Sklejka w mieszkaniu czyli aranżacja wnętrza w Madrycie

Sklejka w mieszkaniu czyli aranżacja wnętrza w Madrycie

To niecodzienne, madryckie mieszkanie wykończone zostało niemal w całości sklejką. Ciekawe rozwiązania funkcjonalne pozwoliły na stworzenie przestrzeni, która przykuwa uwagę.

46-metrowe mieszkanie zlokalizowane jest w madryckim bloku mieszkalnym z lat 60. Właścicielem lokalu jest młody lekarz, zamieszkujący mieszkanie razem ze swoim psem. Inwestor chciał, aby wnętrze odpowiadało jego potrzebom i było dopasowane do trybu życia. O pomoc w aranżacji mieszkania poprosił on projektantów z pracowni Husos Arquitectos, którzy pracę nad projektem rozpoczęli od jasnego określenia codziennych aktywności inwestora. W przestrzeni salonu musiało znaleźć się miejsce na jogę oraz przyjmowanie przyjaciół. Inwestorowi zależało także, aby jego goście mogli zostać na noc bez konieczności rozkładania kanapy.

Ze względu na gorący klimat Madrytu, istotnym było, aby mieszkanie było odpowiednio wentylowane. Aby było to możliwe, stworzona została obszerna część dzienna, otwarta zarówno na wschodnią jak i zachodnią stronę budynku. Pozwoliło to na właściwą cyrkulację powietrza w upalne, letnie dni.

Sklejka w mieszkaniu

Mieszkanie całe w drewnie

Strefa dzienna mieszkania w znacznej mierze ubrana została w jasne drewno. Ściany, elementy zabudowy oraz podłogi wykonane zostały z kombinacji sklejki oraz płyt sosnowych. Architekci w ciekawy sposób potraktowali strefę relaksu – zgodnie z codziennym rytmem życia Inwestora, przyzwyczajonego do krótkich drzemek w ciągu dnia w szpitalu, postanowili oni zaaranżować odpowiednią do tego przestrzeń. Służy temu zintegrowana z zabudową przestrzeń wyposażona w tapicerowane siedziska. To tutaj można wygodnie odpocząć w ciągu dnia, bądź też przenocować przyjaciół.

Dzięki wbudowaniu przestrzeni odpoczynku w zabudowę, możliwe jest jej przysłonięcie przez przesuwne drzwi. W ten sposób powstaje praktyczna płaszczyzna projekcyjna, na której można wyświetlać filmy ze znajdującego się na przeciwnej ścianie projektora. Komfortowy seans filmowy umożliwiają ustawione obok leżaki.

Oprócz niecodziennej, ale i praktycznej przestrzeni odpoczynku, projektanci zaproponowali wydzielenie w mieszkaniu niezależnej sypialni. Znajduje się ona za przesuwnymi drzwiami, a w jej wnętrzu mieści się obszerne, wygodnie łóżko. Tak jak w strefie dziennej, króluje tutaj jasne drewno i zgeometryzowane formy mebli.

Sklejka w mieszkaniu

Ogród wertykalny na balkonie

Mieszkanie wyposażone jest również w balkon, na którym architekci postanowili założyć pionowy ogród warzywny. Balkon wychodzi na centralny dziedziniec, jednak aby możliwe było utrzymanie odpowiednich warunków dla roślin, jego przestrzeń została odpowiednio zabudowana. Służą temu dwie warstwy ochronne, z których jedna wykonana została z tworzywa sztucznego, tworzącego efekt cieplarniany zimą, druga – porowata tkanina – zapewnia właściwą temperaturę i cień latem.

Zaprojektowany ogród wertykalny wyposażony został w odpowiedni system nawadniający, który wykorzystuje wodę spod prysznica. Gromadzona woda jest filtrowana, a następnie wykorzystywana do podlewania roślin, które nie tylko dają Inwestorowi swoje owoce, ale także zapewniają odpowiednią wilgotność we wnętrzu. Dzięki nim możliwe było uniknięcie konieczności instalacji jakiegokolwiek systemu klimatyzacji, mimo lokalizacji mieszkania w gorącym i pełnym słońca Madrycie.

Zobacz galerie zdjęć wnętrza mieszkania

Aranżacja mieszkania w Madrycie – metryczka projektu wnętrza

typ projektu: mieszkanie
inwestor: prywatny
pracownia: Husos Arquitectos
zespół projektowy: Camilo Garcia, Diego Barajas
lokalizacja: Madryt, Hiszpania
realizacja: 2019
projektowana powierzchnia: 46 m2
zdjęcia: Jose Hevia

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!