Industrialne wnętrze baru Foton w Warszawie

Industrialne wnętrze baru Foton w Warszawie

Warszawski bar Foton to atrakcyjny punkt na mapie nie tylko dla amatorów nocnego życia. Niecodzienny design powinien zachęcić do odwiedzenia tego miejsca także miłośników niecodziennego wzornictwa. Wnętrze zatopione w czerni wypełnia soczysta zieleń roślin, tworzących własny ekosystem.  

Nowy warszawski bar Foton powstał przy ulicy Wilczej, w XIX-wiecznej kamienicy Bispingów. Dawniej w tym miejscu mieścił się osiedlowy supermarket. Teraz lokal zaadaptowany został na nowo, zaś atrakcyjne, wysokie na pięć metrów przeszklenia z oryginalną ślusarką stanowią prawdziwy atut tego wnętrza. Projekt wnętrza baru Foton wyszedł spod pióra Kacpra Gronkiewicza we współpracy z Borysem Lewandowskim. Architekci postanowili posłużyć się industrialną stylistyką , jednak podając ją towarzystwie zieleni roślin doniczkowych.

Bar Foton, wnętrze w stylu industrialnym

Industrialny design we wnętrzu

W barze Foton możemy poczuć się niczym w zupełnie innym, żyjącym własnym życiem miejscu. Architekci w dużej mierze pozostawili pomieszczenia bez zmian – częściowo pozbawione tynków wnętrza oblano głęboką, matową czernią. Uzupełnieniem jest ciemne drewno wykorzystane jako fronty baru oraz blaty, a także częściowo jako okładzina ścian. Nie znajdziemy tutaj kolorystycznych wtrąceń, zamiast nich pojawiają się ażurowe, stalowe konstrukcje oraz wyeksponowane przewody.

W przestrzeni baru rozlokowane zostały wysokie stoliki na czarnych stelażach oraz dostawione do nich wysokie barowe hokery. Naprzemiennie wykorzystane zostały czarne oraz srebrne stołki, dzięki czemu przestrzeń została zdynamizowana.

Bar Foton, wnętrze w stylu industrialnym

Roślinny i stal w projekcie wnętrza

Kluczowym elementem projektu jest stalowa konstrukcja, zawieszona w przestrzeni lokalu. Stanowi ona stelaż dla bujnej roślinności, która wypełnia wnętrza. Nie bez znaczenia jest nazwa lokalu – tytułowy stalowy sześcian obiega ledowa wstęga o barwie zbliżonej do fioletu. Jej uzupełnieniem jest źródło białego światła, które również zatopione zostało w stalowej kratownicy. Takie połączenie nasze oko odbiera jako przyjemną i ciepłą mieszankę, która buduje ludzką atmosferę w lokalu.

Rośliny rozsiadły się nie tylko na metalowej konstrukcji. Wkomponowane zostały one również w bryłę baru. Umieszczona za luksferowymi  szybami zieleń zdaje się tworzyć swój własny ekosystem. To wypełnienie industrialnej przestrzeni soczystymi roślinami stanowi dobrze przemyślany zabieg. Architekci chcieli stworzyć przestrzeń, w której architektura nie wypiera przyrody, a czynniki antropogeniczny oraz biologiczny korespondują ze sobą i wspierają się wzajemnie.

Zobacz galerię zdjęć aranżacji lokalu

Bar Foton w Warszawie – metryczka projektu wnętrza

typ projektu: bar
inwestor: Foton
pracownia: kacper gronkiewicz architekt, Borys Lewandowski
realizacja: 2019
lokalizacja: Warszawa

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!