Projekt wnętrza biblioteki w Lublinie inspirowany naturą

Projekt wnętrza biblioteki w Lublinie inspirowany naturą

W Lublinie powstaje kolejna biblioteka o przyciągającym designie. Zielone wnętrza inspirowane są sąsiadującym z obiektem Ogrodem Saskim.  

Lubelskie biblioteki powoli zaczynają przyzwyczajać nas do pewnych standardów. Mowa tutaj nie tylko o bogatych księgozbiorach, ale i o wyjątkowym designem, jakim raczą nas tamtejsze wnętrza. Wszystko to za sprawą autorskiej pracowni architekta Grzegorza Kłody GK-Atelier. Powstała kilka lat temu aranżacja wnętrza Biblioteki na poziomie zawiesiła wysoko poprzeczkę. Jednak kolejny projekt pióra GK-Atelier udowadnia, że będzie tylko lepiej.

Projekt Bioteki wykonany został dla filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie, a główną inspiracją była tutaj natura. W sąsiedztwie obiektu znajduje się Ogród Saski, który przechodzi proces rewitalizacji. Celem aranżacji nowej filii było przeniesienie namiastki ogrodu do wnętrza biblioteki. W ten sposób miejsce, do którego przychodzi się, aby w ciszy i spokoju poczytać i odpocząć, stało się kontynuacją miejskiej zieleni, służącej tym samym celom.

Projekt biblioteki od GK-Atelier

Biblioteka w dawnej karczmie

Budynek ,w którym znaleźć ma się biblioteka, znajduje się u zbiegu ulic Racławickich i Sowińskiego i zajmuje powierzchnię 534 m2. Lokal szczyci się ciekawą i bogatą historią. W latach 60. powstała tam Karczma Słupska, która funkcjonowała w tym miejscu przez kilka dekad, wypracowując sobie przez ten czas miano kultowej. Po zamknięciu restauracji lokal przez wiele lat stał pusty. Ostatecznie miasto zdecydowało się na bibliotekę, która służyć miała dobru mieszkańców.

Przed projektantem postawiono niełatwe zadanie zmierzenia się z zaprojektowaniem miejsca o długiej tradycji, a jednocześnie o nowoczesnych rozwiązaniach. Szczególnie istotną kwestią była funkcjonalność przestrzeni – chciano, aby można było wykorzystać ją na wiele różnych sposobów, dając sposobność do organizacji wydarzeń dla mieszkańców. Idąc tym tropem, projektant postawił na liczne strefy funkcjonalne, takie jak mała galeria sztuki, scena widowiskowa oraz przestrzeń wystawowa. Oprócz tego w bibliotece znajdują się też pokój do gier planszowych mogący służyć jako przestrzeń zajęć w niedużych grupach, zieloną przestrzeń warsztatową oraz salę multimedialną.

Projekt biblioteki od GK-Atelier

Zielona przestrzeń

Przestrzeń Biblioteki zaprojektowana została przy użyciu jasnego i opalanegodrewna oraz betonu architektonicznego. Proste formy umeblowania doskonale wpisują się w nowoczesną przestrzeń. Znajdziemy tutaj zgeometryzowane formy siedzisk oraz kubistyczne, niskie stoliki. Minimalistyczne regały na książki rozmieszczone są w kolejnych pomieszczeniach. W strefie wejściowej zaproponowana została lada biblioteczna, ponad którą zawieszone zostały lekkie oprawy oświetleniowe.

Jednak to, co szczególnie przykuwa uwagę w projekcie, to wszechobecna zieleń, która rozsiadła się w każdym zakamarku biblioteki. Rośliny o wijących się pędach podwieszone zostały do sufitu, tworząc ciekawe kompozycje wraz z oprawami oświetleniowymi. Część roślin umieszczonych zostało w doniczkach w górnej części regałów, a tu i tam pojawiają się także zielone ściany. Całość daje wrażenie miejsca wypełnionego zielenią, w którym przebywanie to podwójna uczta dla naszego ducha.

Zobacz galerię zdjęć projektu wnętrza

Bioteka w Lublinie – metryczka projektu wnętrza

typ projektowanej przestrzeni: biblioteka
inwestor: miasto Lublin
pracownia: GK-Atelier Grzegorz Kłoda
zespół projektowy: Grzegorz Kłoda, Joanna Grygianiec, Joanna Matuszek
projekt: 2019
lokalizacja: Lublin
powierzchnia: 534 m2
opracowanie: Wiola Imiolczyk

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!