La Tournette czyli niecodzienna aranżacja mieszkania w Paryżu

La Tournette czyli niecodzienna aranżacja mieszkania w Paryżu

Mieszkanie własne architekta nie może być nudne. Dlatego właśnie paryski lokal zaaranżowany w miejscu dawnej pracowni przyciąga niebanalnymi rozwiązaniami.

30-metrowy lokal zlokalizowany w Paryżu należy do pary emerytowanych architektów. Wcześniej inwestorzy prowadzili tutaj swoją pracownię architektoniczną. Teraz, gdy większość czasu spędzają oni na francuskiej wsi, postanowili przekształcić dawne studio w mieszkanie, do którego para mogłaby przyjeżdżać na kilkudniowe wypady do stolicy. O pomoc w zaaranżowaniu wnętrza poproszono pracownię FREAKS Architecture.  

Nieduży metraż kazał szukać architektom niesztampowych rozwiązań. Lokal o wysokim suficie odpowiada typowym wnętrzom paryskich pracowni. Dzięki temu w przestrzeni mieszkania pojawiła się antresola, założona ponad przestrzenią łazienki oraz przylegającej do niej kuchni. W ten sposób udało się wykorzystać wysokość pomieszczenia. Mając na uwadze różne aktywności, którym w ciągu dnia poświęcają się inwestorzy, projektanci znaleźli ciekawe rozwiązanie funkcjonalne w postaci ruchomej zabudowy.

Białe wnętrze mieszkania

Wielofunkcyjna zabudowa

Projekt nazwany został „La Tournette”, co po francusku oznacza obracający się element sceniczny, który wykorzystywany jest w teatrze czy operze, umożliwiając szybką zmianę scenerii. Ta sama idea przyświecała projektantom podczas pracy nad koncepcją zabudowy. Olbrzymia, monolityczna zabudowa, zawierająca w sobie półki oraz rozkładany stolik, pozwala na przeorganizowane przestrzeni w zależności od tego, w jaki sposób zostanie wykorzystana.

Zabudowa jest ruchoma, a możliwość łatwego przesuwania obiektu daje nieskończone możliwości aranżacyjne. Może ona być wykorzystana do podziału przestrzeni, wydzieleniu pomieszczenia kuchennego i strefy dziennej. Jeśli jednak ustawiona zostanie pod ścianą, może służyć jako typowa biblioteczka, dając jednocześnie pokaźną przestrzeń dzienną.

Białe wnętrze mieszkania

Sypialnia na antresoli

Założona ponad łazienką antresola to doskonały pomysł na zaaranżowanie małej sypialni. Możemy się na nią dostać wykorzystując drabinkę zamocowaną do ściany. Na antresoli znalazło się miejsce zaledwie dla dwóch materacy, które jednak wydają się wystarczającym wyposażeniem sypialni w mieszkaniu wykorzystywanym podczas weekendowych wypadów do miasta. Podobnie w przypadku zabudowy kuchennej – również tutaj znalazły się jedynie najistotniejsze sprzęty, które służyć mają przygotowywaniu szybkich posiłków.

Oprócz drewnianej posadzki, wszystkie elementy wyposażenia oraz materiały wykończeniowe, które wykorzystano w mieszkaniu, pomalowane są na biało. To jasne tło daje duże możliwości aranżacyjne – inwestorzy mogą wprowadzić do wnętrza całą gamę kolorowych dodatków i dekoracji. Do tego wnętrze staje się bardziej przestronne i optycznie większe.

Zobacz galerię zdjęć ciekawego mieszkania

La Tournette – metryczka projektu wnętrza

typ projektu: mieszkanie
inwestor: prywatny
pracownia: FREAKS Architecture
realizacja: 2018
lokalizacja: Paryż, Francja
projektowana powierzchnia: 30 m2
zdjęcia: David Foessel
opracowanie: Wiola Imiolczyk

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!