 208 m2. Jego bryła jest wynikiem sytuacji parceli oraz bezpośredniego otoczenia. Już sama architektura zaskakuje, w zależności od tego, z jakiej strony spojrzymy na budynek, może on wydawać się mały, duży, wysoki lub niski. Zarówno architektura obiektu, jak i jego wnętrza są efektami pracy projektantów z pracowni PL.architekci, którzy nie raz już uraczyli nas wyjątkowymi realizacjami. Ostatnio prezentowaliśmy wnętrza białego apartamentu w Ustce. Także tym razem architekci postawili na biel – w tak pięknych przestrzeniach krzykliwe dekoracje i wzory byłyby zbyteczne.
Jak podkreślają projektanci, w swoich projektach nie rozdzielają oni architektury od wnętrza czy ogrodu. Koncepcja projektu traktowana jest holistycznie, a uwaga architektów rozkłada się po równo na każdy z elementów pracy. Nie inaczej było tym razem. Inwestorom zależało na otwartym planie domu, który będzie piętrowy, ale nie odcięty pełną kondygnacją, dlatego wprowadzona została swego rodzaju antresola zawieszona w centralnej części domu. W ten sposób przebywając zarówno na piętrze, jak i w strefie dziennej salonu domownicy mogą mieć ze sobą kontakt. Każde z pomieszczeń jest dobrze doświetlone dzięki skosom dachu. Także centralna część domu pozbawiona okien doświetlona jest poprzez zastosowanie dużych świetlików w dachu.
Utrzymane w bieli wnętrza determinuje architektura oraz krajobraz za oknem. Czarne ramy okienne stanowią kadry na zielone widoki lasu za oknami. W ten sposób we wnętrzach tworzą się zmienne obrazy, zależne od pory roku. Strefa dzienne otwiera się na drewniany taras, który wydaje się być przedłużeniem pomieszczenia. W całej przestrzeni parteru na podłodze wylana została posadzka z białej żywicy, co daje efekt klarownej i jasnej bazy pomieszczenia-tła.
Wnętrza otwartego domu nie sprawiają wrażenia muzealnych. Zapewniają to liczne dodatki w kolorze intensywnej zieleni, takie jak sofy w salonie czy oprawy oświetleniowe ponad stolikiem kawowym. Niebagatelną rolę odgrywa także drewno. Zabudowa części centralnej czy schody wykonane są z drewna, podobnie jak jadalniany stół oraz blaty stolików kawowych. Kolejnymi elementami, które ocieplają wnętrze, są tekstylne dodatki. W salonie na posadzce położony został naturalny dywan, w dużych przeszkleniach zawieszone zostały beżowe zasłony.
Wchodząc na piętro, znajdziemy się w strefie prywatnej domowników. Również tutaj króluje biel, zestawiona z naturalnym, dębowym drewnem. Na uwagę zasługuje pokój kąpielowy ze zintegrowaną sauną. Równie nowoczesny design zaproponowany został w sypialni, gdzie na tle białych ścian doskonale komponuje się łóżko o szarym obiciu i lekkim, stalowym stelażu.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
typ projektu: dom jednorodzinny
inwestor: prywatny
pracownia: PL.architekci / plarchitekci.pl
autorzy projektu: architekci Bartłomiej Bajon, Katarzyna Cynka, współpraca: Joanna Sypniewska
projekt: 2016
realizacja: 2016-2019
lokalizacja: Lusowo
powierzchnia użytkowa: 208 m2
zdjęcia: Tom Kurek
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
W projekcie mieszkania na osiedlu Zielona Klecina we Wrocławiu za...
czytajPoniższy projekt to renowacja wnętrz domu w samym centrum Pekinu....
czytajMieszkanie na warszawskim Mokotowie, autorstwa Studia Architektury Widawscy, to przesycone...
czytajMieszkanie znajdujące się na warszawskim Żoliborzu o powierzchni 65 mkw...
czytaj
Ilość komentarzy: 0