Przebudowa wnętrza w Teatrze Animacji w Poznaniu

Przebudowa wnętrza w Teatrze Animacji w Poznaniu

W poznańskim Teatrze Animacji powstała ciekawa i funkcjonalna przestrzeń, łącząca w sobie funkcje wystawienniczą i warsztatową. Podczas przechadzki przez dwie kolejne sale teatru, zobaczyć będziemy mogli wyjątkową ekspozycję teatralnych lalek, które rozsiadły się na drewnianym podeście wzdłuż ścian.

Aby zaaranżować praktyczną przestrzeń publiczną, konieczne jest dobre zrozumienie potrzeb inwestora. Czego oczekuje się od przestrzeni i jaką funkcję będzie ono pełniło – od tych pytań rozpoczynają pracę projektanci z pracowni Atelier Starzak Strebicki. Biuro już nie raz zachwyciło nas architektonicznym kunsztem i wyczuciem, projektując między innymi szkołę podstawową w Belgii. Tym razem zespół architektów w składzie: Jola Starzak, Dawid Strębicki, Anastasiia Oksiukovska, Oliwia Tatara, Viktoriia Chypurko, Natalia Álvarez, Paula Fernández zaproponował koncepcję przebudowy dwóch sal w poznańskim Teatrze Animacji.

Przebudowa wnętrza w Teatrze Animacji w Poznaniu
Przebudowa wnętrza w Teatrze Animacji w Poznaniu

Przestrzeń wystawienniczo-warsztatowa

Architekci zaprojektowali specjalnie dedykowaną pod codzienną działalność programową teatru przestrzeń, obejmującą dwie sale o łącznej powierzchni 91 m2. Założeniem było, aby sale wzajemnie się uzupełniały i dawały możliwość wykorzystywania przestrzeni na wiele sposobów. Szczególnie istotne były funkcje wystawiennicza oraz warsztatowa. Aby aranżacja pomieszczeń była praktyczna, projektanci postanowili pozostawić centralną przestrzeń obu pomieszczeń wolną. W ten sposób sale pozwalają na prowadzenie w nich warsztatów czy wykładów. Wyposażenie każdej z sal ograniczone zostało do jednego, dużego mebla, poprowadzonego wzdłuż ścian. W ten sposób możliwy jest swobodny przepływ zwiedzających.

Przebudowa wnętrza w Teatrze Animacji w Poznaniu
Przebudowa wnętrza w Teatrze Animacji w Poznaniu

Drewniany podest pełni funkcję wystawienniczą – eksponowane są na nim teatralne lalki, które montowane są do blatów dzięki wykonany otworom, rozmieszczonych w równych odstępach. Gotowe otwory nadają całości dużej elastyczności, gdyż eksponaty mogą zostać w łatwy i szybki sposób ściągnięte lub ustawione w innej konfiguracji. Ponadto drewniany podest może pełnić także rolę audytoryjną, z której przemawiać można do publiczności.

W obu salach postawiono na biel ścian i sufitów, na podłodze pozostawiono drewniany parkiet. Wprowadzone tu podesty z przyjaznej w dotyku sklejki brzozowej doskonale wpisują się w przestrzeń, tworząc subtelną i nienachalną bazę dla różnokolorowych eksponatów. Chociaż tych ostatnich w obu salach jest całkiem sporo, przestrzeń nie wydaje się przeładowana. Lalki nie tylko stoją na podestach, ale także podwieszone zostały do sufitu czy przymocowane do ścian przy pomocy ażurowych mocowań. Efekt przestrzenności wzmocniony został przez zastosowanie luster na suficie na korytarzu.

Przebudowa wnętrza w Teatrze Animacji w Poznaniu
Przebudowa wnętrza w Teatrze Animacji w Poznaniu

Przestrzeń Teatru Animacji w Poznaniu – metryczka projektu wnętrza

typ projektu: sale teatralne
inwestor: Teatr Animacji w Poznaniu
pracownia: Atelier Starzak Strebicki / www.starzakstrebicki.eu
zespół projektowy: Jola Starzak, Dawid Strębicki, Anastasiia Oksiukovska, Oliwia Tatara, Viktoriia Chypurko, Natalia Álvarez, Paula Fernández
realizacja: 2019
lokalizacja: al. Niepodległości 14, Poznań
projektowana powierzchnia: 91 m2
zdjęcia: Mateusz Bieniaszczyk
opracowanie: Wiola Imiolczyk

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!